Ana sayfa Güncel UTİB, NEW YORK’A ÇİFTE ÇIKARMA YAPTI

UTİB, NEW YORK’A ÇİFTE ÇIKARMA YAPTI

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Tekstil sektörünün hedef pazarı ABD’ye çifte çıkarma yaptı. 20-21 Temmuz 2021 tarihleri arasında, İTHİB iş birliği ile New York’ta düzenlenen Premiere Vision New York fuarına 14 firma ile milli katılım organizasyonu gerçekleştiren UTİB, 20-22 Temmuz tarihleri arasında yine New York’da yapılan “Texworld New York City 2021 Hibrit Fuarı”na da 24 firma ile katıldı.

Premiere Vision New York fuarına bireysel katılım yapan 4 firma ile birlikte iki fuarda Türkiye’den önde gelen 42 firma ürünlerini New York’tan dünya pazarının beğenisine sundular. Pandemi öncesinde yurt dışı fuarlara en fazla katılım gösteren birlik olma özelliğini taşıyan UTİB, pandemi sürecinde ağırlık verdiği dijital etkinliklerle de Türk ürünlerinin uluslararası pazarlarda boy göstermesini sağlamayı sürdürdü.   

Kumaş, aksesuar, deri, hazır giyim ve tasarım ürünlerinin sergilendiği Premiere Vision New York’un yılda iki kez düzenlendiğini belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Temmuz ayında 41’incisi düzenlenen fuarda; 14’ü UTİB’in milli katılım organizasyonu, 4’ü de bireysel olmak üzere toplam 18 firma ile yer aldık. ABD Türk Tekstil sektörünün çok önem verdiği bir pazar ve her geçen yıl bu ülkeye ihracatımızı artırıyoruz. Dünyanın önemli alıcılarının da yakından takip etmesi ABD fuarlarının bizim için önemini daha da artırdı” dedi.

DİJİTAL FUARDA DA YERİMİZİ ALDIK

New York’ta her yıl olduğu gibi bu yıl da aynı tarihlerde düzenlenen Texworld New York fuarının bu kez dijital ortamda gerçekleştirildiğini belirten UTİB Başkanı Engin, “UTİB olarak biz de firma organizasyonlarını dijital ortama göre organize ettik. Ülkemizden tekstil, hazır giyim ve ev tekstili alanında faaliyet gösteren toplam 24 firmamız bu fuarda ürünlerini sergilediler. 12 firmamız fuarın dijital bölümünde yer alırken, hibrit versiyonuna ise yine 12 Türk firması katıldı. Bu yıl pandemi nedeniyle ilk kez denenen yöntemle 11 ülkeden, 200’e yakın firma fuarda yer aldı. Dünyanın önemli alıcılarının takip ettiği her iki fuardan firmalarımızın ciddi geri dönüşler aldı. Bu fuarın artılarını önümüzdeki dönemlerde göreceğiz” dedi.

Giyimlik kumaş, hazır giyim ve ev Tekstili ürünleri başlığı altında 200’e yakın firmanın yer aldığı fuarı 4 binin üzerinde ziyaretçi takip etti. Starrett Lehigh’da düzenlenen fuarda bu yıl pandemi koşulları nedeniyle firmalar stand açmadılar. Ancak, katılımcıların dijital ortamda veya hibrit olmak üzere iki farklı yöntemle ürünlerinin sergiledikleri fuar ziyaretçilere açık yapıldı. 

Fuara dijital ortamda katılan firmalar online olarak ürünlerini sergilerken, alıcılarla yine dijital ortamda ikili görüşmeler yapabildiler. Fuara hibrit ortamda katılan firmaların gönderdikleri numuneler fuar organizatörleri tarafından oluşturulan sergi alanlarında sergilenirken, firmalar yine fuar organizatörünün sağladığı altyapı ile alıcılarla online ortamda görüşmeler yaptılar. 

PREMİERE VİSİON FUARI’NA TÜRKİYE’DEN KATILAN FİRMALAR:

ALMODO ALTUNLAR TEKSTİL SANAYİ VE TİC. A.Ş

ALTINYILDIZ TEKSTİL VE KONFEKSİYON A.Ş.

ANTİK DANTEL SANAYİ TİCARET A.Ş.

CAN TEKSTİL ENTEGRE TES.VE TARIM ÜRÜNLERI SAN. TİC.

CONFETTİ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş

KİMTEKS TEKSTİL

KIVANÇ TEKSTİL SAN VE TİC. A.Ş

KOTONTEKS

MARSALA DOKUMA BOYA SANAYİ TİC.A.Ş.

OGUZ TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.

OR-BEY TEKSTİL TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.

ÖZEL TEKSTİL İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

PALMİYE DOKUMA İPLİK TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş

YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİC. A.Ş.

Texworld Fuarı’na Türkiye’den katılacak firmalar:

Giyimlik Kumaş:

AKRİDA TEKSTİL SAN. İÇ ve DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

BEZTAŞ TEKSTİL TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ

C VE C TURİZM OTEL DOĞAL ÜRÜNLER SAN. TİC LTD ŞTİ (LED SCARVES)

ELISSA STAMPA TEKSTİL SAN. LTD. ŞTİ

İLAY DIŞ TİC. A.Ş.

İPEKER TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş.

KORTEKS MENSUCAT SAN. VE TİC. A.Ş

MER FABRIC TEKSTİL SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ

SARCAN TEKSTİL MAKİNA METAL ve DOĞRAMA SAN.TİC. LTD. ŞTİ.

SEÇEN TEKSTİL SAN. ve TİC.A.Ş.

TEZYAPARLAR TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ

ZEYNAR  MENSUCAT SAN. ve TİC. A.Ş.

Ev Tekstili:

BARİNE TEKSTİL SAN. İÇ ve DIŞ TİC. A.Ş.

BAYKONUR TEKSTİL BASKI BOYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

BURSALI TEKSTİL SAN.ve TİC. A.Ş.

CHEMA TEKSTİL PAZ.SAN.ve TİC. LTD. ŞTİ.

DOK-SAN DENİZLİ DOKUMA SAN.ve TİC. A.Ş.

KAÇAR TEKSTİL TURİZM YAT.İN.SAN.ve TİC. İŞL. A.Ş.

KOBE TEKSTİL SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

OFER DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ

RAVENA DUVAR KAĞITLARI A.Ş.

TEKSİM TEKSTİL SAN. ve TİC. A.Ş.

TRL TEKSTİL SAN.ve TİC. LTD. ŞTİ.

URAL MEDİKAL TİCARET PAZARLAMA A.Ş.