Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: YAŞASIN AYASOFYA İBADETE AÇILDI!!!

KEMAL CANKAYA YAZDI: YAŞASIN AYASOFYA İBADETE AÇILDI!!!

YAŞASIN AYASOFYA İBADETE AÇILDI!!!

Öylesine bir dönem yaşıyoruz ki; güler misin ağlar mısın yoksa kafayı mı yersin, artık orasına da bu ülkenin, vicdanı körleşmiş, düşünceleri köleleşmiş insanları karar versin.

Bu ülkede açık faşizmin taşları 12 Eylül 1980’deki askeri faşist cuntası döneminde döşenmeye başladı.

Sol sağ siyaset anlayışının, alışılmışın dışında akıllara durgunluk verecek derecede ahlaki, insani olmayan hızlı bir evrimleşme süreci yaşayarak, AKP iktidarı döneminde meyvelerini verdiğini ayan beyan görüyoruz.

Yaşadığımız açık faşizmin nedeni, makyavelist siyaset izleyen liberal sol, sosyal demokratlar, pazarlıklar yapan öngörüsüz CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’dır.

Baykal’ın ucuz pazarlığı üzerine CHP eski İstanbul Milletvekili Sanatçı Zülfü Livaneli’nin  “ Terlikli zirve” köşe yazısında, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugüne nasıl geldiğini göreceksiniz.

En büyük ihanet süreci ise, 16 Nisan 2017’de anayasa değişikliği referandumunda ‘yetmez ama evet’ diyen liboş solcuların, referandumdaki takındıkları işbirlikçi tavırlarıdır.

Nereden bakarsak bakalım, AKP’nin iktidarının güçlenme sürecine katkı koyanlar arasında, sol olarak tanımladığımız bazı yapıların katkılarının azımsanmayacak boyutta olduğunu da söyleyebiliriz.

Mevcut tabloya baktığımızda FETÖ AKP’yi kandırdı, ülkesinin özgül şartlarını kavrayamamış,  demokrasi havarisi liboş solcuları da AKP kandırdı.

Bizler bu ülkenin insanlarını balık hafızalı diye nitelerken Erdoğan’ın  “ Demokrasi bizim için bir amaç değil, araçtır” dediğini, kendini çok akılı sanan bazı aydın cenah tam algılayamadı ya da umursamadı, balık hafızalarıyla anında unuttular.

AKP nihai hedefine hızlı adımlarla ilerlerken,  muhalefet yüksek volümde gevezelik yaparak toplumsal muhalefetin gazını almak için, tiyatral refleksler göstermekten öteye geçmedi.

Ülkenin Cumhuriyetten bu yana edindiği kazanımlar parsel parsel satılırken, devletin hazinesi yandaş  müteahhitlere oluk oluk akıtılırken, muhalefet meclis kürsüsünde bağırmaktan öteye geçemiyor.

Böylesine bir muhalefet anlayışına halk güven duymuyor.

AKP’nin her alanda talan politikalarına karşı halk daha radikalize olmuş, güven duyulabilecek bir önderlik bekliyor.

CHP’ye yönelik yapılan eleştirilerin başında, güçlü bir muhalefet hattı izleyemediği geliyor.  Genelde olmasa da kısmi olarak gündemin can alıcı olayları noktasında pasif kaldığını söyleyebiliriz.

2019 yerel seçimlerinde AKP İstanbul, Ankara ile birlikte 9 Büyükşehir Belediyesi’ni kaybettikten sonra büyük bir travma yaşamaya başladı.

Yerel seçimlerin travması ile birlikte sertleşen siyaset söylemleri ve yaptırımlarının üzerine Korona salgını cabası oldu.

Bu süreçle birlikte AKP siyaset dilini sertleştirerek, başta CHP olmak üzere toplumsal muhalefete karşı baskılamasının şiddetini, sözlü ve fiziki olarak artırarak devam ediyor.

Bir FETÖ projesi olan, bir türlü gündeme getirilemeyen çoklu baro yasası, Diyanet İşlerinin LGBT’lilere yönelik cinsiyetçi söylemi üzerine, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın, Diyanetin ayrımcı nefret söylemine tepki koymasının ardından raftan indirilerek çoklu baro yasalaştırıldı.

Barolar çoklu baro yasasının çıkmaması için, büyük bir mücadele ile direnç gösterdiler.

Adaletin yargının savunma kolu olan avukatlar cüppeleri ile yerlerde sürüklendiler!!!

Her türlü baskıya şiddete rağmen kararlı bir şekilde meslek onurlarına sahip çıktılar.

AKP’nin yanlış ekonomik siyasi politikaları sonucu, hissedilir derecede tehlike çanları çalmaya başladı.

