Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: NE BÜYÜK TESADÜF!!!

KEMAL CANKAYA YAZDI: NE BÜYÜK TESADÜF!!!

Ne büyük tesadüf! 28 Temmuz’da yayınlanan orman kanunu ile ormanlık alanların turizm amaçlı kullanılmasının önü açılır açılmaz aynı gün Antalya’nın Manavgat ilçesinde orman yangını başlayarak ülkenin diğer kıyı şeridi bölgelerine sıçrıyor!!!

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde çıkan orman yangınları nedeni ile ülke genelinde yangınları söndürmek için, halk seferber oldu.

Orman yangınları bizlere bir kez daha ülkeyi yönetenlerin, yönetemediklerini açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Bu ülkede daha önceki yönetimlerde, ülkenin herhangi bir yerinde yangın çıksa ordu,millet olarak anında müdahale edilirdi.

Yangın olan bölgelerde, yangına müdahalede bulunan bir tane asker yok!

Sadece yangın bölgesine giriş çıkışları denetleyen Jandarma birimleri var.

Böylesi bir durumda havadan karadan tüm olanakların kullanılmaması insanın aklına delice soruları getiriyor!

Özellikle THK uçaklarının yangın söndürmede işlevsiz hale getirilmesi ayrıca bir facia.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanların birbirlerine tezat açıklamaları nasıl bir döngünün içerisine girdiğimizin acı bir göstergesi…

Tunceli’nin Hozat ilçesinde orman yangınını söndürme çalışmalarına katılmak için bölgeye giden Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik güvenlik görevlilerinin engeli ile karşılaşıyorlar.

Bir şehrin kent yöneticileri, yönettikleri kentte olağanüstü bir durumda yok hükmünde sayılıyorlar, böylesi bir durumun hiç bir izahı da mizahı da olmaz!

Yaşananlara baktığımızda, insanın çıldırası geliyor!

Ciğerlerimiz bir yandan yanarken, o ormanlarda bulunan bilcümle canlıların çığlıkları,yanmış bedenleri ile can acısı ile kaçışları, kömür olmuş bedenleri sorumsuzca ülkeyi yönetenlerin vicdansızlığıdır.

Bir kabustan uyanır gibi, yaşamsal tüm ihtiyaçlarını kaybeden insanların feryatları vebaliniz olsun!

Sel felaketi yaşanan çayın merkezi olan Rize olmak üzere ne kadar doğal afetin, orman yangınlarının yaşandığı yerlere yaptığı ziyaretlerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek bir platformda insanların üzerlerine, kafalarına çay paketi atıyor!

Ben bu nasıl bir ruh hali demekten öteye gitmek istemiyorum!

Kimileri komplo teorisi ürettiğimi söyleyecek. Bir yandan tüm sınırlarımızda akın akın Afganistanlı göçü, diğer taraftan koordineli bir şekilde özellikle Ege, Akdeniz kıyıları olmak üzere ülke yangına teslim edilmiş durumda.

Kapitalizmin aç gözlülüğü, doymazlığı, aymazlığı yaşadığımız çağı cehenneme çevirdi.

İklimsel değişimler, küresel ısınma, çarpık kentleşme aklınıza gelen ne kadar yaşanan olumsuzluk varsa hepsi küresel sermayenin, vahşice insanlığı, doğayı yok etme projesidir.

Ülkemizde yaşanan doğal veya doğal olmayan tüm afetler bu projenin bir parçasıdır.

Başta salgın olmak üzere yaşadığımız acı dolu afetler,yangınlar küresel sermaye ve onun yerli işbirlikçilerinin insanlığı köleleştirme projesidir.

Bir diğer adı ise “Yeni dünya projesi”nin pratik yansımaları!!!