Ana sayfa Bursa TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN MUDANYA’YA BİR ÖDÜL DAHA

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN MUDANYA’YA BİR ÖDÜL DAHA

Mudanya Belediyesi; Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’ndan bu yıl da ödülle döndü.Tirilye Eski Pazar Caddesi ve Tirilye Cami Sokak Cephe Sağlıklaştırma Projesi ile Proje Ödülü’nü İstanbul’da düzenlenen törende alan Başkan Hayri Türkyılmaz, “Mudanya tarihiyle, doğasıyla, kültürel hafızasıyla yaşayacak” dedi.

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın ödülleri İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Tirilye Sanat Evi, Myrleia Antik Kenti Projesi, Taş Mektep Restorasyonu, Mütareke Meydanı, Girit Sokağı çalışmalarıyla “Proje ve Uygulama” ödülleri alan, geçtiğimiz yıl ise Süreklilik Ödülü’nün sahibi olan Mudanya Belediyesi bu yıl da yarışmadan ödülle döndü.

Tirilye Eski Pazar Caddesi ve Tirilye Cami Sokak Cephe Sağlıklaştırma çalışması ile  İstanbul’da düzenlenen törende ödül alan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ödülü tüm Mudanyalılara armağan etti. Günümüze kadar özgün karakteristiğini korumuş olan Tirilye’nin iki önemli aksı Eski Pazar ve Cami caddeleri için cephe sağlıklaştırma çalışması yapacaklarını belirten Başkan Hayri Türkyılmaz, “Çalışma kapsamında öncelikle bölgede bulunan tescilli ve ruhsatlı yeni yapıların tespitleri ve arşiv araştırmaları yapıldı. Tüm yapıların cephe rölöveleri alındı, sonradan yapılan müdahaleler, zamanla meydana gelen bozulmalar işlendi. Bu tespitler sonucunda tescilli yapıların ulaşılabilen veriler doğrultusunda restitüsyon çizimleri yapıldı. Tüm yapılar için restitüsyon verileri ve onaylı projeleri kapsamında cephe sağlıklaştırma projesi hazırlandı.Tirilyemizde Taş Mektep ile başlayan tarihi canlandırma çalışmalarımız devam edecek. Mudanya tarihiyle, doğasıyla, kültürel hafızasıyla yaşayacak” diye konuştu.