Ana sayfa Bursa OSMANGAZİ’DEN TARİHİ BÖLGEYE TARİHİ HAMLE

OSMANGAZİ’DEN TARİHİ BÖLGEYE TARİHİ HAMLE

  • HİSAR İÇİ’NDE ÇİFTE AÇILI

Osmangazi Belediyesi, Hisar Bölgesi’nde hayata geçirdiği ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesinin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi’ndeki sokak sağlıklaştırma ve cephe düzenleme çalışmalarını tamamladı. Bölgede yer alan atıl vaziyetteki bir sivil mimarlık örneği yapıyı da restore ederek kültür merkezine dönüştüren Osmangazi Belediyesi, iki çalışmayı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın da katıldığı törenle hizmete açtı.

Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın en eski 5 mahallesinin yer aldığı Hisar’ın tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkartılmasına yönelik başlattığı ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesinin ilk ayağı olan Oruçbey Caddesi’nde yer alan 28 binanın cephe düzenlemesini yaptı. Cadde zeminini de granit bazalt kaplamalı parke taşı ile yenileyerek bölgedeki tarihi doku ortaya çıkartıldı. Çalışmaların ardından bölge adeta açık hava müzesine dönüştü. Osmangazi Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında Hisar Bölgesi’nde yer alan Alipaşa Mahallesi’ndeki 19’ncu yüzyıla ait sivil mimari örneği yapıyı da restore ederek yeniden ayağa kaldırdı. Eski ihtişamlı günlerine kavuşturulan tarihi yapı, Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi adıyla hizmet verecek.

Oruçbey Caddesi ile Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katıldığı tören ile hizmete açıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış töreninde; TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Ahmet Kılıç ve Emine Yavuz Gözgeç, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yer aldı.

DÜNDAR: “TARİHİ DOKU ADIM ADIM ORTAYA ÇIKIYOR”

Açılış töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarihi miras çalışmalarında 6 tane ödül alan öncü bir belediye olduklarına dikkat çekti. Osmangazi’deki tarihi eser restorasyon çalışmalarının temizlik faaliyetleri gibi rutin hizmetler arasında olduğunu belirten Başkan Dündar, “Şu an 11 farklı noktada şantiyemiz var. Yapmış olduğumuz bu çalışmalarla, şehrimizin tarihi dokusu ve kimliği adım adım eski hüviyetiyle yeniden ayağa kalkacak. Bu işleri keyifle yaparak, ciddi çalışmalar sürdürüyoruz. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzemiz’de görmüş olduğumuz sanal ortamı, Hisar’ın gerçek ortamında yaşamak istiyoruz. Oruçbey Caddesi de bu projenin ilk adımı. Bunlar, uzun bir çalışmanın neticesi olacak. Burası 4 mahalle üzerine kurulmuş ve Osmanlı’nın fethetmiş