Ana sayfa Bursa SARIBAL: “3. DÜNYA SAVAŞI İÇİN İLLA FİZİKSEL MÜDAHALELERE GEREK YOK”

SARIBAL: “3. DÜNYA SAVAŞI İÇİN İLLA FİZİKSEL MÜDAHALELERE GEREK YOK”

CHP Bursa Milletvekili Parti Meclisi Üyesi, CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu’nun Tarım Politikalarından Sorumlu Başdanışmanı Orhan Sarıbal, Bursaeditör Gazetesi Haber Sitesinin sorduğu sorularla, yaşadığımız sıcak gündeme dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

1.Türkiye’nin Orman yangınlarının tarım açısından ne gibi olumsuz etkisi olacak?

Yangınların en fazla etkili olduğu Muğla ve Antalya ülkemizin tarımsal üretiminde büyük öneme sahip illeridir. Meyve başta olmak üzere birçok tarım ürününde rekolte ve kalite kaybı başta olmak üzere ciddi sorunlar yaşayacağımız görünüyor.

Yanan alanlarda özellikle zeytin, narenciye bahçeleri, seracılık ve arıcılık faaliyetlerinin olumsuz etkileyecek.Özellikle çam balı üretiminin %80’nin karşılandığı Muğla ilimizde yangınlar sonrası çam balı üretimi olumsuz etkilenecektir. Ayrıca, orman yangınları geçimini ormandan sağlayan orman köylüsünün üretimini etkileyeceğinden üretimde muhakkak düşüşler olacaktır.Üretimin yeniden toparlanma süreci içerisinde en düşük gelire sahip orman köylüsü çok fazla etkilenecektir. Mevcut durumda tarımsal girdilerin çok pahalı, ürettiği para etmeyen çiftçimizi zor günler bekliyor.

2.Yaşadığımız çağ bir nevi beraberinde bir tarım pandemisini mi getiriyor?

Bir tarım pandemisi var demek için erken, ancak küresel ısınma ve iklim değişikliğinin dünyayı etkilediği gibi bizi de etkilediğini gördük. Önümüzdeki dönemde su kaynaklarının önemi daha da artacak. Suyu korumamız ve bilinçli bir su kullanımına geçmemiz gerekiyor. Ülkemizde kullanılan suyun %77’si tarımda kullanılmaktadır. Üretim politikamızı küresel iklim değişikliği, kuraklık gibi tehlikelere karşı yeniden programlamamız gerek.

3.Gelecek süreçte dünyayı ülkemizi tarım anlamında ne gibi tehlikeler bekliyor?

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerini yaşıyoruz. Bunun yanında ileride bitki hastalıkları ve böcek istilası gibi sorunlarla karşılaşma ihtimalimiz yüksek. Covidpandemisi nasıl insanları etkiliyorsa ileride bitkileri etkileyecek hastalık pandemileri olabilir. Tarımda bitkisel üretim için nasıl her yıl yeni çeşitler piyasaya giriyorsa yeni hastalıklar da kendini geliştirerek geliyor. Bu konuda doğal yöntemlerle alınacak her türlü çalışma yapılarak üreticiye destek verilmelidir.

4.İklimsel değişimler yaratacağı kuraklık bir 3. Dünya savaşı nedeni olabilir mi?

Dünyada iklim değişikliği gıda üretimini etkilemektedir. İklim değişikliği olmasa bile mevcut durumda gıda hâkimiyeti uluslararası 10 firmanın tekelinde bulunmaktadır. Dünyada korona kaynaklı gıdaya karşı bir hücum olduğundan gıda fiyatları aşırı yükseldi. Bizim gibi tarımda yeterli üretim yapmayan ülkeler gıdada dışa bağımlı olduğu için bu durumdan etkilenmektedir. Öncelikle ülke insanın temel gıda güvencesi garanti altına almak için muhakkak ülkemizde üretmeliyiz. Kendi ihtiyacını karşılayan ülkeler gıda savaşlarından etkilenmez ancak üretemeyen ülkeler bu gıda savaşının ortasında kalabilir. 3. Dünya Savaşı için illa fiziksel müdahalelere gerek yok. İnsanların ihtiyaçlarını kendinize bağlarsanız bir tek mermi atmadan kaleyi içerden fetih etmiş olursunuz.

5.Genel anlamda gıda ve yaşamsal ihtiyaçlar anlamında ülkemizi neler bekliyor gelecekte?

Ülkemiz maalesef 1980 yılından itibaren uygulanan neo-liberal politikalar sonucu dışa bağımlı hale geldi. Bu durumu son 19 yıldır mevcut AKP yönetimi aldığı kararlar ve uygulamalarla hızlandırdı. Bugün ülkemizin gıda güvenliği ve gıda egemenliğini yeniden kazanması için yeni bir politikaya ihtiyaç vardır. Bu yeni politikada doğal kaynakları koruyarak, gelecek nesillere sağlıklı ve yeterli, dengeli bir gıdaya ulaşmasını sağlayacak adımlar olmalıdır. Biz ülkemizin ihtiyacını karşılayamazsak emperyalist ülkelerin adeta kölesi olur, bağımsızlığımızı kaybedebiliriz.