Ana sayfa Bursa TÜRKİYE-ABD TİCARET TRAFİĞİ, DOSABSİAD İLE ARTACAK

TÜRKİYE-ABD TİCARET TRAFİĞİ, DOSABSİAD İLE ARTACAK

DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, ABD’nin Detroit kenti ile Bursa arasında yeni iş birliği köprülerini kurmak için düğmeye bastıklarını söyledi. Çevikel, Türkiye-ABD ticaretini artıracak çalışmaların, yeni yatırımcıları cezbedeceğini dile getirdi.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, Detroit Fahri Başkonsolosu Nurten Ural ve Görev Holding Koordinatörü Çimen Filiz Paşa’yı ağırladı. İhracatı artırmak amacıyla B2B görüşmeleri ve ticari heyet organizasyonun oluşturulmasının kararlaştırıldığı ziyarette, mevcut yatırım olanakları ve Detroit ile ticaret trafiğinin artması için şirket kurulması konuları da gündeme geldi.

TİCARİ HEYET OLUŞTURULACAK

Detroit Fahri Başkonsolosu Nurten Ural ve Görev Holding Koordinatörü Çimen Filiz Paşa’yı ağırlayan DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, “ABD’nin Detroit şehri, dünya çapında otomotiv sektöründeki gücü ile ünlü olan bir yer. Otomotiv sektörü ve yan sektörlerin kalbinin attığı Detroit ile tekstilin yanı sıra otomotiv üssü konumundaki Bursa arasında çok ciddi bir iş birliği potansiyeli olduğunu biliyoruz. Bilhassa çip krizi nedeniyle büyük sıkıntıların yaşandığı otomotiv sektörünün çıkış yolu aradığı bir dönemde Bursa başta olmak üzere birçok kentimiz rahatlıkla ön plana çıkabilir ve önemli iş birliği köprüleri kurulabilir. Otomotiv, tekstil ile yoğun etkileşim halinde olan bir sektör. Dolayısıyla tekstilde marka haline gelmiş Bursa, Detroit ile açacağımız yeni sayfaya damgasını vuracaktır. Bu anlamda çok değerli gördüğümüz ziyarette ihracatımızı artırma amacıyla aldığımız B2B görüşmelerinin yapılası ve ticari heyet organizasyonunun gerçekleştirilmesi kararlarını aldık. İki kent arasında ticari trafiğin artması hedefiyle şirket kurulması için de kolları sıvadık. Bu adımlarla Bursa’ya yeni yatırımcılar kazandırmayı amaçlıyoruz. Çalışmalarımızın, kent ve ülke ihracat karnesine yadsınamayacak önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE-ABD TİCARETİNİ ARTIRACAK

Detroit Fahri Başkonsolosu Nurten Ural da normalleşme ile birlikte hızlanan dış ticaret faaliyetlerinin önümüzdeki süreçte daha da yoğunlaşacağını kaydederek “DOSABSİAD Başkanı Sayın Nilüfer Çevikel’den aldığımız bilgiler, Bursa’nın potansiyelini daha iyi anlamamıza vesile oldu. Yeni yatırımcıları Bursa gibi stratejik önemdeki kentlere çekmek adına DOSABSİAD gibi öncü iş dünyası kuruluşlarının desteği bizim için çok önemli. Hem Bursa’nın ‘marka kent’ kimliğine katkılar sağlayacak hem de Türkiye-ABD ticari ilişkilerine çok olumlu katma değer getirecek iş birlikleri için daha bugünden sabırsızlanıyoruz. Sayın Çevikel’in liderliğinde değerli çalışmaları yakın zamanda somut olarak hayata geçireceğiz” dedi.