Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI:BUDO TEŞEKKÜRÜNE KOMİK POLEMİKLER!!!

KEMAL CANKAYA YAZDI:BUDO TEŞEKKÜRÜNE KOMİK POLEMİKLER!!!

BUDO TEŞEKKÜRÜNE KOMİK POLEMİKLER!!!

Seyahat ve ulaşım insani haktır. Yerel yönetimlerin görevi kent yaşayanlarının sağlıklı, güvenli bir şekilde seyahat ve ulaşımını sağlamaktır.

AKP iktidarı ile birlikte insani olan her türlü sosyal haklar ticarileştirilerek, kar zarar anlayışı içerisinde vatandaş mağdur ediliyor.

Bursa CHP İl Başkanlığı kentin sorunlarına dair yapması gereken muhalefeti yaparken, diğer taraftan kent yaşayanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için, yerel yöneticilere önermelerde bulunmakla birlikte, çözüm için gerekli desteği sağlamak üzere ellerinden geleni yapıyor.

İDO’nun rakipsiz olarak sürdürdüğü deniz ulaşımına, rakip olarak Recep Altepe’nin başkanlığı döneminde tek doğru projesi BUDO’dur.

Alternatifsiz olan İDO’ya karşı Bursalıların daha ucuz yolculuk yapabilmeleri için yapılan hizmete elbette teşekkür edilir.

Şimdi gelelim, Recep Altepe’nin görevden alınıp yerine getirilen Alinur Aktaş’ın uygulamalarına;

Borç batağında olan belediyede öncelikli olarak tasarruf önlemlerine başlaması,  daire başkanlıkları ve müdürlükler emrinde olan makam araçlarını belediye garajına çekmesi güzel bir hareket. Diğer taraftan, zarar eden belediye tesislerinin elden çıkarılması, Helitaksi uygulamasını kaldırması takdirle karşılandı.

Tabi bizlerde Aktaş Başkanın popülizm kokan bu hareketlerini takdir ettik.

Zaman için yaptıklarının birer takiye olduğunu gördük.

Yaptığı basın toplantılarında Altepe dönemine atıfta bulunarak, batık bir belediye yönetimini devir aldıklarının ağlantısını yaptı.

Tabi ağlamaklı haller AKP’lilerde bir gelenektir, yiyenler yedi amma yemeyenler yemedi!

 İnegöl Belediye Başkanı olarak Altepe’nin Başkan olduğu mecliste belediyenin batmasına sen de el kaldırdın Alinur kardeşim!

Benim İnegöl Belediyesinde tanıdığım Alinur Başkan gitmiş, yerine baştan aşağı kibir, hamaset kokan, insanlara tepeden aşağı bakan, meclis toplantılarında alaycı konuşmaları ile makam gücünden zehirlenmiş bir Büyükşehir Belediye Başkanı görmeye başladık.

İsmet Karaca’nın İl Başkanı seçilmesinin ardından, kentin sorunlarına dair sokak muhalefeti yapmasının AKP’lileri oldukça sıkıntıya soktuğu, BUDO ile ilgili sorunun çözümünde ortaya çıktı.

Bir yerel gazetenin köşe yazarı tarafında ortaya atılan “BUDO satılıyor mu?” yazısı üzerine, CHP İl Başkanı Karaca BUDO iskelesinin bulunduğu yerde bir basın toplantısı düzenleyerek, BUDO’yu sattırmayacaklarını dile getirdi.

Tabi bu arada BUDO’ya ait iki adet deniz otobüsünün satıldığını, 1 âdetinin de hurdaya çıkarıldığını öğrenmiş oluyoruz.

Diğer taraftan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, İskele kira fiyatlarını astronomik rakamlara çıkardığı gerekçesiyle BUDO seferleri aksatıldı.

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, CHP Bursa Büyükşehir Grup Sözcüsü Osman Ayradilli, Ulaşım Komisyonu Üyesi Remzi Çınar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile iskele konusunda görüşme yaptılar. Bu görüşmeye davet edilen BURULAŞ Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar katılacağını söylemesine rağmen sonradan vazgeçiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisini ziyaret eden heyete Bursa halkının rahat yolculuk yapması için gereken kolaylığı sağlayacağını taahhüt ediyor.

Tabi bu arada BURULAŞ, BUDO bileti fiyatlarına yüzde 40 fahiş zam yaparak 65 TL’ye çıkarıyor, sonra da aynı oranda indiriyor.

Acaba kısa zamanda bilet fiyatlarının yüzde 40’a inmesine ne vesile oldu?!

İstanbul Belediyesince makul bir düzeye çekilen iskele fiyatı sonrasında, Bursa Büyükşehir Belediyesi BUDO bileti fiyatını damping reklamıyla 39 TL’ye indiriyor.

Bursa ve İstanbul arası yolculuk yapanlar için sevindirici bir gelişme.

Bunun üzerine Bursa CHP İl Başkanlığı, BUDO bilet fiyatlarının indirilmesine katkı koyanlara teşekkür etmek için basın toplantısı yaptı.

Burada komik olacak bir durum söz konusu değil.

İşte bu toplantının ardından, AKP cephesinden gerçekten çok komik bir tepki geldi.

Neymiş efendim; Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etmeleri zorlarına gitmiş! Açıklamanın bütününü atlayıp, Ekrem İmamoğlu kısmında takılı kalmışlar.

CHP’liler, Ekrem İmamoğlu’na iskele fiyatını uygun rakamlara çektiği için, bu vesileyle BUDO bilet fiyatlarının indirimi için de ayrıca Alinur Aktaş’a teşekkür ettiler.

 Başkan Alinur Aktaş, kendisine yapılan teşekkürü es geçerek, İmamoğlu’na teşekkür edilmesini, muhalefetin yaşadığı kenti unuttuğunu söylüyor.

Muhalefet yaşadığı kenti unutsaydı, fahiş olan su fiyatlarından bihaber olurdu!

Sudan ibaret olan Bursa, en pahalı suyu içtiği için CHP, İYİ Parti bangır bangır bağırıyor!

CHP İl Başkanı Karaca, su fiyatlarında yapılacak indirim için de teşekkür edeceğini ifade etti.  

İl Başkanlığı süresince sesi soluğu çıkmayan AKP İl Başkanı Ayhan Salman ilk kez ses verdi, alkışı hak etti!!!

Ayhan Salman’ın tepkisi şöyle; “Gülelim mi? Ağlayalım mı? Bir parti tepeden tırnağa bu kadar mı uyumlu olur komiklikte.. Anlaşıldı, CHP tepeden tırnağa çok komik”.

Vallahi CHP’nin açıklamasında bir komiklik göremedim de, sizin yıllar sonra ilk kez muhalefet partisine ses vermenize, bir Bekri fıkrasıyla durumu izah etmenize ağlayalım mı yoksa gülelim mi?!!!

Mudanya AK Parti İlçe Başkanı İnci Söğütlü hanımefendi’yi, kendi partisinin belediye meclis üyesine ve üyelerine yönelik sosyal medyada paylaştığı ağır argo sözleri ile tanıdım.

Siyasette nitelik, kapasite çok önemlidir. Söyleyecek sözü olamayan kişiler komik komik paylaşımlar yaparak siyaset mecrasını sulandırırlar.

İnci Söğütlü Hanım efendiye tavsiyem; siyasette büyük hedefleriniz varsa, okuyun, okuyun, okuyun derim!

AKP’den aksi yönde sesler çıkmaya başladıysa kent muhalefeti iyi çalıyor demektir….