Ana sayfa Bursa “NOSAB’IN DEĞİL TÜRKİYE’NİN PROJESİ”

“NOSAB’IN DEĞİL TÜRKİYE’NİN PROJESİ”

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Erol Gülmez, ULUTEK’in online olarak düzenlenen “Teknoloji Sahnesi” programına konuk oldu.

ULUTEK, teknopark firmaları arasında bilgi ve deneyimlerin paylaşılarak etkileşimin artması hedefiyle başlattığı Teknoloji Sahnesi programına katılan Gülmez,  ‘OSB Yönetiminde Dijital Dönüşüm ve e-OSB’ konu başlığında bilgilendirme yaptı. Gülmez, NOSAB’daki dijital dönüşüm projesini, “Bu NOSAB’ın değil Türkiye’nin projesidir” diye tanımladı.

Yeşil dönüşümde, eğitimde, sosyal sorumluluk projelerinde örnek olan NOSAB’ın yeni bir projeyle daha fark yaratacağını ifade eden Gülmez, projenin Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yaklaşık 2 milyon lira ile desteklendiğini ve proje altyapı çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

 PROJENİN GETİRİLERİ…

Projenin hayata geçtiğinde çok önemli konularda faydalar sağlayacağına dikkat çeken Gülmez, “Bölgemizdeki 320 firmanın elektrik, su, doğalgaz ve arıtma hizmetlerine yönelik sayaç okumalarının uzaktan yapılabilmesi; arıza gibi acil durumlarda sorunun hızlıca tespit edilmesi için Otomatik Sayaç Okuma ve Yönetim Sistemi (OSOS) ve Enerji Kalitesi Analizi Raporlama Sistemi (EKARS) sistemlerinin kurulmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Ülkemizde maalesef enerji, su ve elektrik kullanımında kayıp kaçak gerçeğimiz var. Bunlar bazen teknik eksikliklerden oluyor, bazen de suiistimal sonucu doğuyor. Elektrik, enerji ve su dağıtıcısı kurumlarının fatura ettiği sayacı okuduğu andaki kullanımı göremediğimiz ve görsek de hesaplamasının birkaç gün alacağı için kayıp kaçak doğru tespit edilemiyor. Bu hem maddi anlamda hem de enerji kaybı anlamında olumsuz bir durum. Bunu ortadan kaldırmak için OSOS sistemini devreye alacağız. Bu sistemle sayaçlar uzaktan okunacak ve anlık tüketim miktarları görülebilecek. EKARS ile de enerji kalitesini analiz edeceğiz. Dolayısıyla kayıp kaçağımızı, varsa, arızamızı net olarak tespit edebileceğiz. Proje, kayıp kaçak tespiti yapmasının dışında 320 fabrikanın tüketimlerini anlık görmesi, verilerine anlık ulaşabilmesi, arızanın hızla giderilmesi sayesinde müşteri memnuniyetinin artmasına da yardımcı olacak” diye konuştu.

Projenin faydalarından da bahseden Gülmez, “Bu proje zaman verimliliği de katacak. Manuel okumadan kaynaklı zaman kaybı ortadan kalkacak. Bunun da sonucunda ekonomik bir katma değer kazanmış olacağız. OSOS sisteminin kurulmasıyla, e-OSB devreye girecek. NOSAB, e-OSB’nin devreye girmesiyle, teknoloji odaklı bir hizmet sürecini her yönüyle etkin kılacak.” dedi. Gülmez e-OSB sisteminin yeni ve dinamik bir hizmet modeli olduğunu vurguladı ve “Sürekli değişip geliştirebileceğimiz, güncelleyebileceğimiz bir proje. Sanayicimiz yerinden kalkmadan tüm hizmetleri online olarak alsın istiyoruz.” dedi. Bölgede fiber altyapının da olduğunu söyleyen Gülmez, “Bu altyapıyı değerlendirmek için de çalışıyoruz. Sanayicimize telefon, internet gibi iletişim imkânlarını ucuza sağlamanın yollarını arıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.