Ana sayfa Bursa ORHAN SARIBAL:“AŞI OLUN DİYORLAR AŞI YOK”

ORHAN SARIBAL:“AŞI OLUN DİYORLAR AŞI YOK”

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Sağlık Bakanlığının ve uzmanların grip ve zatürre aşısı yapılması için çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, “Aşı olun diyorlar ama ortada aşı yok” dedi. Konuyu TBMM gündemine de taşıyan Sarıbal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplandırması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Sağlık Bakanlığının görevi; herkesin bedenî, zihnî ve sosyal bakımdan tam bir iyilik hâli içinde hayatını sürdürmesini sağlamaktır. Bu kapsamda salgın döneminde vatandaşlarımızın aşı ihtiyacının giderilmesi Sağlık Bakanlığı ne gibi tedbirler alınmıştır?” diye sordu. 

CHP Bursa Milletvekili Sarıbal, Sağlık Bakanlığının 65 yaş üzeri kişiler, böbrek yetmezliği, kalp damar sistemi rahatsızlığı, şeker, astım, kronik akciğer hastalığı olanlar, 6 ay-18 yaş arası aspirin kullananlar ile hamilelerin mutlaka grip aşısı yaptırması gerektiğini açıkladığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Koronavirüs salgını ile dünyada ve ülkemizde can kayıpları devam ediyor. Henüz Covid -19 için bulunmuş aşı, kesin bir tedavi yöntemi yok. Sağlık Bakanlığı ve uzmanlar, koronavisüre karşı vatandaşların mevsimsel grip aşısı yaptırmalarının koruyucu olacağını belirtmekteler. Bazı uzmanlar koronavirüs kapmış kişilerin hastalığın etkilerini azaltmak için zatürre aşısını da önermektedir. Ancak ne mevsimsel grip aşısı ne de zatürre aşısı bulunmuyor. Bakanlık ve uzmanlar ‘aşı olun’ diyor ama ortada aşı yok. Sağlık Bakanlığı vatandaşın sağlığı için gereken ama yeterli sayıda bulunmayan aşıları temin etmekle görevlidir.”

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal’ın konuya ilişkin verdiği soru önergesi şöyle: