Ana sayfa Bursa MUDANYA EMEK VE DEMOKRASİ BİLEŞENLERİ 1 MAYIS’I KUTLADI

MUDANYA EMEK VE DEMOKRASİ BİLEŞENLERİ 1 MAYIS’I KUTLADI

1 yıldır süren COVİD-19 virüs salgını nedeni ile 1 İşçi Bayramı Mayıs 2021’de de, pandemi yasakları gerekçesiyle ile sadece kısmi basın açıklamaları ile 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlandı.

Mudanya Emek ve Demokrasi Bileşenleri, Mudanya Mütareke Meydanı’nda bir basın açıklamasıyla 1 Mayıs’ı kutladı.

Emek ve Demokrasi Bileşenleri yaptıkları basın açıklamasıyla, 1 yılı aşkın devam eden salgın nedeni küresel kapitalizm ülkemizin birikmiş sorunlarının derinleşmesine neden oluyor. özelleştirmelerle kamu alanları yağmalanıp, sağlık ve sosyal güvenlik sistemi çökme noktasına getirildi. salgın koşullarında öncelikle emekçiler yaşamını yittirken aşırı yoksulluk , açlığa varan sınırda ülkemiz gündeminin önceliği olmuştur. iktidar salgın sürecinde zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında üretimin durdurulmasına, ücretli izin uygulamasına, tüm çalışanların gelirlerinin güvence altına alınmasına, işsizlik sigortasında yararlanmayı kolaylaştırmasına, kredi ve fatura borçlarının ertelenmesine ilişkin taleplere kulak tıkıyor. Ülke kaynaklarını bir avuç para babaları için seferber ediyor.

Kadın işsizliği artıkça ev içi iş yükü daha da artıyor.Cinsiyetçi toplumsal iş bölüm derinleşirken kadına yönelik şiddet artıyor. Bir gecede İstanbul sözleşmesi hukuksuz bir şekilde yürürlükten kaldırılıyor. Emekliler açlığa terk ediliyor sendikal örgütlenmelerinin önüne engeller konup kapatma yönünde davalar açılıyor. Dalga geçercesine bayram ikramiyelerine 100 TL zam yatıklarını yüzleri kızarmadan söyleyebiliyorlar. İnsanlığın geleceği için bu gidişe dur diyoruz. diyerek insani yaşama dair taleplerini dile getirdiler…