Ana sayfa Bursa ŞAHİN SEVİNÇ’DEN ARİF TAK’A İSTİFA ÇAĞRISI

ŞAHİN SEVİNÇ’DEN ARİF TAK’A İSTİFA ÇAĞRISI

CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, Bursa Cafe ve Restaurant İşletmeleri Derneği Başkanı Şahin Sevinç; Bursa Esnaf Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Arif Tak’a sert eleştirilerde bulunarak istifaya davet etti.

Sevinç; yaşadığımız zor salgın sürecinde BESOB Başkanı Arif Tak’ın esnafın sorunları ile yakından ilgilenmek yerine, tribünlere oynadığını söyleyerek, her dönemin iktidarına yaranmayı kendine görev haline getiren Başkan pandemi koşullarında zor günler yaşayan esnafın dertleriyle ilgilenmediği gibi, esnaftan uzak, dertlerini dinlemek yerine bazı siyasi kurumlar ile poz vererek esnafın sorunlarını çözüyormuş algısı içerisine girmeyi alışkanlık haline getirdi. Bu tavrını kınıyorum dedi.

Şahin Sevinç, Tak’a yönelik eleştirilerine şu sözlerle devam etti:

“Esnaf çok zor günler geçiriyor. Pansuman tedbirler yerine ayakları yere basan,  acil ciddi desteklere ihtiyaç var. Sayın Başkan Tak’ın esnaf diye bir derdi olmadığını, yıllardır işgal ettiği esnaf birliğinin hakkını veremedi, istifa etmeli, esnafın nefes alabilmesi için, ivedilikle desteklenmesi gerekiyor. Esnaf Odası Başkanı olarak esnafın yaşadığı sorunlarını, sıkıntılarını tespit etmeyip çözüm önerileri sunamıyorsan sen sorunun merkezisin. Esnafın sorunları, yerel yöneticilerle süslü pozlar vererek çözülmüyor.  Merkezi ve yerel yönetimlere sorunları ve çözüm yollarını sunarak, takip etmek çözüme kavuşturmakla olur.  BESOB’da saltanat kurup sorunların bir parçası olmayın, yeter artık esnafa yük olma, işlerin tıkırında, 5 asgari ücret maaş al, tüm masraflarını odadan karşıla ne ala! Bursa’da esnafın can derdinde olması tabi ki, Arif Tak’ın umurunda olmaz. Merkezi ve yerel yönetimler sorunları bilemeyebilir, sorunların hangi boyutta olduğunun farkında olamayabilir de sorunları hatırlatacak mensubiyetini taşıdığı esnaf kitlesinin taleplerini iletecek makamın başında statükocu bir Başkan olan Arif Tak’tan sorunların çözümünü beklemek göle maya çalıp yoğurt tutmasını beklemektir. Diğer taraftan BESOB’un hizmet binasının oturulmaz, depreme dayanıksız raporuna rağmen orada diğer birliğe bağlı muhtelif esnaf odalarını da ölüme terk eden bir anlayış içerisinde olan bir zattan beklenti içerisinde olmamak gerek. Sayın Başkan, sorunların bir parçası olmayı bırak, esnafın pansuman tedbirler değil, hibe desteğine,  gerçekçi desteklere, tedbirlere ihtiyacı var. Sayın Tak bir yerlere şirin görünerek yaranmayla sorunlar çözülmüyor. Kira ötelemelerinin kime ne faydası var? Çık kamuoyuna açıkla” diyerek Arif Takı açıklama yapmaya davet etti.