Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA YAZDI: BURSA KIZILAYI KALPLERE DOKUNUYOR

KEMAL CANKAYA YAZDI: BURSA KIZILAYI KALPLERE DOKUNUYOR

BURSA KIZILAYI KALPLERE DOKUNUYOR

Türk Kızılay’ı sadece ülkemizde değil dünyada da, zor günlerde ihtiyaç sahibi olan toplumlara yardım yapma konusunda, her anlamda hassasiyetini ortaya koyuyor.

 11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktor “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti”ni kurdu. Cemiyet 1877 yılında “Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti olarak faaliyetlerine devam ederken 1923 yılında Türk Hilal-i Ahmer Cemiyeti oldu. 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Kızılay Cemiyeti olarak değiştirildi.

Tür Kızılay’ı olarak Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak yaşamsal anlamda zorda olan ihtiyaç sahiplerinin kalbine dokunmaya devam ediyor.

Doğal afetlerde, depremlerde ilk olarak insanlara ulaşan, bir yardımlaşma cemiyeti olarak Türk Kızılay’ı insanların yaralarını sarmaya koşuyor.

Dünyayı, ülkemizi sarmalayan salgın nedeni ile Ramazan ayında geleneksel olarak kurulan iftar sofraları kurulamıyor.

 Türk Kızılay’ı Bursa Şubesi, ‘Hilal Sofra’ projesi kapsamında Ramazan’ın ilk 10 gününde 20 bin kişilik iftar yemeği ile kalplere dokundu.

Türk Kızılay’ı Bursa Şubesi Başkanı Özcan Susmaz, Türk Kızılay Bursa olarak ‘Hilal Sofra’ Projemiz kapsamında Ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerinin evine her akşam sıcak yemek teslim ederek, dayanışma ruhumuzu yaşatmayı ve sofralara mutluluk getirmeyi sürdürüyoruz. Şehrimizde evlerinde ziyaret ederek tespit ettiğimiz ihtiyaç sahibi 2 bin kişiye her gün sıcak yemek ulaştırmayı sürdürüyoruz. Ramazan sonuna dek her akşam bu yemekler evlere teslim edilecek. Böylece Türk Kızılay’ın iyilik sofrası gönüllere kurulurken ihtiyaç sahiplerinin sofraları bu mübarek ayda boş kalmayacak” dedi.

Keza, fitre, fidye, zekât bağışları yapılmaya devam ediyor. Bağışçılardan gelen bağışlar ihtiyaç sahibi olan insanlara, Türk Kızılay’ı gönüllüleri tarafından her türlü şartlar alında ulaştırılmaya çalışılıyor.

Türk Kızılay’ı Bursa Şubesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocukları unutmadı.

Çocukların 23 Nisan bayramının coşkusuna çam sakızı çoban armağanı misali, animatörler eşliğinde çocuklara pamuk şekeri, Türk bayrağı ve yapboz dağıtarak ortak oldular.

Genç Kızılay Bursa gönülleriyle birlikte çocuklara hediye dağıtan, Türk Kızılay’ı Bursa Şube Başkanı Özcan Susumaz etkinlikle ilgili duygularını şöyle ifade etti:

“Çocuklar, geleceğimizin teminatı. Özelikle pandemi günlerinde onların yüzlerindeki tebessümü görmek, bizi çok mutlu ediyor. Bu özel günde de sokağa çıkma yasağı uygulanmasına rağmen bu ruhu yaşatmak istedik ve genç gönüllülerimizin düzenlediği bu anlamlı etkinliğine katıldık. Gençlerimizin, minik kardeşlerimize hazırladıkları hediyeleri, pamuk şekerlerini kapılarının önüne götürüp teslim ettik ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşkuyla kutlamalarına vesile olmaya çalıştık. Çocuklarımızı sevindirmek, hepimizi fazlasıyla mutlu etti”

Türk Kızılay’ı Bursa Şubesi’nin çalışmalarını daha yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Toplum yararına olan her çalışmayı paylaşırken, gördüğümüz hatalı işleri de toplum yararına eleştirip uyarmak gibi bir sorumluluğumuz da var.