Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: İŞ DÜNYASI ENERJİ KESİNTİSİNDEN KAYGILI

KEMAL CANKAYA YAZDI: İŞ DÜNYASI ENERJİ KESİNTİSİNDEN KAYGILI

Dünyada büyük enerji krizi süreci içerisine girerken, her alanda üretimi, insanların yaşamını etkilemekte olduğunu görüyoruz.

Enerji krizinin ilk yansımasını, İran’ının bakım onarım gerekçesiyle 10 günlük doğalgaz kesintisi öncelikle ciddi anlamda sanayide üretimi etkiledi.

OSB’lere 72 saat elektrik kesintisi yapılacağı açıklaması sanayiciler tarafından eleştirildi.

İhracat anlaşmaları olan sektörlerde büyük sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor.

Elektrik kesintisine ilişkin, Bursa Sanayicileri ve İş insanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Buğra Küçükkayalar, “Planlı hareket etmenin ve risk yönetiminin önemini bir kez daha görmüş oluyoruz. Her sert geçen kışta, İran ya da Rusya tarafından vanalar kapatılır mı? Her sıcak geçen yazda elektrik sunumu yeterli olacak mı? Gibi kaygıları artık yaşamamalıyız! Doğalgazda depolama kapasitemiz çok önceden artırılmalı, belirli aralıklarla yaşadığımız bu gibi durumlar için bir B planımız mutlaka olmalıydı.

Bu durumun, ihracat taahhütlerini gerçekleştirme noktasında iş insanlarını zor durumda bırakacağı, orta vadede ülkemiz sanayisinin risk endeksinin artmasına neden olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Yaşamakta olduğumuz sorun, organize sanayi bölgelerinde yeşil ekonomiye geçilmesinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum için, böylesi kesintilerden daha az etkilenmek ve orta vadede döviz tasarrufu için çok daha fazla güneş ve rüzgâr enerji sistemlerinin kurulması gerekmektedir.”

Yaşadığımız çağda ay çıkıyoruz teraneleri yapılırken, yaşanan enerji krizi hala yaya olduğumuzu ayan beyan ortaya koyuyor.

 DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, İran’ın teknik arıza gerekçesi ile 10 gün süreyle Türkiye’ye gaz iletimini durdurmasının ardından BOTAŞ’ın, yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallerine yönelik gaz arzında kısıtlama kararının yanı sıra sanayinin elektrik tüketiminde de kısıtlamaya gidilmesinin endişelere yol açtığını, iş dünyasının üretim stresi yaşamadan planlama yapmasının kritik önemde olduğunu söyledi.

NOSAB Başkanı Erol Gülmez, “İran’ının doğalgaz kesiminin ardından Ovaakça çevrim santralı Perşembe günü akşamı itibarı ile devre dışı kaldığını tek hat üzerinde dağıtım yapılan OSB’ler 3 günlük bir enerji kesintisine maruz kalıyor.  72 saatlik enerji kesintisi ihracata yönelik çalışan sanayici için çok büyük olumsuzluk, böylesi durumlarda devletin B planı olması gerekiyor. Bu süreçte yaşanacak iş gücü ve üretim kayıpları çalışanlar ve işverenler için büyük bir külfeti de beraberinde getiriyor. Umarız enerji kesintileri periyodik bir uygulamaya dönüşmez, böylesi bir durumda dış piyasaya çalışan sanayici çok büyük zararlara maruz kalacağını” ifade etti.

Ayrıca NOSAB Başkanı Gülmez, “72 saatlik enerji kesintisi nedeni ile Pazar tatilinde OSB’lerde fabrikalar fazla mesai yaparak büyük çoğunluğu tam kapasiteyle çalıştılar” dedi.

Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik krizden tek çıkış yolunun üretimden geçtiğini ifade ederken, öncelikle üretimin gerçekleşebilmesi hammadde gerekiyor, hammaddeyi işleyebilmek içinde sağlıklı enerji kullanımı gerekiyor.

Enerjide dışa bağımlı bir ülke konumundaysanız, alternatif enerji politikalarınız yoksa üretimden söz edemezsiniz.

İran ve Rusya’nın doğalgazı tamamen kestiğinde nasıl bir kaosun bizleri beklediğini tahmin etmek zor değil.

DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, bir iş dünyası temsilcisi olarak, enerjideki bağımlılığın minimum düzeye indirilmesi için yeşil mutabakata odaklanması çağrısında bulunuyor.  

Çevikel’in enerji krizinden çıkılması önerisini şu cümlelerle ifade ediyor;

 “Enerji krizi, tüm alanlarda kendini gösteriyor ve maliyetleri anormal şekilde etkiliyor. Türkiye olarak enerjide dışa bağımlılığımızı azaltarak ileride yaşanacak daha büyük krizlere karşı direnç oluşturabiliriz. Bu bakış açısıyla atılabilecek en sağlıklı adım, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırmaktır. Özellikle Yeşil Mutabakat Çağrısı ile sanayicilerimizin gündeminde önemli yer tutan yeşil enerji konusunda gereken özeni göstermeliyiz. Sürdürülebilir üretim ile ihracat pastasından aldığımız payı büyütmek istiyorsak; dışa bağımlılığımızı azaltıp yaşanan enerji krizlerini minimum hasarla atlatmanın yanı sıra üretim planlamalarında tasarruf odaklı planlamaları da hazırlayıp uygulamalıyız” 

Sanayicilerin önermeleri, çözüm projeleri ne kadar dikkate alınıyor orası da ayrı bir mesele!!!

İktidarın uyguladığı ekonomik politikalar bilimsel ekonomik tanımlamanın dışında kaldığı için toplumun her katmanı bilinmezlikler içerisinde…