Ana sayfa Bursa SARIBAL: ÜLKE TARIMI ÇİFTÇİNİN FEDAKÂRLIĞI İLE AYAKTA

SARIBAL: ÜLKE TARIMI ÇİFTÇİNİN FEDAKÂRLIĞI İLE AYAKTA

Bugün 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir masaj yayınlayan CHP tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, uzun zamandır göz ardı edilen, hak ettiği değer verilmeyen tarım ve çiftçinin koronavirüs salgını ile dünyada yeniden önem kazandığını belirtti. Sarıbal, “Ancak ülkemizde aynı değerin verildiğini söylemek zor. Dünyanın en pahalı girdileriyle, umutla üretmeye devam eden çiftçimizin fedakârlığı sayesinde tarım ayakta kalmaya çalışıyor” dedi.

,

Ülkenin kuruluş yıllarında tarımın ekonominin temeli olduğunu hatırlatan Sarıbal, “Gayri Safi Milli Hasılanın (GSMH) yarısı tarımdan karşılanıyordu. Nüfusun yüzde 80’nine yakını çiftçilikten geçimini sağlıyordu. Uzun yıllar tarımın ülke ekonomisindeki önemi yerini korudu. Ancak 1980 yılından itibaren uygulamaya konulan neoliberal politikalarla, devlet tarıma olan desteğini azalttı. AKP’nin iktidara geldiği 2000’li yıllarda ise tarım neredeyse tamamen gözden çıkarıldı” ifadesini kullandı.

Tarım sektörünün GSMH’dan aldığı payın 2019 yılında yüzde 6,4’e, istihdamın ise yüzde 18’lere kadar gerilediğini kaydeden Sarıbal, AKP döneminde ülkemizin stratejik ürünler de dahil olmak üzere, birçok tarım ürününde tam ithalatçı olduğunu, koronovirüs döneminde ithalatta ve ihracatta büyük bir düşüş olmasına rağmen tarımsal ithalatın devam ettiğini belirtti.

Koronavirüs salgını sonrası, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, bütün dünya ülkelerinin çiftçisine teşekkür ettiği ve yeni destek paketleri açıkladığını, AKP yönetiminin ise gereken adımı atmadığını vurgulayan Sarıbal, şöyle devam etti:

Yeni Bir Politikaya İhtiyaç Var

“Tarım ve gıda stratejik bir alandır ve bu alan başka ülkelerin insafına terk edilemez. Ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtaracak, çiftçiye hak ettiği desteği vererek üretimi önceleyecek, ülkenin gıda egemenliğini ve gıda güvenliğini sağlayacak, tarımsal üretimde kendi kendine yetecek yeni bir tarım politikasına ihtiyacımız var. Ancak AKP bu anlayışın çok uzağında olduğunu gösterdi.

Yakında hasadı başlayacak olan çay, hububat ve baklagillerde taban fiyatlar açıklandı. Açıklanan fiyatlar ürünlerin maliyetlerini bile karşılamaktan uzak.

Çiftçimiz dünyanın en pahalı girdilerini kullanmaya devam ediyor.

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 2 milyon 264 bin civarındaki çiftçilerin bankalara, Tarım Kredi Kooperatifine ve piyasaya en az 160 milyar TL borcu var ve ödeyecek durumda değil.

Tarımsal üretimde kullandıkları elektrik ve su borçları nedeniyle verilen desteklerine bile el konuluyor, elektrik ve suları kesiliyor.

Bütün bunlara rağmen çiftçimiz her yıl umutla ekip, biçmeye devam ediyor.

Ülke tarımı, koronavirüs günlerinde bile tarlasını boş bırakmayan, umutla ekmeye, yetiştirmeye devam eden çiftçilerimizin fedakârca çabalarıyla ayakta kalmaya çalışıyor.

CHP iktidarında çiftçimiz hak ettiği yere mutlaka getirilecek. Yeniden ‘üreten köylü milletin efendisi’ olacak.”