Ana sayfa Bursa MUDANYA TÜM EMEKLİ SEN’DEN BÜTÇEYE TEPKİ

MUDANYA TÜM EMEKLİ SEN’DEN BÜTÇEYE TEPKİ

Tüm Emekliler Sendikası Mudanya Temsilciliği, TBMM genel kurulunda görüşülen 2021 Bütçe Yasa Tasarısı ve sendikalara yönelik baskıyla kapatma girişimlerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Mudanya Mütareke Anıtı önünde gerçekleşen açıklamaya, sendika üyelerinin yanı CHP.Kent Konseyi,Mudanya Halk Meclisi’nden destek verdi.

“DENGESİZLİK GİDERİLMELİDİR”

Tüm Emekli-Sen Mudanya Temsilcisi Erol Kazanç, bütçe tasarısının adeta kaçırılırcasına hazırlandığını öne sürerek, bu görüşmelerde temsil edilen kesimlerin yok sayıldığını söyledi. Emekliler adına taleplerini sıralayan Başkan Kazanç, “En düşük emekli aylığının brüt asgari ücret tutarına yükseltilmelidir. Ücret dengesizliği bir an önce giderilmeli, intibak yasası emekliler daha fazla mağdur edilmeden çıkarılmalıdır. Torba yasa adı altında getirilen ve emeklilik konusunda elde ettiğimiz hakları almayı geri almayı hedefleyen yasa girişimleri geri çekilmelidir. Emeklilerden sağlık ve tedavi katkı payları alınmamalıdır. Ekmek, et, su, elektrik, doğalgaz gibi temel ihtiyaç ürünlerine zam yapılmamalıdır. Salgına karşı tedbir adı altında uygulamaya konulan ve bizleri eve kapatmaya yönelik uygulamalardan bir an önce vazgeçilmelidir. Aşıların tıbbi olarak onaylanmasından sonra ücretsiz olarak sağlık çalışanları ve ardından 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlardan başlamak üzere aşılanması yapılmalıdır” diye konuştu.

“VALİLİKLER TARAF OLMAMALI”

Öte yandan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü yapılan açıklamada, uluslar arası sözleşmelerle güvence altına alınan sendika kurma hakkının mahkemeler vasıtasıyla elimizden alınmaya çalışıldığının altını çizen Tüm Emekli-Sen Temsilcisi Erol Kazanç, emeklilerin 25 yıllık sendikal geçmişini yok saymaya çalışılmasına da sessiz kalınmaması gerektiğini belirterek, mecliste bulunan ya da bulunmayan siyasi partilerin de bu sese ses vermesini istedi. Kazanç, sendikalara karşı açılmış kapatma davalarında Valiliklerin bu davalara taraf olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.