Ana sayfa Bursa YEŞİLTAŞ: “AKP’NİN 18 YILDIR YÖNETTİĞİ YILDIRIM’DA ANILACAK BİR TEK ESERİ YOK”

YEŞİLTAŞ: “AKP’NİN 18 YILDIR YÖNETTİĞİ YILDIRIM’DA ANILACAK BİR TEK ESERİ YOK”

Cumhuriyet Halk Partisi Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Yıldırım Belediyesi’nin faaliyet raporunu değerlendirdiği basın toplantısında AKP’nin 18 yıldır yönettiği ilçede kalıcı bir tek eser bile yapmadığını vurgulayarak, “Belediye Başkanları makamlarıyla değil, bıraktıkları eserlerle anılır. Sizin 18 yıldır yönettiğiniz Yıldırım’da anılacak bir tek eseriniz bile yok. Siz ilk geldiğinizde yeni doğan çocuklar, bugün 18 yaşındalar ve siz bu çocukların umutlarını, geleceklerini, hayallerini çaldınız. Siz işte bununla anılacaksınız” dedi.


CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Yüksel Özkan’ın yanı sıra ilçe belediye meclisi üyelerinin de katıldığı toplantıda, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın 2 yıllık görev süresine ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendiren, Yıldırım’da iki belediye başkan yardımcısının görevden alınmasının sebebini soran CHP Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“YILDIRIM BELEDİYESİ MÜLK SATARAK BORÇ ÖDÜYOR”

“Göreve geldikleri ilk yılı mali disiplin yılı olarak ilan ettiklerini hatırlatan belediye başkanı, 200 milyon TL borç ödemesi gerçekleştirdiğini ifade etti. Gerçek şudur ki; Yıldırım halkına ait olan Yıldırım Belediyesi’nin arazileri, arsaları, daireleri, dükkanları satılmış ve borç ödemeleri bu şekilde gerçekleştirilmiştir. Ortada iddia edildiği gibi bir tasarruf ve mali disiplin bütçesi yoktur. Başkan Yılmaz göreve geldiğinde, Yıldırım Belediyesi’nin 472 milyon TL borcu vardı. Belediye Meclis Üyelerimizin takibi ve titiz çalışmaları neticesinde, belediye borcunun zamanında tahakkuk ettirilmeyen hak edişlerden dolayı 70 milyon TL civarında artarak, 540 milyon TL olduğu ortaya çıkartılmıştır. O gün borç rakamının 540 milyon TL olduğunu kabul etmeyen belediye başkanı, bugün borcun 540 milyon TL’den 361 milyon TL’ye düştüğünü kendi ağzı ile adeta itiraf etmiştir.

2019 yılında belediyenin arazi, arsa, dükkan ve daire satışlarından elde ettiği gelir 143 milyon TL, 2020 Yılında ise belediyenin arazi, arsa, dükkan ve daire satışlarından elde ettiği gelir 53 milyon TL’dir. Buradan da anlaşılıyor ki, başkan Yılmaz iki yıllık görev sürecinde belediyenin 196 milyon TL’lik mülklerini satarak borç kapatma yoluna gitmiştir.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ELİNİZE YÜZÜNÜZE BULAŞTIRDINIZ”

“Önceliğimiz kentsel dönüşüm diyorsunuz. 18 yıldır imar ve kentsel dönüşüm projelerini elinize, yüzünüze bulaştırdınız. Yıllardır kentsel dönüşüm plan ve projeleri hazırlayıp, bu planların sadece kâğıt üzerinde veya maket olarak kaldığını ve bu planlar için belediye kasasından 200 Milyon TL’nin çöpe atıldığını biliyoruz. Bu çarçur ettiğiniz paralar Yıldırım’da yaşayan esnafın, işçinin, emeklinin ve fakir fukaranın alın teridir. Daha önce Mevlana Mahallesi’ndeki Kentsel Dönüşüm Projesi, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacaktı, fakat bakanlık bu projeyi Yıldırım Belediyesi’ne bıraktı. İnşaat bittiğinde bir dairenin maliyeti 428 Bin TL’ye ulaşmıştı. Fakat bu daireler 320 Bin TL civarında satılarak her dairede, Yıldırım Belediyesi 100 bin TL’ye yakın zarara uğratılmıştır. Mevlana kentsel dönüşüm alanında hak sahipleri mağdur edilmiştir, belediyeye ait taşınmazlar, yeşil alanlar, müteahhitlere verilerek belediye yüklü miktarda borç altında bırakılmıştır. Bu nedenledir ki; vatandaşa hizmet olarak gitmesi gereken, biz Yıldırımlıların paraları ne yazık ki yıllardır borç ve faiz ödemesine gitmektedir.”

