Ana sayfa Bursa MARAŞ VE TÜM KATLİAMLAR YÜREĞİMİZDE KANAYAN YARADIR !!!

MARAŞ VE TÜM KATLİAMLAR YÜREĞİMİZDE KANAYAN YARADIR !!!

MARAŞ  VE TÜM KATLİAMLAR YÜREĞİMİZDE KANAYAN YARADIR !!!

Cumhuriyet tarihinde yüzleşilmesi gereken katliamların başında Dersim katliamı başta olmak üzere katliamlar yaşandı.

Bizim kuşağımızın şahit olduğu katliamlardan Maraş katliamının üzerinden 42 yıl geçti.

Yaşanan tüm katliamlar yüreğimizin derinliklerinde kanayan bir yaradır.

19- 26 Aralık 1978’de Maraş’ta insanlık için büyük bir vahşet olarak tarihe geçen, Alevi canlara karşı kontra- gerilla ve sivil faşistler tarafından soykırım katliamı yapıldı.

Devletin resmi rakamlarına göre, 120 Alevi yurttaşımız katledilirken, 170 kişinin de yaralandığı ifade ediliyor.

Resmi olmayan rakamlara göre, verilen sayıların üstünde ölümler ve yaralanmalar olduğunu da Maraş’ta o dönemde vahşeti yaşayan insanlarımız dile getiriyor. Alevi canlara ait 200’ün üzerinde ev, 100’ü geçkin işyeri yakılıyor.

Sivas olaylarının ardından Maraş, Malatya ve Çorum’da da “ Kana kan intikam, zafer İslam’ın olacak” sloganları ile katliamlar yapıldı, yapılmaya çalışıldı.

Maraş’ta yapılan katliamın benzeri bir katliam denemesi 28 Mayıs 1980’de, Çorum’da yapıldı. Cami hoparlöründen “komünistler suyumuzu zehirledi, camimizi yaktılar” provokasyonu ile halk galeyana getirilmeye çalışıldı.

Çorum’da faşist yobazlar tarafından, askerlerden kendilerini korumak savunmak için barikat kuran solcuların, barikatlarının bertaraf edilmesi isteniyor. Yapılan müdahalede 57 sol görüşlü yurttaş öldürülüyor, yüzlerce yurttaşımız yaralanıyor.

Maraş katliamının izlerinin silinemeyeceği gibi, sonrasında yaşanan 35 aydın ve 2 saldıranın öldüğü 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak katliamı da ülkemiz tarihinin kara sayfalarında yerini aldı.

Şırnak Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyü Kürtçe adı (Roboski) olan köyde tütün ve mazot kaçakçılığı ile geçinen köylüler sınır ötesinden köylerine dönerken, F-16 savaş uçağı tarafından bombardımana tutuldular, 34 Kürt yurttaşımız öldürüldü.

Yapılan bombardıman sonrası Genel Kurmay tarafından yapılan açıklamada; kaçakçılık yoluyla geçinen vatandaşların PKK’nın kullandığı güzergâhı kullandıkları için, terörist sanılarak bombardımana tutuldukları belirtiliyor.

Bu ülkede tek amaçları barış olan insanlar, barış taleplerini dile getirmek için, demokratik haklarını kullanarak,  etkinlikler mitingler yaptılar.

Tarih sayfalarına Suruç saldırısı, en acı tanımı ile katliamı olarak geçen 20 Temmuz 2015’de yaşanan bombalı saldırıda 34 yurttaşımız hayatını kaybederken, 100’ün üzerinde yaralının olduğu katliamı, Suriye’de vahşice katliamlar yapan selefi örgüt DEAŞ üstlendi.

Suruç Katliamının ardından Ankara Gar katliamı intihar saldırısı ile yapıldı. Tek amaçlarının barış olduğunu haykırmak için bir araya gelen binlerce duyarlı yurttaşımızın barış isteklerini kana buladılar.

Ankara Gar’ı saldırısında 103 aydın, devrimci, barış gönüllüsü insan yaşamını yitirdi.

Emperyalizm ve onun yerli işbirlikçileri olan gericiler, faşistler, bu ülkede barış, kardeşlik, bağımsızlık isteyen yurttaşlarımızı, inançlarından, etnik kimliklerinden dolayı ötekileştirerek her iktidar döneminde saldırarak katletmişlerdir.

Cumhur İttifakının küçük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, HDP’nin açılmamak üzere kapatılması ısrarının ardından, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın Twitter’dan yaptığı paylaşımla HDP’liler için “HDP/PKK kâmilen itlafı gereken bir siyasi haşere sürüsüdür” dedi.

Bu tarz söylemlerin bir tek tanımı vardır; ırkçı, faşizan, ayrıştırıcı dil olduğunu belirtmek isterim.

Bu ülkede, farklı inanç ve siyasal düşüncesinden, etnik kimliğinden dolayı sözlü, fiziki saldırıya uğrayan, Alevi, Kürt, Türk yurttaşlarımız var.

Öncelikle siyasetçiler toplumu galeyana getirecek siyaset dilinden vazgeçmeli. Geçmiş tarihimizde provokatif söylemler, ülkemizde hala izleri silinmeyen çatışmalara ve katliamlara neden olmuştur.

Bu ülkede yaşayan tüm insanlar medeniyetler mirasıdır, farklı inançları, gelenekleri görenekleri, ezgileriyle, dilleriyle gökkuşağı renklerini oluşturuyorlar.

Bir tek hayalim halkların insanca kardeşçesine barış içerisinde yaşamasıdır.