Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: TÜRKYILMAZ: MUDANYA TARİH TURİZM VE EĞİTİM İLE BÜYÜYECEK

KEMAL CANKAYA YAZDI: TÜRKYILMAZ: MUDANYA TARİH TURİZM VE EĞİTİM İLE BÜYÜYECEK

TÜRKYILMAZ:  TARİH TURİZMİN VE EĞİTİM İLE BÜYÜYECEK

Mudanya Belediyesi 7. Yıl icraatlarını basın mensuplarıyla birçok medeniyetlerin konup göçtüğü tarih kokan beldesi Triliye’de, yenilenen yüzü ile Taş Mektebin bahçesinde paylaştı.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz 2014 yılında seçildiğinde, Mudanya sanayi değil tarih, turizm, eğitim kenti olarak büyüyecek demişti.

Başkan Türkyılmaz, verdiği söz gereği Mudanya’nın tarih turizm eğitim kenti olarak büyümesi yönünde projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

Bu projeler hayata geçirilirken,  rant devşirilen ihalelerle değil, belediyenin öz kaynaklarıyla gerçekleştiriliyor.

Bademli’de gerçekleştirilen Zübeyde Ana Çocuk Akademisi, eğitim alanında yapılan çok önemli bir proje olarak eğitime kazandırıldı.

 Tarihi dokusu bozulmayan, hala tarih kokan Triliye’de kendi kaderine terk edilmiş, yok olmaya yüz bırakılmış tarihi Taş Mektebi, ihtişamlı yapısıyla aslına uygun bir şekilde restorasyonu yapılarak bir kültür abidesi olarak yenilendi.

Taş Mektep’te, başta Triliye’ye has doğal olan yerel ürünlerin tanıtımı yapılacak kütüphane, dijital müze olarak yerli yabancı ziyaretçilere kısa zamanda hizmet verecek.

Triliye  (Cittaslow) yavaş şehir olarak, hiçbir şekilde imara açılmayacak, bazı tarihi yapılar istimlak edilerek kültür ve turizme kazandırılacak, Triliye’de bulunan tarihi yağhane, zeytin ve zeytinyağı müzesi olacak.

Başkan Türkyılmaz’ın seçildiği ilk dönemde hayata geçirdiği en önemli sosyal belediyecilik projesi olan Zeytin Dalı ve Uğur Böceği ihtiyaç sahibi Mudanyalıların yardımına koşmuşlardır. Pandemi sürecinde yaşanan zorluklara rağmen mağdur olan insanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için koşmaya da devam ediyorlar.

Mudanya’da Girit evlerinin bulunduğu alanın cephe güzelleştirme düzenlemesi ve sokaklarının tarihi dokusuna uygun şekilde Arnavut kaldırımlarıyla döşenmesine başlandı. Kısa zamanda yerli yabancı turistler, ziyaretçiler farklılığı görecek.

Yapamaz denilen Yıldıztepe Projesinin 1. etabı gün yüzüne çıktı. Başkan Türkyılmaz 1. etabın 2022 Haziran’ında biteceğini,  2 etabın ihalesinin de bu ayın sonlarında yapılacağını belirtti.

Mudanya Belediyesi’nin 7. Hizmet yılının basın toplantısına İl başkanı İsmet Karaca , Parti Meclisi Üyesi Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, Bursa Ortodoks Topluluğunun Metropoliti İlias Billis’de katıldı.

Başkan Hayri Türkyılmaz katılan misafirleri tanıtırken, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız Mustafa Bozbey ile birlikte 3. dönem Büyükşehir Belediyesi’ni de alarak kent nasıl yönetilirmiş göstereceğiz sözü ile adaylık sinyalini verdi.

Gazeteci dostum Namık Göz emin olmak için Başkan’a sordu, 3. dönem yine aday mısınız?

Başkan Türkyılmaz, 3’üncü dönem yine aday olacağını soru üzerine deklere etmiş oldu.

Diğer taraftan Başkan Hayri Türkyılmaz,  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin her türlü engellemelerine rağmen Mudanya Belediyesi projelerini hayata geçiriyor. Bizler Mudanya halkının malı olanlara sahip çıkıyoruz, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını kimseye yedirmem, Mudanya’nın hakkı olanı söke söke alırım diyor.

Marmara denizini istila eden salyaya karşı acil önlem alınması yönünde denize kıyısı olan kentlerin ortaklaşa acil önlemler alması gerekiyor.

Başkan Türkyılmaz bu konuda şu değerlendirmeyi yaptı. “Öncelikle Nilüfer deresine akıtılan sanayi atıklarına son verilmeli. Demirtaş Organize sanayi bölgesinden itibaren başlayan Nilüfer Deresi’ne bırakılan sanayi atıkları Karacabey Boğazı’ndan Marmara denizine akıyor.  Derin deşarj kolektörleri, atıkları arıtmıyor, sadece denizin 500 metre uzaklığına atıkları bırakıyor. ” dedi.

Mudanya sahillerinde deniz salyasının temizlenmesi için Başkan Türkyılmaz, Bursa Büyükşehir’den deniz temizleme teknelerini istiyor. Büyükşehir’den verilen cevapsa teknelerin arızalı olduğu yönünde. Tabi teknenin bir tanesi Gemlik açıklarında birkaç saat görsel olarak salya temizliyor görünüyor.

AKP’li Mudanya ilçe Başkanı İnci Söğütlü ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Başkan Türkyılmaz’ın deniz salyasının temizlenmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapmasının, kendilerini küçük düşürdüğü yorumlarını yapıyorlarmış. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz doğal olarak Mudanya Belediyesi de bölgesinde bulunan sahildeki kötü görünümün yok edilmesi için gereğini yapacak.

Başkan, deniz salyası temizliği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğinden dolayı başta başkan Ekrem İmamoğlu’na, İstanbul Büyükşehir Başdanışmanı CHP eski genel başkan yardımcısı Gökhan Günaydın’a ve İSTAÇ ekibine teşekkür etti.

Başkan Hayri Türkyılmaz, küçük düşürülüyoruz sözüne sert sözlerle cevap verdi. “ Zaten Türkiye’nin en borçlu belediyesi olarak, borç batağına düşerek küçük düşmüşsünüz” dedi.

Not: Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın ilkesi; Mudanya’nın doğasını, tarihini, turizmini, kültürünü ranta teslim etmemektir.