Ana sayfa Bursa KİRAZLIYAYLA’YA CHP’Lİ KADINLARDAN DAYANIŞMA ZİYARETİ

KİRAZLIYAYLA’YA CHP’Lİ KADINLARDAN DAYANIŞMA ZİYARETİ

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü çerçevesinde CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Hürmüz Avcı’nın da katılımıyla Kent Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasının ardından, madenci Lübnan şirketinin yol açtığı doğa katliamına karşı mücadele eden Yenişehir’in Kirazlıyayla Köyü kadınlarına dayanışma ziyaretinde bulundu. 

CHP İl Başkanı İsmet Karaca ve CHP’li milletvekillerinin de başlangıcından buyana direnişlerine destek verdiği Kirazlıyayla kadınlarıyla sohbet eden CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş; CHP Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse ve İlçe Kadın Kolları Başkanı Şengül Çoban ile Yenişehir Çevre Platformu Sözcüsü ve Belediye Meclisi Üyesi Şafak Erdem’in de hazır bulunduğu toplantıdaki konuşmasında, Kirazlıyayla kadınlarının sergilediği işbirliği ve dayanışma ruhundan övgüyle söz etti. Kadınlara İstanbul Sözleşmesi broşürü dağıtan Okumuş, İl Kadın Kolları olarak da Kirazlıyayla kadınlarının yanında olduklarını vurguladı.

 

CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Hürmüz Avcı da konuşmasında, siyaset üstü bir anlayışla, temiz hava ve doğal dokunun korunmasından yana olduklarının altını çizerek, Kirazlıyayla kadınlarının mücadelesini yakından izlediğini söyledi. 

Lübnan sermayeli Meyra Madencilik’in atık havuzu yapım ve maden genişletme çalışmaları konusunda yargı kararını bekleyen köylü kadınlar, şirketin merada meşeleri kestiğini, ağaç kese kese dereye kadar indiğini ve buna engel olunamadığını anlattılar. O mevkideki iki gölün de kurutulduğunu belirten Kirazlıyayla kadınları, köyün yolunu, suyunu, gölünü, ağaçlarını katleden Lübnan şirketine karşı verdikleri mücadeleyi, gözaltına alınma süreçlerini, ramazan ayında iş makinelerinin önüne yatışlarını ve bundan sonraki süreç için de kararlılıklarını detaylarıyla aktardılar.


İftira ve dedikodu üreten çevrelere birlik-beraberlik ve dayanışma mesajı aktaran Kirazlıyayla kadınlarının, CHP’li kadınların ziyaretinden duyduğu memnuniyet de, bir köylü kadının söylediği “Çok şükür ki sizin gibi doğaya, toprağa, köylüye sahip çıkan insanlar var. Sesimizi duydunuz, geldiniz. Allah ayağınıza taş, gözünüze yaş, kalbinize hüzün değdirmesin!” temennisinde ifadesini buldu.