Ana sayfa Bursa SARIBAL: FERMAN PADİŞAHIN OLABİLİR BU TOPRAKLAR BİZİM

SARIBAL: FERMAN PADİŞAHIN OLABİLİR BU TOPRAKLAR BİZİM

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal , CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. FOTOGRAF;OZANCIFCI/CHP GENEL MERKEZI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımla, Yenişehir Kirazlıyayla’da Meyra Madenciliğin ağaç ve çevre katliamına sert tepki gösterdi.

Koronavirüs salgınından vatandaşı korumayan AKP yönetimi, maden şirketini korumak için yollara barikatlar oluşturmuş.

Yenişehir ilçesi Barcınlı ve Kirazlıyayla köylerine giden yollar güvenlik güçlerince kesilmiş.
Emniyet mensupları maden şirketi işlerini rahat yapsınlar, ağaçları, tarım alanlarını yok etmek, köylülerin yaşam alanlarını bitirsinler diye burada bekliyorlar. Yana koronavirüsten dolayı halkın izolasyonunu veya bir karantinadan dolayı burada beklemiyorlar.
Biz bu zihniyeti yakından tanıyoruz. 18 yıldır bu ülkenin dağını, toprağını, taşını yağmalayan, talan eden, yandaşlarını zengin eden zihniyet.
Bugün bütün dünya ölümcül bir hastalıkla uğraşırken, birkaç gün önce İstanbul’da Kanal İstanbul ihalesi, Nurhak’ta HES, Pamukkale Üniversitesi’nde atalık tohumlarımızı, yerel tohumlarımızı savunan hocalarımıza uygulanan şiddet ve bugün burada Yenişehir’de Barcın ve Kirazlıyayla’da Meyra denen bir şirketin çinko, bakır çıkaracağım, zengin olacağım diye yağma ve talan ettiği ağaçlarımızın, topraklarımızın ve köylerimizin korumasını yapmaya gittiğimiz yerde bizim yolumuz kesiliyor. Halkın yolu kesiliyor. Halka ‘madenciler istediğini yapar’ deniliyor.
Ne yazık ki iktidar bir kez daha ‘benim için koronavirüs önemli değil, koronavirüsten ölüm önemli değil, benim için kar, rant, madem önemli. Bu nedenle ben korona morona tanımıyorum, asıl olan çıkardır, madendir, madeni çıkaran müteahhitlerdir, madencilerdir. Ben onların çıkarını düşünüyorum. Ben onları koruyacağım’ diyor.
Yani bir devletin, bir hükümetin ormanı, ağacı, köylüyü, tarım alanını koruması gerekirsen madenciyi koruyor.
Mücadelemizi sürdüreceğiz. Ferman padişahın olabilir, bu topraklar bizim.