Ana sayfa Güncel KEMAL CANKAYA YAZDI: CHP BURSA’DA KONGREYE SAATLER KALA!

KEMAL CANKAYA YAZDI: CHP BURSA’DA KONGREYE SAATLER KALA!

CHP BURSA’DA KONGREYE SAATLER

Bursa CHP kongresine saatler kala daha önceki kongrelerde görmediğimiz bir ilklere imza atılıyor.

 Önceki kongrelerde İl yönetim listeleri oy kullanmaya yakın saatlerde ortaya çıkıyordu.

Erol Gülmez kongreye günler kala yönetim listesini EN BURSA. COM’da gazeteci dostum, Yüksel Baysal’la paylaştı.

Ardından İl Başkanı adayları,  İsmet Karaca, Güner Aklan da listelerinin tamamı olmasa da bir kısmını açıkladılar.

İlk olarak il yönetim listesini açıklayan İl Başkan adayı Erol Gülmez oldu. Ardından bugün tam olmasa da diğer İl Başkan adayları İsmet Karaca, Güner Aklan yönetim listelerini deklere etti.

Listeleri incelediğimizde kongrenin seyrinin hangi yönde olacağını ön görebiliriz.

Erol Gülmez’in listesine baktığımızda birkaç isim dışında listede bulunan isimlerin çoğunluğunun yeni olduğunu görüyoruz.

Uğur Korkmaz, Tahsin İzmir, Ahmet Kelat, Ali Gümüş, Ali Ekber Can, Erdal Aktuğ, Yücel Akbulut, Sedef Gülel, Mehmet Biber, Dilan Narçın Uyumazer, Ekrem Şen, Funda Türkcoş Pekiner, Hakan Gündoğdu, Alper Öncel, Sibel Öner, Ayten Erdem, Argun Gürol, Zeki Güzelsoy, Neslihan Metin, Resmiye Özşen, Ayvaz Ceylan, Doğan Üçlertoprağı, Harun Bayrak, Hüseyin Esen, Tevhiddin Ayar, Eda Bayraktar, Canberk Vatansever, Yasemin Süzgün ile Neriman Aslan…

Gülmez’in listesinde, daha önce CHP’nin çeşitli kademelerinde görev yapan isimler; Uğur Korkmaz, Tahsin İzmir, Ali Ekber Can, Yücel Akbulut, Sedef Gülel; Erdal Aktuğ, Hüseyin Esen, Doğan Üçlertoprağı, Mehmet Biber, Eda Bayraktar, Funda Türkçoş Pekiner.

Gördüğüm diğer isimler sanırım ilk kez parti yönetimi için aday olanlardan oluşuyor.

Beni şaşırtan il yönetimi aday listesi olarak, İsmet Karaca’nın listesi oldu.

Listede yer alan isimlerin büyük çoğunluğu tanıdık nitelikli isimlerden oluşuyor, güçlü bir yönetim listesi olduğunu belirtmek isterim.

Karaca’nın listesinde yer alanların büyük çoğunluğu seçim deneyimi olan nitelikli isimlerden oluşuyor.

Erman Aydıngün, İnan Keser, Baran Güneş, Turgut Özkan, Önal Arda, Özden Keskin, Cevat Asa, Orhan Aslan, Ahmet Özdemir, Hacer Bilici, Özlem Akbaş, Şebnem Esenkal, Kazım Çelik, Murat Öztürk,  Erol Bora, Hasan Aker, Yağmur Sezgin Hoş, Ahmet Serhatlı, Yıldırım’dan Cihan Öztürk.

Güner Aklan’ın yönetim listesinin bir kısmı ise şu isimlerden oluşuyor;

Osman Fahri Ünal, Nedret Yayla, Dr. Nigara Güler, Taner Çavuş, Gürkan Akyol, Hanife Hassas, Abbas Sancak, Gülriz Güven, Denizhan Sezgin, Av. Bülent Sönmez, Mehmet Dalyan, Hülya Atalay, Musa Lana, Mesut Şahin, Ramazan Sevim, Selma Emirkul, Kemal Oğuz, Nevzat Ünlü, Sevcan Kınalı.

İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un il yönetimi listesinde yer alan bazı isimler; Barış Öztürk, Gülver Deniz, İbrahim Mart, Kerim Mekik, Recep Tek İlhan Ekinci, Hasan Aker

Bu listelerde bulunan isimlerin kesin olmadığını da belirtmek isterim. Bazı isimlerin değiştirilme ihtimali olduğuna dair iddialar da var.

Karaca’nın listesinde bulunan Hasan Aker aynı zamanda Akkuş’un listesinde de yer alıyor.

Listelerin kesinleşmesi ile birlikte her iki listede yer alan Aker’in hangi listede yer alacağını merak ediyorum.

 Listelere baktığımda İsmet Karaca’nın oluşturduğu listede ilçelerdeki denge faktörü göz önüne alınmış gibi görünüyor. Bu duruma göre ortada çok büyük bir sürpriz olmaz ise Karaca’nın seçimi kazanması olasılık dâhilinde.

Akkuş, listesinde mevcut yönetimde bazı isimlerle yola devam ederken, yeni isimlerde eklenecek.

Biliyorsunuz siyasette beylik bir söz var; 24 saatte çok şeyler değişir. Ben bu zamanın daha kısa olduğunu düşünenlerdenim. Kongre salonunda il yönetim listesi, disiplin listesi, kurultay delege listesindeki isimlere, duruma göre delegelerin büyük çoğunluğunun karar vereceğini düşünüyorum.

Mevcut tabloya ve listelere baktığımda, İsmet Karaca’nın kongrenin favorisi olduğu görünüyor.

Bu kanıya nereden vardığımı soranlar olacak, bu kanıya varmama neden olan ise Karaca’nın listesinde bulunan isimlerin niteliksel anlamda güçlü isimler olması.

Adaylık sürecinde 4 adayın beraber iki programa birlikte çıkarak, düşüncelerini kamuoyu ile paylaşması Bursa CHP için parti içi demokrasi adına olumlu bir gelişme. Umarım kongre sonrası da seçim sonucunda kim kazanırsa kazansı 4 aday kol kola girerek salondan çıkarlar. Bu durum CHP örgütleri için büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Aksi bir durum CHP’de ayrışmayı daha da keskinleştirir…