Ana sayfa Güncel KEMAL CANKAYA YAZDI: MUDANYA’DA ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

KEMAL CANKAYA YAZDI: MUDANYA’DA ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

MUDANYA’DA ÇOK GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Pandemi yasaklarının kalkmasıyla birlikte Mudanya belediyesi yaptığı etkinliklerle güzel şeylere imza atıyor.

Pandemi süreci dahil olmak üzere, Mudanya’da yaşayan ihtiyaç sahibi insanlara her türlü desteği vererek, yaralarına merhem olma gayreti gösterdi.

Küresel anlamda yaşanan iklimsel değişiminin ülkemizde yarattığı doğa felaketleri olan seller, heyelanlar, yangınlar, felaketi yaşayan bölge insanını çaresizlik içerisinde bırakırken, diğer bölgelerden uzatılan yardımlara, Mudanya Belediyesi ’de olanakları dahilinde Mudanyalılarla birlikte yardım elini uzattı.

Yaşanan felaketler toplumsal anlamda büyük depresyonlar yaşatırken, diğer taraftan yerel yönetimler insanların moral kazanması için kültürel, sosyal anlamda etkinlikler yaparak moral desteği oldular.

Mudanya’ da 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin kazanmasıyla birlikte kültür, sanat, sosyal yaşam alanında büyük bir atak yapıldı.

Milli bayramlar çok görkemli etkinliklerle taçlandırıldı.

Mudanya’nın tarihine yakışır bir kent olma imajını, yapılan kültürel sanatsal etkinliklerle kültür sanat, tarih turizm kenti olarak ülkemizde ve dünyada tanınır bir noktaya geldi.

Mudanya’da ilk olarak geleneksel olarak kitap fuarının hayata geçirilmesi ile birlikte, Mudanyalılar, bu ülkenin aydınlık yüzü olan yazarlarla, sanatçılarla bir araya gelme olanağı buldu.

İlk olarak, sadece kitap fuarı adı altında açılması düşünülen etkinliğin, her yıl yapılması için, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz Yayıncılar Kooperatifine destek verdi.

Mudanya Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi iş birliğiyle bu yıl Mudanya 3. Kitap Fuarı 20-29 Ağustos günü “Gençlik ve Gelecek” temasıyla yapıldı.

Kitap Fuarı’nın onur konuğu Prof. Dr. Selçuk Şirin, yaptığı söyleşide kitap okumanın toplumların gelişimindeki önemine vurguda bulundu.

Usta sanatçı, yazar, edebiyatçı, barış elçisi Zülfü Livaneli’de, onur konuğu olarak online katılımla, kitaplar, edebiyat üzerine düşüncelerini kitap okurlarıyla paylaştı.

Diğer önemli konuklardan biri CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ydu.

Kaftancıoğlu, “Dünden Bugüne Edebiyat Yolculuğu” konu başlığı ile kayınbabası Ümit Kaftancıoğlu’nun zorlu yaşam mücadelesine dair anılarını, kitaplarını, yaşam öyküsünü değerlendirdi.

Ümit Kaftancıoğlu bu ülkenin yetiştirdiği devrimci aydınlık yüzlerinden biriydi. 1980’de eli kanlı faşistler tarafından pusuya düşürülerek öldürüldü.

Kitap Fuar’ında belgeselciliğin ustalarından bir olan gazeteci Nebil Özgentürk, dünyada ve ülkemizde ölümsüzleşen değerlerin yaşamlarından kısa kesitlerle hafızaları yeniledi.

Mudanya’dan, dünya edebiyatının klasiklerinden tanıdığımız çok önemli isimlerinden, “Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Yaşlı Adam ve Deniz, Silahlara Veda” romanlarıyla tanıdığımız Amerikalı yazar Ernest Hemingway geçti.

Ernest Hemingway kurtuluş savaşı dönemi anılarında Mudanya’da yaşadıklarıyla anıldı.

Kitap Fuarı kitap okurları tarafından büyük beğeni ile ziyaret edildi.

Başta Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz olmak üzere, kitap fuarında emeği geçen YAYKOOP Başkan Yardımcısı Elif Akkaya, Mudanya Belediyesi Basın Halkla İlişkiler birimine ve katkı sunan belediye emekçilerine teşekkürler…

Fuar’ın ardından, 30 Ağustos Zafer Bayramı, zafer yürüyüşü ile başlanarak, Türkü Akbayram’ın muhteşem konseriyle sürdü.

Türkü Akbayram, ozanlarımızın derlediği birbirinden güzel türkülerini söyleyerek 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamasını taçlandırdı.

Her kim ne derse desin Mudanya’da güzel şeyler oluyor…