Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI:CHP NİLÜFER’DEN UZAKTAN EĞİTİME BÜYÜK DESTEK

KEMAL CANKAYA YAZDI:CHP NİLÜFER’DEN UZAKTAN EĞİTİME BÜYÜK DESTEK

CHP NİLÜFER’DEN UZAKTAN EĞİTİME BÜYÜK DESTEK

Korona virüs salgınının tüm dünyada yayılmaya başladığı süreçte,

 Ülkemizde 11 Mart itibariyle önlemler alınmaya başlandı.

Önlemlerle birlikte her anlamda büyük kaoslar yaşandığını yaşayarak görüyoruz.

Salgın sürecinde birçok hizmet sektörü etkilendi, hala ekonomik olarak büyük açmazlar yaşadıklarını ifade edenler var. İş yerlerini kapatanlar oldu.

Salgın sürecini iyi bir şekilde koordine edemeyen AKP iktidarı, CHP’li belediyelerin, bu süreçte halkın büyük mağduriyetler yaşamamaları için düzenlediği yardım kampanyalarını engelleyerek, toplumsal dayanışmayı baltalamak istemiştir.

Her türlü engellemelere rağmen CHP’li belediyeler sosyal belediyecilik anlayışı ile vatandaşın kısmi olarak mağduriyetini gidermek için gereken çabayı göstermiştir.

Salgın sürecinde okul çağındaki öğrencilerin eğitimden uzak kalmaları büyük bir sıkıntı olarak karşımıza çıktı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim ile ilgili alınması gereken önlemler açısından sınıfta kaldı.

Dünya’nın birçok ülkesi, yüz yüze eğitimde ilgili fiziki şartlar sağlanarak, yüz yüze eğitime geçtiler.

Bizde hala yüz yüze eğitim yapılması noktasında büyük karmaşa yaşanmaya devam ediyor.

12 Ekim’de kısmi olarak yüz yüze eğitim yapılacağı açıklanmasına rağmen, öğrenci velileri gereken önlemlerin alınmadığı kaygısıyla, çocuklarını okullara göndermeyeceklerini dile getiriyorlar.

Böylesi bir durumda, diğer bir seçenek olarak uzaktan dijital eğitim kalıyor.

Uzaktan eğitim noktasında da ortaya büyük sıkıntılar çıkıyor.

EBA ‘yı destekleyen veri tabanının yoğun bir şekilde kullanılması nedeni ile iflas ettiğine dair şikâyetler de var.

Eğitimde deyim yerindeyse EBA’mızı gördük!!!

Uzaktan eğitimin bir diğer sıkıntısı ise, birçok öğrencinin evinde bilgisayar, tablet, laptop, televizyon, internet olmadığını bu vesileyle öğrenmiş oluyoruz.

Devletin asli görevi olan eğitim, asli görevi olmaktan çıkıyor.

Bütün yük okul çağında çocukları olan ailelerin üzerine yıkılıyor.

Düşünün bir evde okul çağında 2-3 çocuğun olduğunu, uzaktan eğitimlerini sürdürebilmeleri için hiçbir imkânları yok.

Bu çocuklar nasıl eğitim alacaklar?

Böylesi zorlu bir dönemde, , bilgisayar tablet almaya ekonomik imkânı olmayan öğrencilere verilmek üzere, CHP Bursa Nilüfer ilçe başkanlığı tablet kampanyası düzenledi.

CHP Nilüfer ilçe başkanlığının, ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmek üzere başlattığı tablet kampanyası hakkında bilgi almak için Nilüfer ilçe başkanlığını ziyaret ettim.

İlçe binasında Milletvekilli Nurhayat  Altaca Kayışoğlu ile karşılaştık. Malumunuz o da yaşanan süreçte alanlarda vatandaşların dertlerine çare olabilmek için dert küpü olmuş.

CHP İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, ihtiyaç sahibi öğrencilerin uzaktan eğitimlerini sürdürebilmeleri için tablet kampanyası hakkında şu bilgileri verdi.

Yılmaz,” İhtiyaç sahibi öğrencilere yapılan tablet yardım, ağırlıklı olarak hayırsever bağışçıların kampanyamıza gösterdikleri duyarlılıkla sağlanıyor.  Aynı zamanda Nilüfer Belediyesi’de eş zamanlı olarak Nilüfer’e dönük ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet desteği veriyor.  CHP Nilüfer ilçesi olarak sadece Nilüfer’e değil, diğer ilçelerden gelen talepleri de karşılamaya da yardımcı oluyoruz. Hatta CHP Van il Başkanlığı arayarak, bizden ihtiyaç sahibi öğrenciler 5 adet için tablet istedi. Diyarbakır İl Başkanlığı’na 3’ü engelli 8 çocukları olan bir ailenin talebini karşılamak için 3 adet tablet gönderildi. Hiçbir şekilde bölge, parti ayrımı yapmadan ihtiyaç sahibi, okullu çocuğu olan ailelere imkânlarımız dâhilinde destek olmaya çalışıyoruz. Şimdiye kadar yaptığımız dağıtımın 3. etabını tamamladık. Tabi bu yardımları yaparken, TC kimlik üzerinden muhtarlar vasıtasıyla, ihtiyaç sahibi olanlar tespit ediliyor. Kuşkuya düştüğümüz yerde adreslerine giderek ortamı görüyoruz. Yani anlayacağınız ince eleyip sık dokuyoruz.  Bu süreçte yaşadığım bir olayı anlatayım; ihtiyaç sahibi olan bir öğrenci, tabletini alması için arandı.  Kendisine birilerinin bir bilgisayar yardımında bulunduğunu, bilgisayara format attırıp kullandığını, kendisine verilmesi gereken tabletin başka bir ihtiyaç sahibine verilmesini istedi. İnanın o küçük çocuğun dayanışma duygusu bizleri duygulandırdı” dedi.

Nilüfer CHP İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ve ilçe yönetiminin böylesine anlamlı bir kampanyaya öncülük yapmaları takdire şayan bir hareket, tebrik ediyorum.

 Her kim toplumun yaralarına bir parmak merhem oluyorsa elbette takdir edilir.

Kendini bilmez, ortamı bulandıran kışkırtıcı, gazeteci olmayıp gazeteci havasıyla ortalıkta dolaşan, yüz kızartıcı dosyalarından dolayı adını bile değiştiren, insan müsveddesi bazı siyasileri, aslı astarı olmayan hiçbir belgeye, bilgiye dayanmayan dedikodularla sosyal medya üzerinden aklı sıra yıpratmaya çalışıyor.

Neymiş; Nilüfer İlçe Başkanı, müteahhitlerin efendisiymiş! Yahu böyle müptezellere parti yönetimlerinde yer verirseniz, adam yerine koyarsanız, kendilerini bir halt sanır, kendilerini büyük siyaset uzmanı, gazeteci sanırlar!

Bi ha sittir çekilse bu tiplere ortalık rahatlayacak.

Bu tür müptezellere siyasiler yüz verdikçe arsızlıklarına devam ederler.