Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: GÜZELYALI İMAR PLANLARI SORUNU VATANDAŞLARLA KONUŞULDU

KEMAL CANKAYA YAZDI: GÜZELYALI İMAR PLANLARI SORUNU VATANDAŞLARLA KONUŞULDU

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, teknik kadrosuyla birlikte Güzelyalı imar planı ile ilgili uzun zamandır yaşanan sıkıntıya dair mağdur olan vatandaşların sorularını yanıtlamak üzere Güzelyalı Atatürk Park’ında vatandaşla buluştu.

Mudanya Belediye Başkanı Türkyılmaz, seçim vaatlerinden bir olan katılımcı belediyecilik anlayışı gereği olarak köylerde, mahallerde vatandaşlarla buluşarak katılımcı demokrasiyi hayata geçiriyor.

Mudanya Güzelyalı mahallesinde uzun zamandır sıkıntılı olan imar planları ilgili önce teknik ekip tarafında vatandaşlar imar yasası ile ilgili bilgilendirildi.

Bilgilendirmenin ardından hak mağduru olan vatandaşların sorularına Başkan Hayri Türkyılmaz cevapladı.

Geçmiş belediye yönetimlerinin hatalı yanlış rant endeksli imar planı uygulamaları sonucunda uzun yıllardır bölgede arazisi, evi olan vatandaşlar büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

2014 yerel seçimleri sonrasında seçimi kazanan CHP’li belediye imar problemlerini kucaklarında buldu.

Başkan Hayri Türkyılmaz” Mudanya Belediyesi olarak planın iptaline ilişkin yürütmeyi durdurma kararından sonra üzerimize düşeni yaptık ve 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planımızda 1992 yılından beri 30 yıldır göz ardı edilerek hazırlatılmayan kısmi yapılaşma tespiti ile sahil şeridinde kalan kısımda vatandaşların hakkını koruduk ”dedi.

Geçmiş belediye yönetimlerinin gayri yasal olarak uyguladıkları projeler, görüşü alınmayan ilgili kurumların hukuksal duvarına toslamış, bunun üzerine planlar iptal edildikten sonra, Mudanya belediyesi 2 plan üzerinde çalışma yapmış, birincisi Altuntaş’dan, kumyaka’ya kadar kıyı kenar planı, ikincisi Güzelyalı imar uygulama planı.

aşkan Türkyılmaz, “Biz de diyoruz ki ne olmuşsa olmuş, birileri yanlış yapmış, bu sorunu kökünden çözeceğiz. Bir daha bu planlar iptal edilmeyecek, bununla ilgili çözüm üretiyoruz.” Sadece 6 kurumdan görüş alınmış halbuki 20 kurum var. En önemli kurum Tarım Müdürlüğü’nden görüş alınmamış. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne 1/5000’lik planlar yanlış, Zeytin Kanunu’na göre ‘planları yeniden yapın’ diyor.

İlgili kurumların 1/5000’lik planları yasal sürece uygun yapılmasını isterken, Büyükşehir kurumların görüşlerini almadan kendi bildiğini okuyor.

Tabi böylesi bir durumda arazisi evi olan vatandaş, imar yasası gereği hukuk engeline takılıyor.

Benim anladığım o ki, Güzelyalı’da 1939’da çıkan 1995’de revize edilen Zeytin yasasına takılıyor.

Bu yasa Zeytinlik alanlarla yapılar arasında 3 kilo metre bir mesafe ön görüyor. Yani zeytinlik alanlara 3 kilo metreye kadar yaklaşılamıyor.

Geçtiğimiz aylarda, torba yasa içerisinde AK Parti MHP oylarıyla orman vasfını yittirmiş veya yanmış alanları kamu yararına turizm açılması iyi yasayı meclisten geçirdiler.

Kentle iç içe geçmiş zeytinlik vasfını yittirmiş alanlar için kamu yararı olarak 30 yıldır mağduriyet yaşayan binlerce vatandaşın yararı için yapılacak bir torba yasası içine atarak çözümlenebilir.

Başkan Türkyılmaz, Güzelyalı’da yaşanan imar planı probleminin kesinlikle çözülmesi için kararlı bir şekilde çalıştıklarını, en son çare olarak hak mağduru olan vatandaşlarla birlikte Ankara’ya kadar yürüyeceğini söyledi.

Güzelyalı’da inşaat firmalarında ev alıp sıkıntı yaşayan vatandaş sayısı 300’ün üzerinde, hatta Müteahhit ile yaka yakaya geldiğini dile getiren vatandaşlar var.

Güzelyalı’da imar sorunu yaşayan vatandaşların sorunlarını çözüm üretmek için, Mudanya belediyesi tarafından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş AK Partili; MHP’li belediye meclis üyeleri, Mudanya iş yapan inşaat şirketlerinin, Müteahhitlerine mail ile toplantıya katılmaları çağrısı yapılmış, fakat çağrı yapılan konun muhatapları toplantıda yoktular.

Anladığım kadarıyla çözümsüzlüğün bir tek tanımı var o da Mudanya’da CHP’li belediye olduğu için vatandaşın gözünde olumsuz algı oluşturarak cezalandırmak.

Yanlış algılara karşı Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Güzelyalı Atatürk Parkı’nda yaşanan sorunun es kaynağını vatandaşa anlattı.

Nasıl çözüleceğine dair de vatandaşın izleyeceği yolu gösterdi.

Mudanya belediyesi Proje demokrasisi kapsamında vatandaşların talep önerilerini alarak katılımcı belediyeciliği nasıl olması gerektiği konusunda üzerine düşeni yapıyor.