Ana sayfa Bursa KEMAL CANKAYA: TANDOĞAN KURU İLE MUSTAFAKEMALPAŞA’ DA BİR GÜN

KEMAL CANKAYA: TANDOĞAN KURU İLE MUSTAFAKEMALPAŞA’ DA BİR GÜN

TANDOĞAN KURU İLE MUSTAFAKEMALPAŞA’DA BİR GÜN

CHP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tandoğan Kuru’nun daveti üzerine Mustafakemalpaşa’ya gittim.

Siyasette yaşanan olumlu olumsuz konular üzerine değerlendirmelerde bulunduk.

Tabi öncelik CHP’de yaşanan parti içi sorunlar değildi.

COVİD-19 virüsünün 1 yıldır toplumsal yaşamı nasıl altüst ettiğini, Kuru ile esnafları ziyaret ederek ekonomik, sosyal anlamda cinnet boyutuna gelen travmalarını bizzat esnafları dinleyerek gördüm.

Mustafakemalpaşa’da gördüğüm tablonun ülkemizin dört bir yanında yaşandığını da biliyoruz.

Özellikle bu süreçte baba olarak tanımlanan devletin, esnafının derdine derman olmadığını anlatılanlardan anlıyoruz.

Hangi esnafla sohbet etsem hepsinde geleceğe dair bir tedirginlik ve korkunun hâkim olduğunu görüyoruz.

Dükkân kiralarından tutun vergi borçları, banka kredilerine kadar pandemi sürecinde çığ gibi büyüyen ekonomik sorunlar esnafın psikolojisini bozmuş.

Sınırlı serbestliğin belirli saat dilimine sıkıştırılmasının sorunlarını çözmediğini söylüyorlar.

Özellikle kahveci esnafı sadece çay satışlarıyla masrafları karşıladığını, el ele baş başa dükkânlarını kapattıklarını söylüyorlar.

Biriken kira, vergi, stopaj giderlerini ödemek için çektikleri banka kredilerini ödeyemez durumda oldukları yönündeki çaresizliklerini dile getiriyorlar.

Devletin kendilerine 3 aylık yaptığı kira yardımının çok komik bir rakam olduğunu, resmen kendileriyle dalga geçildiğini ifade ediyorlar.

Bir kahveciye ne kadar kira verdiğini sordum.

Aylık 9000 TL verdiğini söyledi, devletten ne kadar kira desteği aldınız diye sorduğumda acı acı gülümseyerek yüzüme baktı!

Tabi bu arada esnaf can çekişirken diğer taraftan devlet güvenceli ihaleler alan 5’li çete olarak tanımlanan holdinglerin vergi borçları, kira borçları silinirken, diğer tarafta bitkisel hayata terk edilen milyonlarca esnaf!

Her hayırlı işler dileyip hal hatır sorduğumuzda, dert küpü olduklarını, yüzlerindeki donuk bakışlarla mutsuzluklarının nirvana yaptığını görüyoruz.

İlçe Başkanı Tandoğan Kuru, CHP Mustafakemalpaşa örgütü olarak vatandaşların, esnafın sorunlarını yakından takip ettiklerini, zaman zaman ziyaretler yaparak sorunlar üzerinde çözüm üretmek için girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Kuru, son zamanlarda medyaya yansıyan parti içi sorunlara dair rahatsız olduğuna dair serzenişte bulundu.

Kendisine yönelik yapılanların eleştiri değil, onur kırıcı bir karalama kampanyası olduğunu, hiçbir zaman partisini zorda bırakacak davranışlar içerisinde bulunmadığını söyledi.

Tandoğan Kuru “Seçim kaybettirenler neyin peşinde” başlıklı köşe yazımda, 5 ilçe başkanının Ankara ziyaretine dair de açıklamada bulundu.

Kuru “Ankara ziyaretinde, En Bursa Haber Sitesinde Yüksel Baysal’ın köşe yazısında yazdığı gibi, İsmet Karaca’ya darbe girişimi filan söz konusu olmadığı gibi, ne İl Başkanı Karaca ne de il yönetimini şikâyet etmek söz konusu değildir, tüm inandığım değerler üzerine yemin ederim. Bizler ilçelerimizde yaptığımız çalışmalar hakkında genel başkanımıza bilgilendirmede bulunduk” dedi.

İl Başkanı İsmet Karaca ile sorunlarınız olduğuna dair iddialar var, bununla ilgili ne dersin?

“Benim ne il yönetimi ile ne de İl başkanım İsmet Karaca ile sorunum olamaz. Parti içi dedikodulara, laf taşımalara ayıracak zamanım yok, bizler başta il örgütümüz ile birlikte iktidar olma odaklı dışa yönelik çalışıyoruz. Kimse bizi suni gündemler oluşturarak iç meselelere kilitleyip çalışma motivasyonumuzu bozamaz. Her gün Mustafakemalpaşa’da partimize olan teveccüh giderek artıyor. Kimin ne dediği umurumda değil. Biz iktidara giden yolda mücadele ediyoruz. Hedefimiz iktidar diyerek” eleştirileri yanıtladı.

Bizlerin, hakkında iddialar ortaya atılan, eleştirilen siyasetçilerin gazetecilik ilkeleri gereği eleştirilere cevap hakkına köşelerimizde yer vermek gibi bir sorumluluğumuz var.