Ana sayfa Bursa SARIBAL: NİLÜFER’DE AĞAÇ KATLİAMI

SARIBAL: NİLÜFER’DE AĞAÇ KATLİAMI

CHP Bursa Milletvekili, Parti Meclisi üyesi Orhan SARIBAL, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yol çalışması bahanesiyle ağaç katliamı yapıldığını ifade etti.

Sarıbal, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer İlçemizde hali hazırda bulunan yolun yetersiz olduğunu gerekçe göstererekyeni bir yol açmaya karar veriyor. Bu yolu çok daha kısa mesafede ve az sayıda ağaç keserek yapmak varken,yaklaşık 5 dönümlük alanda ki ağaçları keserek yapıyorlar.

“Dünya ağaç kesmemek için yolu uzatırken biz ağaç kesmek için yolu uzatıyoruz”

İmara açık olmayan ve yeşil bant ilan edilen kent ormanından geçirilen bu yolun, ne kadar izandan yoksun olarak yapılığı uydu resimlerine bakıldığında anlaşılmaktadır, dedi.

“Yüzlerce adetasırlıkçam ağacı katledildi.”

Sözlerine devam eden Sarıbal, bu alanda yüzlerce adetasırlık çam ağacının katledildiği anlaşılmaktadır. Büyükşehir bürokratları bile bu durumu izah edemiyor ve Genel sekreterin talimatı diyerek geçiştiriyorlar. Öte yandan istinat duvarı yapmadan yığılan toprak kümeleri ise büyük tehlike oluşturuyor, dedi.

Sarıbal yaptığı değerlendirme de,“kent ormanı, insanların doğayla bütünleşme ve dinlenme ihtiyaçlarının karşılanması için ekolojik, sosyal ve kültürel amaçlı olarak planlanan, toplumdaki doğa ve orman sevgisini geliştirmeye yönelik alanlardır.”

Kent denildiğinde aklına betondan başka bir şey gelmeyenler, bu vizyonsuzlukları ile bir kenti bir ülkeyi yönetemezler, sadece yönettiklerini zannederler. Doğaya düşman bu zihniyet Bursa’nın akciğerlerini yok ediyor. Talana yönelik her türlü süreci halkımızın da desteği ile kamuoyu önünde teşhir etmeye devam edeceğiz, dedi.