Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: ON BİNLERİN ALTERNATİF CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU!

KEMAL CANKAYA YAZDI: ON BİNLERİN ALTERNATİF CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU!

ON BİNLERİN ALTERNATİF CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU!

Dün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, devlet protokolünün dışında yurdumuzun dört bir yanında alternatif etkinliklerle büyük coşkuyla kutlandı.

100 yılda bir dünyayı esir alan salgın yasaklarının kalkmasının ardından, yurttaşların, Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamaya ne kadar hasret kaldıklarını dün izlediğim törenlerde gördüm.

Bursa’da yapılan kutlama törenlerinde on binlerce yurttaşlar akın akın meydanlarda, alanlarda toplanarak Cumhuriyet yürüyüşünü bayram çocukları coşkusuyla, müzikler eşliğinde dans ederek kutladılar.

Nilüfer’de Mustafa Bozbey’in belediye başkanlığı döneminde başlatılan, geleneksel olarak Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda gerçekleştirilen “Cumhuriyet Bayramı Yürüyüşü” siz deyin on binler, benim gördüğüm, akın akın yürüyen insan seli yüzbinler…

Keza Mudanya’da, 2014’te CHP’nin belediyeyi kazanmasının ardından, Başkan Hayri Türkyılmaz da unutturulmaya çalışılan, Cumhuriyetin kuruluşunun mühür altına alındığı barışın şehrinde, alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını geleneksel hale getirerek, insanların ulusal bayramlarını coşkulu bir şekilde kutlama özlemlerini giderdi.

Nilüfer Belediyesi Halkevi’nde yapılan Cumhuriyet Bayramı törenine, Bursa’da faaliyet gösteren STK’ların protokol selamlamasına dahil edilmesini, ayrı bir bayram jesti olarak gördüm.

CHP İl başkanlığının yaptığı alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlama törenine katlım geçmiş dönemlere nazaran daha kalabalıktı.

CHP, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde yapılan yürüyüşle bayram coşkusunu bölgelerinde halk ile paylaştılar. Ayrıca, Nilüfer ilçe başkanlığı 29 Ekim mahallesinde fener alayı düzenleyerek, Cumhuriyet kutlamalarına ayrı bir renk katmıştır.

Bursa İYİ Parti İl başkanlığının alternatif töreninin, tarihsel içerik taşıyan anlamı vardı.

Tophane’de önce Osman Gazi, Orhan Gazi türbelerinde dua edilerek mehteran eşliğinde Heykel Atatürk anıtı önünde saygı duruşunda bulundular.

İYİ Parti Cumhuriyet Bayramı kutlamasında Milliyetçi Muhafazakâr seçmene, mehteran ve türbe ziyareti ile mesaj verdi.

Türbe ve Atatürk anıtı mizanseni teması, kuruluştan kurtuluşa bir yola selamlama.

İYİ Partinin Cumhuriyet yürüyüşünde bozkurt işaret yapan, slogan atan gençler dikkatimi çekti.

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, Bursa’da törene, yürüyüşlere katılan CHP Bursa Büyükşehir adayı Mustafa Bozbey’e gençlerin, esnafın, vatandaşın yoğun bir şekilde ilgi gösterdiğini, sıkıntılarını paylaştığını gördüm.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında dikkati çeken ise mütedeyyin türbanlı genç kızların, Cumhuriyetine sahip çıkıyor, coşkusunu paylaşıyor olması.

Alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, Cumhur İttifakı partileri gereken mesajı almışlardır.

Yurttaş açlık, yoksulluk, perişanlık içerisinde olsa da, Atatürk’ün kurduğu Çağdaş Laik Demokratik Cumhuriyet’ten asla vazgeçmiyor.