Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: TROLLERİN PROVOKASYONU ELLERİNDE PATLADI!!!

KEMAL CANKAYA YAZDI: TROLLERİN PROVOKASYONU ELLERİNDE PATLADI!!!

Bazen öyle olaylar yaşıyoruz ki, kelimeler kifayetsiz kalıyor.

AKP’nin iktidarı sonrasında başta siyasette olmak üzere insan profili hızlı bir şekilde değişime uğradı.

Yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarıya her alanda kimlik bunalımı içerisinde olan insan türlerini her ortamda görüyoruz.

Eskiler derlerdi ki; delikli demir çıktı mertlik bozuldu.

O sözü günümüze uyarlarsak, dijital teknoloji çıktı, vicdanlar körleşti !!!

Geçtiğimiz hafta Bursa Yıldırım’da tavuk kümesi genişliğinde bir kaçak yapının yıkılması esnasında yaşanan gerilim üzerinden fırtınalar koparıldı.

Başta Bursa’nın besleme trolleri olmak üzere havuz medyası, iki gün üst üste aynı vakayı televizyonlarında sıcak tutmak üzere yayınladılar.

Bazen yalan yanlış haber yaparak insanları olumsuzlaştıranlara kızdığımda, Can Yücel’in hoşuma giden şiiri aklıma geliyor. Can baba’dan özür diliyorum, şiirinde küçük bir oynama yaptım; “bana şiirlerinde küfür etme diyorlar usulsüz; lan bu kadar ahlaksızlığı nasıl anlatayım küfürsüz?”

Birileri kaçak ev derken, birileri kaçak fabrika yaygarası yaparken karşımıza tavuk kümesi kadar kulübe çıkıyor.

 Mevzu, yapının muhteviyatının ne kadar olduğu değil.

Yıldırım Belediyesi kaçak yıkım ekibi, kaçak yapılan kulübenin yıkımına geliyorlar, kulübeyi konduranlarla aralarında gerilim yaşanıyor.

Yerel ve genel havuz medyası, olayın detayı ile ilgili bilgi almadan anında durumu trolleyerek,  CHP Belediye Meclis Üyesi Şahin Sevinç ‘zabıtayı darp etti’  manşeti atıyorlar.

Bursa’nın üç beş trolcü karakter oyuncusu gasetecisi, rollerini yerine getirmek mutluluğu içerisinde CHP Belediye Meclis üyesini linç etmek için gecikmiyorlar!

Mevzunun ne olduğunu öğrenmek için Şahin Sevinç’i aradım, kaçak yapının yıkımını engellediği yönünde yapılan haberleri sordum.

Önce gülerek,  Kemal abi, böyle bir şey mümkün mü? diye sordu.

Sözü edilen yer kaçak bir ev değil bir kulübe, kaçak ev diye haber yapmışlar vallahi pes doğrusu…  Bırak engellemeyi, ben, dâhil olmadığım gerilimli bir ortamı yumuşatmak amacı ile belediye görevlileri ile kulübesi yıkılan vatandaşları sakinleştirmeye çalıştım. Ben ve Haşim Başkan ortamı yumuşatmaya çalışırken, belediye görevlilerinin, anlamsız bir provokasyon ortamı yaratmak için bir tuzak içerisinde hareket ettikleri dikkatimi çekti. Bu olayın ne amaçla yapılmak istendiğini, belediye meclis toplantısında gündeme getireceğim. Atanmış bir memurun bu tür tavırları sergilemesinin cesaretini nereden aldığını, görevi dışında olan davranışlar sergilemesini de soracağım dedi.

Sevinç; Yıldırım bölgesinde siyaset yapmanın çok zor olduğunu, vatandaşların iskân başta olmak üzere çok büyük sıkıntılarının olduğunu dile getirdi. Yıldırım’ın, geçmişten bu güne kadar kent yönetenleri, siyasetçiler tarafından oy uğruna kaçak, çarpık yapımlaşmaya göz yumularak, kurban edilmiş bir ilçe olduğunun altını çiziyor.

Bursa merkez ilçesi konumunda olan Yıldırım, ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu’dan göç alıyor.

