Ana sayfa Bursa SARIBAL: “BU BİR KADER DEĞİLDİR”

SARIBAL: “BU BİR KADER DEĞİLDİR”

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Bursa Karacabey’de aşırı yağışlardan dolayı evleri ve tarım arazileri su basan vatandaşlarla bir araya geldi.

Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil ve İlçe Örgütü üyeleriyle zarar gören ekim alanlarında incelemelerde bulunan Sarıbal, daha sonra hem tarla sahibi çiftçilerin hem de bölgeye çalışmaya gelen ve yağan aşırı yağışlardan dolayı kaldıkları çadır alanları su altında kalan mevsimlik işçilerin sorunlarını dinledi.

Hızlıca hasar tespiti yapılmalı

Meteorolojinin verdiği bilgilere göre 21 Mayıs 2021 tarihinde bölgede 2 saatte metrekareye 200 kg su düştüğünü belirten Sarıbal, “Aşırı yağışlardan dolayı buğday, mısır, karpuz, biber ve diğer ürünlerin ekili olduğu tarlalar ciddi zarar görmüş durumda. Yeşildere Mahallesinde (köy) yaşayan vatandaşlar tarım araçlarının da zarar gördüğünü ifade ettiler.

Gözlediğimiz kadarıyla ciddi bir hasar var. Tek sevindirici taraf ise bu afetten dolayı can kaybının yaşanmaması. Yetkililer hiç zaman kaybetmeden hasar tespit çalışması yaparak, vatandaşlara gereken desteği sağlamalı” dedi.

İhmalin getirdiği sonuç

Bölgedeki dere yataklarının zamanında ıslah edilerek, gereken bakım yapılmadığı için yağışların afete dönüştüğünü belirten Sarıbal, şöyle devam etti:

“Bu bir kader değil. Bu ihmalin getirdiği bir sonuç. Dere yataklarında gereken bakımlar yapılmış olsaydı bu su baskınları yaşanmayacaktı. Her sonbaharda Devlet Su İşlerinin (DSİ) bölgedeki dere yataklarında gereken bakımı yapması, su kanallarını açık tutması, dere yataklarına yakın ağaçları budaması gerekiyor. DSİ özel sektöre işi ihale etmeden, işin uzmanı olarak bizzat kendisi bu bakımı yapmalı. Bu yapıldığı takdirde benzer aşırı yağışlarda derelerin taşmasının önüne geçilerek, su baskınları önlenmiş olur.

Bütün vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”