Ana sayfa Bursa MEVLANA ŞİİR YARIŞMASI’NDA SONUÇLAR BELLİ OLDU

MEVLANA ŞİİR YARIŞMASI’NDA SONUÇLAR BELLİ OLDU

Osmangazi Belediyesi’nin edebiyat dünyasına yeni eserler kazandırmak amacıyla bu yıl 10’ncusunu düzenlediği Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması sonuçlandı. 20 ilden toplam 74 eserin başvuruda bulunduğu yarışmanın birincisi, Sakarya’dan “Kristal Şehrayin” adlı şiiriyle Tolga Aktaş oldu.

Osmangazi Belediyesi’nin 2011 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlediği Liselerarası Mevlana Şiir Yarışması’nın kazananları belli oldu. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleşen basın toplantısına Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yanı sıra yarışmanın jüri üyeleri Metin Önal Mengüşoğlu, Prof. Dr. Nesrin Karaca, Doç. Dr. Sadettin Eğri, Ercan Yılmaz ve Mustafa Başpınar katıldı.

“GENÇLERİMİZ KENDİLERİNİ KANITLAMA FIRSATI BULUYOR”

Sonuçların açıklandığı basın toplantısında konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bir marka haline geldiklerini söyledi. Bu yıl yarışmanın konusunu serbest olarak belirlediklerini ifade eden Dündar, “Farklı gönül pencereleri açan büyük alimlerimiz ve düşünürlerimiz, eserleri ile bize emanettir. Onlara sahip çıktığımız ve yaşattığımız sürece maneviyatı korunmuş güçlü bir toplum olarak ayakta kalabiliriz. Bizler, çocuklarımıza Mevlana sevgisini aşılamak ve gönüllerindeki Mevlana’yı bulmak adına bu yarışmayı geleneksel hale getirdik. Yarışma sayesinde gençlerimiz kendilerini kanıtlama fırsatı buluyor” dedi.

“EN YOĞUN KATILIM BURSA’DAN”

Mevlana sevgisini dizelere döken genç şairlerin, pandemi sürecini verimli geçirebilme imkanı bulduğunu belirten Başkan Dündar, “Hayatımızı her alanda etkileyen koronavirüs salgını sürecinin buradaki etkisini bu yıl fazlasıyla hissettik. Geçtiğimiz yıllarda 700 eser katılımının olduğundan yola çıkarak kültürel hayatımızın da bu sancılı dönemden payını aldığını söylememiz yanlış olmaz. Bu yıl 20 farklı ilden katılım olurken, en yoğun katılım ise Bursa’mızdan gerçekleşti. Yarışmadan çıkan eserleri edebiyat anlamında gerçekleştirdiğimiz tüm yarışmalarda olduğu gibi yine kitaplaştıracağız ve şehrimizin belleğine kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Başkan Mustafa Dündar, konuşmasının ardından yarışmada dereceye giren eser sahiplerini açıkladı. Jüri üyelerinin yapmış olduğu değerlendirme sonucunda yarışmanın birincisi Sakarya’dan “Kristal Şehrayin” adlı şiiriyle Tolga Aktaş oldu. Yarışmada ikincilik ödülü Sakarya’dan ‘Mevlana ve Ben’ şiiri ile Kaan Bakan’a, üçüncülük ödülü ise Kayseri’den ‘Gamzede’ eseriyle Ali İhsan Usta’ya verildi. Bursa’dan ‘Gül Kokulu Aşk’ şiiriyle Aleyna Öğütlü ve Sakarya’dan ‘Gerçek Kapı’ şiiriyle Yusuf Hilmi Daşkaya da mansiyon ödüllerine layık görüldü.

Basın toplantısı sonunda yarışmanın jüri üyeleri, yaptıkları kısa konuşmada Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür etti.