Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI:RUHSATLI KAÇAK BİNA CENNETİ; YILDIRIM

KEMAL CANKAYA YAZDI:RUHSATLI KAÇAK BİNA CENNETİ; YILDIRIM

1999 depremi sonrası başlayan kentsel yenilemenin en önemli adreslerinden biri Bursa’nın Yıldırım ilçesi oldu.

Kacak ve düzensiz yapılaşmanın yoğun olarak yaşandığı Yıldırım’da kentsel dönüşüm yerine, bina yenileme çalışmalarına yol verilince Yıldırım’da mevcut olan plansız yapılaşmanın önüne geçilemedi.

Son dört dönemdir Yıldırım Belediyesi ’ni yöneten AK Partili belediyelerde kaçak ve kontrolsüz yapılaşma artık resmi ve ruhsatlı hale geldi.

,

Bir önceki dönem belediye başkanının görev süresi içinde Yıldırım’da imar ve inşaat konusunda yaşanan acayiplikler, yeni dönemde de devam ediyor.

 Yıldırım’ın Piremir Mahallesi sınırları içinde boş alana yapılan bir inşaat ise Yıldırım Belediyesi tarafından adeta görünmez bir kalkan ile muhafaza ediliyor.

Yapılan inşaat arsa konumu ile nasıl bir izin ile başladı bilmek mümkün değil. İnşaat alanı pozisyonu itibari ile insan aklını zorlayacak nitelikte. Bu duruma fazla şaşmamak gerek.

Söz konusu alana yapılan inşaatın ruhsatı üç katlı bir yapı için. Ancak inşaatı yapan müteahhit, açık ve net bir şekilde inşaatı ruhsata aykırı olarak dört kat olarak bitirmek üzere.

Ruhsatlı inşaatların ruhsata uygun olup olmadığını denetleyen Yıldırım Belediyesi’nin ilgili birimleri bunu görmezden geliyorlar.

Gerektiğinde bir metre fazlalığa bile müsamaha göstermeyen ilgili birimler kaçak dördüncü kata neden ses çıkarmıyor veya çıkaramıyorlar?

İnşaatı yapan müteahhit firma ile Yıldırım Belediyesi ve ilgi birimlerin bir ilişkisi var mı?