“SİZİN DÖNEMİNİZDE YAPILIP TAMAMLANMIŞ PAZAR YERİ YOK”

“Kapalı pazar alanları yaptık diyorsunuz, sadece Millet Mahallesinde yapımı devam eden pazar yerinin dışında, sizin döneminizde hiçbir kapalı pazar alanı yapılmamıştır. Duaçınarı mahallesinde, 30 dönüm alan üzerinde, sosyal yaşam merkezi kazandıracağız diyorsunuz. Şu ana kadar, alanın yapımında hedeflediğiniz noktanın yüzde 20’lik kısmını dahi tamamlayamadınız.

Engelsiz Yaşam Merkezi dediniz, ancak şu ana kadar plan dışında yapılmış hiçbir şey yok.  Barış Manço Kültür Merkezi’ni yenileyeceğiz diyorsunuz, bırakın yenilemeyi bir çivi dahi çakmadınız. Mimar Sinan Spor Tesisi, Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi, Yıldırım Kent Ormanı, Gökdere Millet Bahçesi, Cumalıkızık Mesire Alanı, Değirmenönü Mesire Alanı, Hanımeli Çarşısı diyorsunuz, sadece diyorsunuz. Hiç bir şey yapmadığınızı biz de görüyoruz. Yıldırım halkı da görüyor. 2 yıllık döneminizde ve 18 yıldır iktidar olduğunuz süre zarfında, yönettiğiniz belediye sadece hayal üretmiştir. Elle tutulur, gözle görülür hiçbir şey yapmadınız, sadece hayal pazarladınız ve pazarlamaya devam ediyorsunuz.

Bu zorlu pandemi sürecinde işini kaybeden vatandaşlarımıza, dükkânları kapanan esnaflarımıza, imkânlarından dolayı eğitiminden geri kalan öğrencilerimize el uzatmadığınız gibi, en zor günlerinde seyirci kaldınız. Oysaki, bu zor süreçlerde belediyeler vatandaşlarının yanında olmak zorundadır.”

“YILDIRIM MADDİ KAYNAKLARI VERİMLİ KULLANILMIYOR”

“Şimdi, belediyemizin yaptığı bazı harcamalara değinmek istiyorum. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere, 2019 yılında yaklaşık 5,5 milyon TL harcama yapılmışken, 2020 yılında pandemi kısıtlamalarından dolayı kültür ve sanat etkinlikleri yapılmazken, nasıl oluyor da 12,5 milyon TL harcanmıştır. Bir önceki yıla göre iki kattan fazla artış omuştur.Bu durumu anlamamız ve kabul etmemiz mümkün değildir. Yıldırım ilçe sınırları içinde Park ve Yeşil alanların bakım, onarım ve yapım işleri 3 yıllığına 53 Milyon TL karşılığında ihaleye verilmiştir. Park ve bahçelerimizi incelediğimizde, aslında hiçbir şey yapılmadığını biz de görüyoruz, Yıldırım’da yaşayan vatandaşlarımız da görüyor. Yapılan işin küçük, ödenen miktarın büyük olduğu apaçık ortadadır. Yıldırım Belediyesi bünyesinde, 3 yıllığına kiralanan 192 adet araca, 100 Milyon TL yani eski parayla 100 trilyon TL kira bedeli ödediniz. Şimdi buradan soruyoruz, siz bu araçları kiralamak yerine, bu parayla zaten araçları satın alabilirdiniz.

İki yıllık yönetiminiz süresince, Sayıştay raporlarına da yansıdığı şekliyle ihalelerin şeffaf yapılmadığı, bazı ihalelerde rekabet şartının oluşturulmadığı ve işin tek bir firmaya ihale edildiği, yine ihalelerden kaçınmak amacıyla, aynı iş alanında parçalı alım yöntemi ile doğrudan temin yoluna gittiğiniz, bu şekliyle kamu kaynaklarını verimli kullanmadığınız ve kamuyu zarara uğrattığınız görülmektedir.”

“O BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILARININ GÖREVDEN ALINMA SEBEBİ NEDİR?”

“Bizim siyasi anlayışımıza göre başkan, birlikte çalışacağı kadrolarını ve başkan yardımcılarını kendisi belirleyebilir ve değiştirebilir. Ancak görevden alınan koordinasyondan sorumlu başkan yardımcısının, kendisinin de yazı yazdığı ve aylık aboneliği sadece 250 TL olan Bursa dışında Ankara’daki bir dergiye, 3 aylık abonelik için belediye kasasından 15.000 TL ödeme yapılmıştır. Yöneticinin görevi kamu kaynaklarını verimlilik, etkinlik ve tutumluluk ilkesine uygun olarak kullanmaktır. Kamunun görevi, halkın menfaatini düşünmek ve korumaktır. Kamunun görevi, kendisine yakın olan kuruluşlara ve kişilere çıkar sağlamak değildir. Şimdi bu soruyu, Yıldırım halkı adına sormak istiyoruz. Bu başkan yardımcısı bu olaydan veya buna benzer olaylardan dolayı mı görevden alındı ? Ve diğer iki başkan yardımcısı da mı bu ve buna benzer nedenlerden dolayı istifa ettirildi?”