Ana sayfa Güncel MÜFTÜNÜN SÖZLERİNE MİLLETVEKİLLERİ AYDIN, ÖZKAN VE STK’LARDAN TEPKİ

MÜFTÜNÜN SÖZLERİNE MİLLETVEKİLLERİ AYDIN, ÖZKAN VE STK’LARDAN TEPKİ

CHP Bursa Milletvekilleri Erkan Aydın ve Yüksel Özkan, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Lozan Mübadilleri Derneklerine yaptıkları ziyaretlerde bir Cuma vaazında “Selanik Göçmenlerinin %90’ı Sabetayist” diyen Akçakoca Müftüsü’ne yaptıkları açıklamalarla sert tepki gösterdiler.


“DİNİMİZİ KARANLIK DÜŞÜNCELERİNİZE ALET ETMEYİN”

Görevi insanları iyiliğe, güzelliğe yönlendirmek olan bir müftünün görevini bırakarak kin ve nefret duygularına iten ve anayasaya göre suç işleyen bir görev edindiğini ifade eden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, son dönemde din kisvesi adı altında toplumu bölmeye yönelik sözler söyleyenlerin güçlerini kimden aldıklarını çok iyi bildiklerini söyledi. Bunun ne dinle ne de insanlıkla bir ilgisi olmadığını kaydeden Aydın şunları söyledi:

“Bunun adı provokatörlüktür. Şunu iyi bilmelilerdir ki Mustafa Kemal Atatürk sadece Selaniklilerin değil 83 milyonun önderidir. Bu topraklarda özgürce nefes alabiliyorsak, o müftünün o sözleri söylediği camide ezan okunabiliyorsa Büyük Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği mücadele sayesindedir. Bu sayede o makamlara gelip bizim vergilerimizle maaş alanlar, evine ekmek götürenler maalesef hainlikte sınır tanımıyorlar. Dinimizi karanlık düşüncelerinize alet etmeyin. Tüm Selanikli kardeşlerimi kucaklıyorum.”

“AÇILAN SORUŞTURMALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Müftünün söylediği sözlerin bilinçli bir saldırı olduğuna vurgu yapan CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, buna benzer saldırıların geçmişte de yaşandığını ve bunu kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi. Özkan, “Halkın arasında kin ve nefret tohumları saçan bu şuursuzca açıklamaları kınıyorum. Bu insanlar Kurtuluş Savaşı’nda din adamı kimliği altında emperyalistlerle işbirliği yapmış bazı kesimlerin katıntılarıdır. Selanik demek Atatürk demek, Selanik demek Atatürk’ün silah arkadaşları demek, cumhuriyet demek. Yapılan bu ırkçı açıklamalara karşı haklı tepkisini koyan STK’ların yanındayız ve açılan soruşturmaların takipçisi olacağız” diye konuştu. 

“BU TARİH CAHİLİNE GEREĞİ DERHAL YAPILMALI”

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Dr. Ali Emin Latif de açıklamaları kınadığını belirterek bu sözlerin nice kahramanlar yetiştirmiş Balkan camiası için çok büyük hakaret olduğunu ayrıca bu tarih cahiline gereğinin derhal yapılmasını istediklerini ifade etti. Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Korkut ise açıklamaların asla kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Korkut, “Aslında Selanik Göçmenlerini hedef alan bu açıklamanın ardında bizleri ve hemşehrimiz Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef aldığı aşikardır. Bir kamu görevlisinin bu şekilde ayrımcılık yapması halka kin ve nefret tohumları ekmesi bir din görevlisine yakışan bir durum değildir. Hak ettiği cezanın verilmesini talep ediyoruz” dedi.