Doğal olarak göç ile gelen insanlar yaşamlarını idame ettirmek, evlerine ekmek götürmek için yaşam mücadelesi veriyorlar.

Yasalardan bihaber olan insanlar yasal olmayan kondu işyerleri açıp para kazanma peşine düşüyorlar.

Durum böyle olunca kent yönetenleri ile vatandaş arasında sıkıntılar yaşanıyor.

Yıkım ekibi ile münakaşaya giren kulübe sahiplerini sakinleştirmek için duruma müdahil oluyorlar.

Yıkım ekibinin başında bulunan memur, Sevinç’e sen kimsin diyerek üst perdeden soruyor.

Şahin Sevinç, kendisini tanıttıktan sonra, yıkım için vatandaşa herhangi bir tebligatın yapılıp yapılmadığını soruyor.

Görevli memur uygun dil ile cevap vermek yerine, provokasyona ortamı oluşturmak için ters cevaplar veriyor.

Tabi bu arada diyalogları kameraya alan zabıtayı çekim yapmaması yönünde uyarıyor.

Videoyu izlediğimde, gördüğüm durum vahim.

Salgın nedeni ile olması gerek fizik mesafe kuralları hiçe sayılarak çekim yapılıyor.

Çekim yapan görevli bir yandan Belediye Meclis Üyesi Şahin Sevinç’i tahrik etmeye çalışıyor.

Hadi tokat at, bende onu bekliyorum diyerek mazoşistçe birkaç kez tekrarlıyor.

Bu arada arbede yaşanıyor,  Sevinç’in yanında gelen şahıs zabıtaya saldırdı şeklinde asılsız haber yapılıyor.

Video tam olarak izlendiğinde, Şahin Sevinç’in yanındaki şahıs diye tabir ettikleri kişi CHP Gürsu İlçe Başkanı Haşim Öztürk,  zabıtaya saldıran kişilere müdahalede bulunuyor.

CHP Büyükşehir ve Yıldırım Belediye Meclis üyesi Şahin Sevinç’e yönelik provokatif tuzağı kurmaya çalışan belediye görevlileri, görevlerini yapmak yerine olumsuz algı yaratmaya çalışıyorlar.

Böylesi bir ortamı siyasi ranta çevirmek için AKP’li bazı siyasiler, troller vasıtasıyla dezenformasyona geçiyorlar.

Daha çirkin olansa, bazı CHP’liler de AKP’lilerden geri kalmıyor.  Şahin Sevinç zabıtayı dövmüş dedikoduları ile disipline verilerek partiden atılacak diyerek, çirkin, siyasi ahlaka yakışmayan davranışlar sergiliyorlar.

CHP Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, trollere ve provokasyon ortamı oluşturmaya çalışanlara gerekli cevabı vermiştir.

“Şahin Sevinç yıkımdan sorumlu kişiye tebligat konusunu sorunca ‘Sana hesap mı vereceğim?’ cevabıyla karşılaşıyor. Belediye meclisi üyesine cevap vermek yerine bu tahrik edici davranışta bulunan görevlinin bu tavrı son derece dikkat çekicidir. Telefonunu Şahin Sevinç’in yüzüne tutarak video çeken zabıta memurunun görev tanımında bu iş var mıdır? Zaten söylediği söz provokasyonun habercisi. Tepki görünce, ‘Tokat at, zaten ben onu bekliyorum’ diyor, birkaç kez tekrarlıyor. Ama o tokatı atan Şahin Sevinç değil, yanındaki arkadaşı da değil. Ama trol medyası bu haberi, ‘CHP’li meclis üyesi zabıta memurunu darp etti’ başlığıyla veriyor. Oysa Şahin Sevinç’in ya da beraberindeki arkadaşının, görevliler ve zabıta memuruyla hiçbir fiziki teması söz konusu olmamıştır.”

AKP’li troller sanırım hala durumun farkında değil, muhalefet partilerinin yetkililerini itibarsızlaştırmak için yaptıkları her algı operasyonu ters tepiyor.

Yine yaptığınız yalan haber elinizde patladı!!!

Sizler her zaman kara vicdanlı utanç abidesi olarak anılacaksınız!!!