Ana sayfa Bursa SARIBAL: ‘ TÜRKİYE’DE AĞIR BİR FAŞİZM VAR

SARIBAL: ‘ TÜRKİYE’DE AĞIR BİR FAŞİZM VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası 47. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de son dönemde yaşanan olaylara vurgu yaparak “Bütünüyle baktığınızda Türkiye’de ağır bir faşizm var” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Ankara Kocatepe Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası 47. Dönem Olağan Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. 

“Zor zamanlarda yaşamak bizlere düştü.” diyerek konuşmasına başlayan Sarıbal, kongrenin başarılı geçmesini diledi. Türkiye’de bir tarım politikanın olduğunu söyleyen Sarıbal, “Bu politikanın adı sömürü düzeni. Bu politikanın adı, 83 milyon insan müşteri, Türkiye kocaman bir pazar, bu pazarı yönetecek bir iktidar.” diya konuştu. 

Türkiye’nin temel sorununun iktidarların uyguladığı politikalar olduğunu vurgulayan Sarıbal, şunları kaydetti:

“Türkiye bulunduğu coğrafya aşısından farklılıkları olan bir ülke. Farklı kimlikler, inançları, yaşam biçimleri olan bir topluluk. Bu farklılıkların bir güç olması gerekirken, dayanışmaya, dostluğa, barışa, kardeşliğe dönüştüren iktidar bir başarı öyküsü yazacaktır. Bu farklılıkları ayrıştırmaya, ötekileştirmeye, inkara, yok saymaya çalışan bir iktidar, kendi konumunu korumak için faşizanlaşacaktır. Şu anda ağır bir süreçten geçiyoruz. Bu faşizmi ister içeri atılan gazeteciler, milletvekillerinden ister 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde şiddet gören kadınlar, adalet dağıtması gereken hakimlerin, savcıların bir kişinin, Saray’dan gelecek söze göre karar vermesinden söyleyebilirsiniz. İster bize dayatılan, kamuoyuna da algı üzerinden söyletilen rekabet, verimlilik, sözleşmeli tarım aslında bu ülkenin çiftçisinden tutun toprağına kadar ormanından tutun suyuna kadar nasıl yağmalanıp talan edildiğinden bahsedebilirsiniz. Ama bütünüyle baktığınızda ağır bir faşizm var.”

“Ya düzene biat edip ödül alırsınız, ya da düzene itiraz eder ceza alırsınız”

Sarıbal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Devletin bütün kurumları teslim olmuş durumda. Ya düzene biat edip ödül alırsınız, ya da düzene itiraz eder ceza alırsınız. Böyle bir tarihsel süreçten geçiyoruz. Tarım konusunda yeniden kamucu bir anlayışı ortaya koymamız lazım. Yeniden, bu ülkenin bütün halkının ihtiyaçlarını gideren, gıda egemenliğini ve gıda güvenliğini sağlayan, kamucu bir denetim mekanizması ortaya koyan, üreticinin insanca, onurluca yaşayacağı, ektiğinden, biçtiğinden kar edeceği, dışlanmayacağı, ötekileştirilmeyeceği bir sistemi kurmak zorundayız. Çiftçimizi ABD, Rusya, Fransa’nın ekonomi mekanizmasıyla rekabet edecek durumdan kurtaracak yeni bir düzeni inşa etmemiz gerekiyor. Bu inşa sürecini başlatabilmenin temel yolu da bu ceberut, faşizan, yandaş, yağmacı, talancı iktidardan kurtulmaktan geçmektedir.”

“Ya düzenden yana olup ‘bir eli yağda bir eli balda’ olmak gerekiyor, ya da düzene itiraz etmek bedel ödemek gerekiyor.” sözlerini söyleyen Sarıbal, “Ama düzenden yana olmak da çözüm değil. Faşizm gün gelir kimseyi bulamazsa kendi kendini yemeye başlar çünkü. O yüzden faşizmden dost olmaz. Dayatmadan dost olmaz. Faşizmden bir çıkış yolu olmaz. Çıkış yolu, dayanışmadır. Birliktedir. TMMOB’dur, KESK’tir, DİSK’tir, sivil toplum örgütleridir. Türk, Kürt, Arap’tır, Çerkez’idir, Laz’dır, Alevi, Sünni’dir. 83 milyondur. Yetmez, dünya halklarıdır.” dedi.

Sarıbal, konuşmasını “Yaşasın demokrasi, yaşasın özgürlük, yaşasın demokrasiyi yaşatan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sözleriyle tamamladı.