Ana sayfa Bursa OSMANGAZİ’DE ŞEHİT PADİŞAH TÜRBELERİ BAŞINDA ANILDI

OSMANGAZİ’DE ŞEHİT PADİŞAH TÜRBELERİ BAŞINDA ANILDI

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı Devleti’nin savaş meydanında şehit olan ilk ve tek padişahı 1. Murad Hüdavendigar’ı vefatının 631’inci yılında Kosova ve Bursa’daki kabirleri başında eş zamanlı olarak düzenlenen anma programları ile yad etti.

1389 yılında düzenlenen Kosova Savaşı’nı kazanan Sultan Murad, muharebe sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından hançerlenerek şehit edildi. Murad Hüdavendigar’ın kalbi ve iç organları şehit düştüğü Kosova’da gömülürken, bedeni ise tahnit edilerek Bursa’ya getirildi ve Çekirge Mahallesi’nde yaptırılan türbeye defnedildi. Osmangazi Belediyesi, Osmanlı’ya Avrupa kapısını açan ve İslamiyet’in Balkanlar’da yayılmasını sağlayan şehit padişah 1. Murad Hüdavendigar’ı yad etmek için Kosova ve Bursa’daki kabirleri başında eş zamanlı olarak anma programları düzenledi.

Bursa ve Kosova’da Dualar Edildi

Şehit padişah için her yıl farklı zamanlarda hem Kosova hem de Bursa’daki kabri başında anma programları düzenleyen Osmangazi Belediyesi, bu yıl korona virüs salgını nedeniyle anma programlarını eş zamanlı olarak düzenledi. Pandemi dolayısıyla Kosova’daki programa Türkiye’den katılım olmazken, Bursa’dan Sultan Murad’ın Kosova’daki türbesine canlı bağlantı yapıldı. Eş zamanlı olarak her iki türbenin başında okunan dualar ile Sultan Murad yad edildi.

Murad Hüdavendigar Han’ı anma programında Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Demir, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Cömez, MHP Osmangazi İlçe Başkanı Seyfi Seyfioğu ile davetliler katıldı. Kosova’da düzenlenen programa ise; Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan, Kosova Piriştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Kosova İslam Birliği Başkanvekili ile milletvekilleri katılım sağladı.

Korona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında sosyal mesafenin korunup, maske takılarak gerçekleştirilen Murad Hüdavendigar’ı anma programında ilk olarak Çekirge’deki 1. Murad Hüdavendigar Camii’nde Mevlid-i Şerif okundu. İkindi namazının ardından Sultan Murad’ın türbesine geçilerek şehit padişahın kabri başında dua edildi.