Ana sayfa Bursa SARIBAL: ERDOĞAN ÜLKE TARIMINDAN HABERSİZ

SARIBAL: ERDOĞAN ÜLKE TARIMINDAN HABERSİZ

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke tarımının gerçeklerinden habersiz olduğunu söyledi. AKP iktidarında ülke tarımının her alanda geriye gittiğini, üreticinin her geçen gün biraz daha yoksullaştığını kaydeden Sarıbal, “AKP Genel Başkanı ülkenin tarımsal üretiminden bihaber. Sadece önüne koyulan yanlış bilgileri okuyor” dedi.

Dün (29 Aralık) KRT TV’de Zafer Arapkirli’nin sunduğu ana haber bültenine katılan CHP Genel Başkanı Tarım Politikalarından sorumlu Başdanışmanı Orhan Sarıbal, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son kabine toplantısı sonrası tarıma ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Açıklamanın ardından Erdoğan’ın sosyal medya hesabından da açıklamaların görseller paylaşıldığını kaydeden Sarıbal, şunları söyledi:

Erdoğan’ın hatası milletvekillerince sorgusuz yayıldı

“Yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmıyordu. Hazırlanan görsellerden birinde 140 ülkeden toprak kiralandığını, ülkemizin yüzölçümünün 3 katı büyüklükte alanda tarımsal faaliyet yürütüldüğü iddia ediliyordu. Sonra yapılan fahiş hatanın farkına varılmış olunacak ki ‘birçok ülkede toprak kiralayarak yurt dışında da tarımsal faaliyetler gerçekleştiriyoruz’ bilgisinin olduğu yeni bir görselle değiştirildi.

Ama yapılan değişikliğe rağmen, AKP’li bazı milletvekilleri yanlış bilgileri içeren görselleri hesaplarında kamuoyu ile paylaşmaya devam etti.

Erdoğan tamamen yanlış bilgilerle başka ülkelerden toprak kiralamakla övünürken, AKP milletvekilleri de Genel Başkanlarının propagandasını yaparken halka yanlış bilgiler vermeye devam etti. Amaç AKP Genel Başkanına sorgusuz sualsiz biat ile propaganda. Bu ciddiyetsiz ve gerçekten uzak boş propaganda tarzının ne çiftçiye ne ülkeye faydası vardır.”

Afrika’dan toprak kiralamanın övünülecek bir durum olmadığını da vurgulayan Sarıbal, “modern köleliği insana reva gören kapitalistler gibi Afrika’daki topraklara göz dikmiş Nijer’den 10 milyon dönüm kiralamakla övünüyorlar. Bu emperyalist bir sömürü, mülkiyet gaspının değişik yöntemi” diyerek tepki gösterdi.

A’dan Z’ye yanlış tarım politikası

“Erdoğan’ın hesabından paylaşılan görselde yer alan sözler gibi sadece yalan ve çarpıtmayla günü kurtarmak mümkündür ama bu tarzın ne çiftçinin ne ülkenin geleceğine faydası var” diyen Sarıbal, şöyle devam etti: