Ana sayfa Bursa MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ: ’13 BİN KİŞİYE EVDE SAĞLIK HİZMETİ’ RÖPORTAJ:...

MUDANYA BELEDİYE BAŞKANI HAYRİ TÜRKYILMAZ: ’13 BİN KİŞİYE EVDE SAĞLIK HİZMETİ’ RÖPORTAJ: Kemal CANKAYA

r

CHP Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a, Koronavirüsü salgını süreci içerisinde vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için nasıl bir organizasyon içerisinde olduklarını,  aynı zamanda seçim vaadi olan projelerin bu süreçte devam edip etmediği yönünde sorular sordum.

Başkan Türkyılmaz, Koronavirüsü (COVID-19) salgını sürecinde yaptıkları hizmetleri rakamları ile cevapladı.

Kemal CANKAYA: RÖPORTAJ

Koronavirüsü  ( COVID- 19 ) salgınının ülkemize yayıldığı tarih olan 11 Mart itibari ile Mudanya belediyesi olarak, gereken önlemleri aldınız. Vatandaşın öncelikli olarak taleplerine imkanlarınız ölçüsünde cevap veriyorsunuz. Salgın sürecinde nasıl bir yol izliyorsunuz?

Hizmetlerimizin odak noktasında katılımcılık ve hakça paylaşım ilkeleri bulunuyor. Belediyecilikte yeni bir halkla ilişkiler modeli oluşturarak pek çok projeyi hayata geçirdik. Biz, sosyal belediyeciliğin nasıl yapılacağının örneklerini verdik.

Geldiğimiz süreçte 4 bin 166 kayıtlı ailenin her ay hizmet aldığı Mudanya’nın manevi evlatları Zeytin Dalı projemiz var. Eğitimden sağlığa, kişisel bakımdan gıda, yakacak yardımlarına kadar ihtiyacı olan herkesin yanında yer alan Zeytin Dalı ekibimiz, bu güne kadar 3 bin 451 kişiye evde kuaförlük hizmeti, 2 bin 500 kişiye düzenli kıyafet yardımı, bin 472 öğrenciye kırtasiye desteği verildi. Bu proje kapsamında belediyeye ait alanlarda park ve yol kenarlarındaki ağaçlarda yetişen zeytinler toplanarak önce zeytinyağı haline getiriliyor, ardından da Mudanya’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılıyor. Geldiğimiz süreçte Mudanya’da kimse kimsesiz kalmıyor, hiçbir çocuk yatağa aç girmiyor. Gece gündüz, 7/24 Mudanyalı hemşerilerimizin yanındayız. 6 yıldır ilk günkü heyecanla Mudanya’mız için çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz ve devam eden projelerimizle Mudanya’nın geleceğine yaktığımız hizmet meşalesini gururla taşıyoruz.

13 BİN KİŞİYE EVDE SAĞLIK HİZMETİ

Evde sağlık hizmetinden anne ve bebek sağlığına, hasta nakillerinden diyetisyen hizmetine kadar Mudanyalıların yanında olan Uğur Böceği projesinin de önemli bir sosyal proje olduğunu vurgulayan Başkan Türkyılmaz, “Uğur Böceği projemiz kapsamında bu güne kadar Mudanya’da dünyaya gelen 541 bebeğin beşikten zıbınına her türlü ihtiyacı belediyemiz tarafından hediye edilmiştir. 13 bin 479 kişinin hastaneye ulaşımı gerçekleştirildi, 13 bin 38 kişiye evde sağlık hizmeti sağlandı. 2019 yılında köy programları kapsamında 19 mahallemizde 791 hemşehrimin şeker ve tansiyon ölçümleri yapılırken, sağlık kontrolleri yine belediyemiz personeli tarafından gerçekleştirildi. Uğur Böceği sağlık birimimizde obeziteye bağlı gelişebilecek kronik hastalık risklerini en aza indirmenin yanı sıra toplumun dengeli ve sağlıklı beslenmesi için ücretsiz diyetisyen danışma hizmetini başlattık. Yine belediyemiz diyetisyeni tarafından bin 110 Mudanyalıya danışma hizmeti verilirken, köylerde ise bu hizmetten bin 155 kişi yararlandı. Mudanya, ekim ayından bu yana toplamda 1 Ton 455 kilogram verdi.

Mudanya’nın bugüne kadar Koronavirüs ile ilgili çalışmaları

*6441                  Gıda ve temizlik paketi
*4166         Ramazan paketi
*6239         153 hattına gelen talep karşılandı
*2100         65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşa destek
*200 kg      dezenfekte çalışması
*6636         site ve apartman içi ilaçlaması
*2419 kg köpek 80 kg kedi maması dağıtımı

*40             çocuğa tablet hediyesi

*150 bin    maske dağıtımı

*Sağlık çalışanlarına gece gündüz servis hizmeti

*542           adet dezenfektan paketi

Mudanya’nın öncelikli projeleri olduğunu biliyoruz. Bu süreçte devam eden veya ertelenen projeler var mı?

Bu süreçte her ne kadar belediyelerin gündemi Korona ile mücadele olsa da Mudanya Belediyesi olarak yatırım çalışmalarımızı da bir yandan sürdürüyoruz.  Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi, Zübeyde Ana Çocuk Akademisi, Tirilye Sanat Evi projemiz, Taş Mektep Restorasyonumuz hız kesmeden devam ediyor. Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi’ni 2021 sezonuna hazırlıyoruz. Zübeyde Ana Çocuk Akademisi önümüzdeki eğitim yılında kapılarını açıyor. Sanat Evimiz 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak.

Yaşadığımız olağanüstü salgın süreci sonrasında bizleri nasıl bir süreç bekliyor? Sizce her şey eskisi gibi olacak mı yoksa farklı sosyal bir toplumsal yapı mı bizleri bekliyor?

Koronavirüs (COVID-19) salgını ile birlikte ülke genelinde sosyal belediyeciliğin önemi bir kez daha anlaşılmıştır. . Sosyal belediyeciliğin, sosyal demokrat belediyeciliğin, CHP belediyeciliğinin ne demek olduğunu tüm ülke gördü. Birlik ve beraberliğin, dayanışmanın önemi bir kez daha anlaşıldı. Mudanya’nın Zeytin Dalı ve Uğur Böceği projeleri ile birlik, beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyoruz. Bizimle Mudanya emin ellerde demiştik. Altı yıllık tecrübemizle bu günleri de dayanışmayla aşacağız. Umutlu, mutlu yarınlarda yine meydanları, sahilleri, sokakları, parkları hep birlikte dolduracağız. Mudanya’mızda her şey yine çok güzel olacak. Daha mutlu daha sağlıklı bir gelecek için bugünden sorumlu davranan, çağrılarımıza uyarak evinde kalan, kendini, sevdiklerini, çevresini düşünen Mudanyalı hemşerilerime yürekten teşekkür ediyorum. Daha nice yıllar Mudanyalı hemşerilerim için birlikte çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

Mudanya’nın Kumyaka Trilye arasındaki bölge sit alanı olarak ilan edildi. Trilye ile ilgili SlowCity  ( yavaş şehir) projenizle ilgili çalışmalarınız hangi aşamada, Mudanya’ya ne gibi kazanımları olacak?

Tirilye’nin Cittaslow felsefesine uygun olarak yönetilebilmesi ve korunarak geleceğe taşınması amacıyla sürdürülebilir bir kalkınma modeli olan Cittaslow ağına başvurumuzu tamamladık. Mart ayı olağan meclis toplantımızda Tirilye’nin Cittaslow ağına girmesi amacıyla yetki de aldık. Mudanya’nın tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan yerleşimlerinden biri olan Tirilye’de devam eden Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı Çalışması kapsamında izlenecek yol haritası ve Kentsel Tasarım Projesi, halka sunuldu. Toplam 20 hektar alanda bin 43 parselde 857 yapının bulunduğu Tirilye’de uygulanacak Kentsel Tasarım Projesi kapsamında kent 7 proje alanına ayrıldı. Uçsuz bucaksız mavisi, yemyeşil zeytin bahçeleri, tarihi konakları, tatlı bir huzur estiren poyrazı, sakin ve telaşsız haliyle, tüm kültürlerin bir arada ve kardeşçe yaşadığı Tirilye’nin Cittaslow felsefesine uygun olarak yönetilebilmesi ve korunarak geleceğe taşınması amacıyla sürdürülebilir bir kalkınma modeli olarak gördüğümüz Cittaslow ağının bir parçası olmak istiyoruz. Bu çalışmalarımız önümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmemiz açısından önemli bir adım olacak.

Son olarak Bursalılara ve Mudanyalılara sürece dair bir mesajınız var mı?

Çocuklar, gençler, başımızın tacı büyüklerimiz… Biliyoruz, size verilecek en güzel hediye yeniden özgürce sokaklara çıkmanız olacak.  Mudanya’mızın sahillerinde sevdiklerinizle yapacağınız akşam yürüyüşleri, dostlarınızla yapacağınız kahvaltı sabahları yakın… Sizlerin sağlığı ve mutluluğu için çalışıyor, başarılı sonuçlara ulaşıyoruz.  Lütfen sizler de özgür günlere ulaşmak için kurallara uymaya devam edin.