Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: ESNAF ÜZERİNDEN ALGI SİYASETİ YAPMAYIN!!!

KEMAL CANKAYA YAZDI: ESNAF ÜZERİNDEN ALGI SİYASETİ YAPMAYIN!!!

ESNAF ÜZERİNDEN ALGI SİYASETİ YAPMAYIN!!!

Pandemi sürecinde insanlar sosyal, ekonomik anlamda çok ağır dönem yaşarken, insanların yaşamsal alanlarının rahatlatılması gerekirken beklenmedik şok olaylarla karşılaşıyorlar.

Salgının yayılması döneminde 3 ayı geçkin bir zamandır insanlar, her alanda karantina altında izole bir şekilde yaşamlarını bir şekilde sürdürmeye çalıştı.

Korona günlerinde en fazla etkilenen kesimlerin başında çalışanlar, esnaflar geliyor.

 Yüz binlerce insan işsiz kalırken, orta ölçekli sektörler, esnaflar çalışanlarının maaşlarını, kiralarını ödeyemez hale geldiler.

Normalleşme dönemine geçiş sağlanırken, dükkânlarını açan esnaf toparlanmak için büyük bir mücadele içerisine girdiler.

Aylar sonra işlerinin başına dönen Mudanya’daki cafe, restoran, lokanta işletmecileri büyük bir şokla karşılaştılar.

Mütareke meydanı istikametinde bulunan, Girit mahallesi olarak bilinen tarihi yapıların bulunduğu bölgede cafe, restoran işletmecileri uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürüyorlardı.

Bir dönem kıyı kenar kanunu gerekçesi ile tapu iptali sıkıntısı yaşan bölge insanları, şimdi de anıtlar kurulu tarafından sit alanı gerekçesi ile işletme ruhsatlarının iptali yönünde bir kararı ile gündeme geldi.

Her anlamda ülke olarak garabetlerle karşı karşıya kalmadığımız gün, an yok gibi!

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin her tarafından tarih fışkırıyor.

Tarihi bölgeler aynı zamanda turizm bölgeleri olarak da tanımlanabilir.

Mudanya’da tarihi yapıların bulunduğu alanda kenti ziyarete gelen yerli yabancı turistlere hizmet veren işletmeler kent yaşamına artı değer katıyor.

Sit alanı olarak ilan edilen Girit mahallesindeki işletmelerin emsalleri, İznik, Cumalı Kızık, Gölyazı’da bulunmakta, ilimiz dışında Ayvalık Cunda adası, Çanakkale Bozca Ada’da benzer işletmeler bulunmakta.

Anıtlar kurulunun aldığı kararın gerekçesinde tutarlı bir taraf bulunmuyor.

Bu bölgenin Turizme kazandırılması için Mudanya Belediyesi tarafından hukuki yasal girişimler yapıldığını biliyoruz.

Bursa Büyükşehir Belediye meclisinde 2016 yılında Girit mahallesinin turizm bölgesi olarak kabulü yönünde karar alındı.

Anıtlar kurulu tarafından talep edilen belgeler Mudanya Belediyesi tarafından verilmesine rağmen, sürekli olarak eksiklikler gerekçe gösterilerek öteleniyor.

O zaman insan siyasi bir yaptırım uygulandığını düşünmüyor değil.

Anıtlar kurulunun aldığı kararla mağdur ettiği 300 işletmeci sıkıntısının çözülmesi noktasında çareler aranırken, esnaf üzerinden siyaset yaparak, algı yönetmeye çalışanlar ahlaki davranmıyorlar.

Neymiş efendim, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Girit mahallesi esnafının ruhsatını iptal ediyormuş!!!

Vallahi el insaf diyorum.

Birde evlere şenlik esnafın temsilcisi bir oda başkanı, durumu nasıl fırsata çeviririm de Belediye Başkanı Türkyılmaz’ a yüklenirim basitliği içerisine giriyor.

Esnafın sorununu çözmek yerine, boş işlerle uğraşmayı alışkanlık haline getirmiş.

Biliyorsunuz, Mudanya sahil projesi sürecinde esnafın büyük mağduriyetler yaşadığı dönemde sesi çıkmayanlar, belediyenin dâhilinde olmayan ruhsat iptali kararını belediyeye fatura etmeye çalışıyorlar.

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz,  Girit mahallesi esnafının mağduriyetlerinin giderilmesi için başta Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Bursa Valisi Yakup Canpolat ile görüşerek sorunun çözülmesi için girişimlerde bulundu.

Mudanya’da mağduriyet yaşayan 300 esnafın derdi hepimizin derdi olmalıdır.

Siyasi parti gözetmeksizin herkesin çözüm için bir araya gelip mağduriyetin giderilmesi için yetkili kurumlara gereken baskıyı yapması gerekiyor.

Esnaf üzerinden algı siyaseti yapmayın, böylesine bir durum kimseye bir kazanım sağlamaz.

Özellikle AKP’li siyasetçiler, böylesi bir beklenti içerisine girerse, esnafa zarar verir.

Birde  sürece ilişkin bilgisi olan veya olmayan art niyetli ahlak yoksunu besleme troller akılları sıra Mudanya belediyesini yıpratacaklar!!!

Daha açık söyleyeyim, bu ülkede köylü Ali efendi nasıl ülkede yaşanan gerçekleri biliyorsa, hayli hayli  Girit mahallesi esnafı da yaşanan gerçekleri biliyor….