Ana sayfa Bursa SARIBAL: HALKI TOPRAĞINDA İŞÇİ YAPACAKLAR

SARIBAL: HALKI TOPRAĞINDA İŞÇİ YAPACAKLAR

Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki Hazineye ait tarım arazilerinin özel şirketlere kiralanması gündemde. Kararı eleştiren CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “Şirketlere kiralanacak olan arazileri uzun zamandır Ovacık halkı ekip biçiyor. Halkın kullandığı arazi kamu eliyle özel şirketlere peşkeş çekilerek, Dersim coğrafyasındaki Tunceli Ovacık halkı kendi topraklarında işçi yapılacak. Bu asla kabul edilemez. Hazine arazileri şirketlere değil, ihtiyacı olan halka verilmeli” dedi.

Tunceli’nin Ovacık ilçesi, uzun zamandır tarımsal faaliyetleri ile dikkat çeken bir yöre. Ovacık, endüstriyel tarım anlayışına alternatif bir tarımsal faaliyette bulunan, küçük çiftçiliğin örgütlenerek üretim yapmasının ülkemizdeki en güzel örneklerinden biri.

Aynı zamanda ülkemizin en önemli organik tarım faaliyetinin önemli merkezlerinden biri olan Ovacık, kooperatif eliyle üreticisini korurken, aracı ve tüccarı aradan çıkararak doğrudan tüketiciye sağlıklı ürünler sağlayarak tüketiciyi de koruyor.

Ovacık’taki Hazineye ait tarım arazilerinin şirketlere kiralanmasının gündeme gelmesi bu tarımsal faaliyetlere zarar vereceği kaygısı ile yörede tepkiye neden oldu.

Halk Tarlasında İşçi Olacak

Karara tepki gösteren isimlerden biri de CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal oldu. Ovacık’taki Hazine arazilerinin özel şirketlere kiralanmasına yönelik girişimleri değerlendiren Sarıbal, kararın kabul edilemez olduğunu söyledi. Hazine arazilerinin, yatırım teşvik kapsamında, yerel halkın, sivil toplum örgütlerinin ve yerel idarecilerin görüşü alınmadan şirketlere verilmesinin ciddi sonuçları olacağını kaydeden Sarıbal, “Bu arazileri yıllardır yöre halkı kullanıyor. Hazineye ait arazilerin şirketlere kiralanması, geçimlerinin tamamına yakınını küçük aile çiftçiliği ile sağlayan, köylerinde tarım ve hayvancılık ile geçinenler için ciddi bir darbe olacaktır. Halkın kullandığı arazi kamu eliyle özel şirketlere peşkeş çekilerek, Dersim coğrafyasındaki Tunceli Ovacık halkı kendi topraklarında işçi yapılacak. İşçi olamayanlar veya olmak istemeyenler ise köyünü yurdunu terk etmek zorunda kalacak. Bu asla kabul edilemez” dedi.

Şirkete Değil Halka Verin

Ovacık’ta Türkiye’ye örnek bir tarımsal faaliyet yürütüldüğünü de hatırlatan Sarıbal, şöyle devam etti:

“Ovacık ülkeye örnek olan bir model ile örgütlendiği kooperatifler aracılığıyla sağlıklı ve güvenli gıda üretip bunu kentlere ulaşmasını sağlamaktadır. Hazine arazilerinin endüstriyel tarım amacıyla özel şirketlere verilmesi ile yöre halkının yoğun katılımı ile kurulan kooperatifleri sekteye uğratacak, belki de faaliyetlerinin sonlanmasına neden olacak. Bu yanlış karardan mutlaka dönülmelidir. Hazine arazilerinin topraksız köylüye ya da kuruluş̧ çalışmaları sürdürülen kalkınma ve üretim kooperatiflerine tahsis edilerek, bu toprakların gerçek sahipleri olan yerel halkın kullanımına sunulmalıdır.”

Dayanışma Çağrısı

Ovacık halkıyla dayanışma içinde olacaklarını da kaydeden CHP’li Sarıbal, “Uzun zamandır bu topraklarda iyi ile kötünün mücadelesi sürüyor. Bu mücadele toprağına, suyuna, havasına, tarımına sahip çıkanlar ile bunları şirketlere, yabancılara peşkeş çekenler arasındadır.

Bu mücadele kötülüğe karşı iyiliğin, emeğin, dayanışmanın mücadelesidir” diye konuştu.