Ekonomik siyasi krizin, yaşamsal anlamda tüm toplumsal katmanlara sirayet etmesi,  AKP’nin iktidarının devamını mümkün kılmıyor.

Bu nedenle gündemi değiştirmek için bir hikâyeye ihtiyaç vardı.

O da Ayasofya camisinin ibadete açılmasıydı.

Danıştay’ın 1934’de Bakanlar kurulunun Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesi kararını iptal ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararnameyle Ayasofya’nın tekrar cami olarak ibadete açılması hayata geçiriliyor.

Böylesi bir kararla siyasal İslamcı cemaatlerin oyları konsolide edilmesi dışında din hassasiyeti olan sıradan yurttaşı da konsolide etmek amaçlanıyor.

Bunca ağır yoksullaşmaya, işsizliğe, baskılara rağmen başarılı olup olmayacakları olası bir erken seçim durumunda net olarak ortaya çıkacak.

Bütün sıkıntı, yapılan anketlerde çıkan sonuçların hemen hemen büyük çoğunluğunda, MHP AKP’nin oy ortalaması yüzde 35-37 bandı arasında düşüş eğilimi göstermesi.

AKP iktidarının devamını sürdürebilmesi için, yeni argümanlar, yeni hikâyeler bulması gerekiyor.

Muhalefet cenahına, Ayasofya kararı ile ilgili sessiz kalmasına yönelik eleştirilerde kısmi olarak haklılık payı var.

Gazeteci dostum Ahmet Yıldız, Ayasofya kararının sadece lokal bir durum olmadığını şu sözlerle ifade ediyor.  “Danıştay’ın iptal kararı, sadece Ayasofya’nın ibadete açılıp, açılmamasından ibaret değildir. Bu kararın bir arka planı vardır ve önümüzdeki günlerde de bu yönüyle tartışılacaktır.”

Yıldız,  “Unutulmasın, ezanın Türkçe okunmasını  yasalaştıran CHP’dir,  DP, ezanın Arapça okunmasını istediğinde, destek veren de CHP’dir. Köy Enstitülerini kuran CHP, aynı zamanda ilk kapatma girişiminde bulunan da partidir. Bu partinin niye 70 yıldır tek başına iktidar olmadığı sorgulanmadığı, merak edilmediği gibi, bu tutarsızlıklar, bu çelişkiler de ne yazık ki sorgulanmamaktadır…18 senedir yaşananları seyredenler, Ayasofya kararını da seyretsin, bir gün bakacaklar, seyredecek bir şey kalmamış.”

Yıldız’ın, Cumhuriyet devrimlerinin kazanımı noktasında, CHP’nin kaybettiği mevzilerle ilgili değerlendirmesi göz ardı edilmemeli.

Tiyatro sanatçısı Turgay Yıldız’ın, sosyal medya’da Ayasofya ile ilgili bir skecini izledim.

Almanya’da yaşayan bir akrabasını arıyor ve aralarında şöyle bir diyalog geçiyor:

-Alee Raif abi selamünaleyküm. Alamanya’da herkeşlere selam abi. Müjdemi isterim Ayasofya ibadete açuldu abi.

-Hee he Ayasofya,nasıl,yoh hala işsizuk abi,işsizlikle ilgili bi gelüşme yoh ama Ayasofya ibadete açuldu Raif abi.

-Enflasyon hala yüsgek abi, ama Ayasofya ibadete açıldı abi,o iyi oldu.

-Yoh abi yoh,yoh yoh barolarla ilgili bi gelişme de yoh ama Ayasofya ibadete açıldı abi.

 -Gazeteciler hala içerde yatıyor abi, yoh ama Ayasofya ibadete açıldı abi..

-Açlık grevindekiler düzenli açlık grevlerini yapıyor, onda bir sıkıntı yok ama Ayasofya ibadete açıldı abi.

-İradyolarda kapalı abi ama Ayasofya ibadete açıldı abi. Müjde yani çoh iyi oldu.

-Gel Almanya’dan iki rekât namaz kılak gel.

-Üç Y ne ya? Sende benden fazla şey biliyon Raif abi, nasıl Alamanya’da yaşıyosan. Yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar, üç Y …Hee üçüde duruyo abi,gelürsen üçünüde gorebülüsün.Yoksulluk da var yolsuzluk da var, yasaklar devam ediyi ama Ayasofya ibadete açıldı abi.

-Alee,alee adam heyecandan telefonu kapattı ya la.Belli ki o da hemen bi an önce gelim namaz kılim dedi zaar.

Yaşasın Ayasofya ibadete açıldı!!!

Güleriz ağlanacak halimize…