Ana sayfa Güncel KARACA’DAN KARACABEY KÖYLERİNE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

KARACA’DAN KARACABEY KÖYLERİNE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, haftasonu yaşanan sel felaketinde zarar gören Karacabey’in Yeşildere Mahallesi’ni ziyaret etti. Hem köylülere hem de olası bir felaketten kurtulan mevsimlik tarım işçilerine geçmiş olsun dileyen CHP heyeti, tarım işçilerinin ailelerine ihtiyaçları doğrultusunda yardım malzemelerini teslim etti.

CHP Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil ve il-ilçe yöneticileriyle kırsal Yeşildere Mahallesi’ne giden Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, son dönemde meteorolojik olaylar sonucu ciddi sorunların yaşandığı Bursa’da önceki yıl kent merkezindeki yamaçlarda, geçen yıl Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarıyla Keles’te, Mudanya ve Gemlik’teki zeytinliklerde, Kestel’in Dudaklı yamaçlarında dolu yağışı ve sel baskınları meydana geldiğini hatırlattı. Daha geçen hafta yine Kestel ve Keles’te dolu yağışının meyvelere zarar verdiğini, aşırı yağışa bağlı su baskını haberi bu kez Karacabey’den geldiğini belirten Karaca, derelerde taşkına karşı bakım çalışmalarının yeterince yapılmamasının bu acı sonucu tetiklediğini vurguladı.

Büyük bölümü domates ve sebze ekili 10 bin dekara yakın arazinin sular altında kaldığını belirten Karaca şunları söyledi:

“Köylülerimiz, tarım alanlarındaki su boruları ve zirai aletleri dahil ne varsa sel suları tarafından sürüklenip gittiğini anlattılar. Ağaçları köklerinden söken su gücünden söz ediyoruz. Can kaybı olmaması tek teselli noktasıdır. Devlet kurumlarının bölgeye ilk müdahalesinin ardından şimdi yapılması gereken iş, kredi borçlarının ertelenmesi, maddi destek sağlanması başta olmak üzere, üreticimizi ayakta tutacak her türlü tedbirin alınmasıdır. AKP kükümetlerinin hatalı tarım politikaları nedeniyle zaten 20 yıldır zorluklarla ayakta kalan köylümüzün üreticimizin planlı üretim yapabilmesi için tarım politikalarının da sil baştan elden geçirilmesinin zamanı çoktan gelmiştir.”

CHP heyeti daha sonra, şiddetli yağmur ve sel sebebiyle mahsur kalınca canlarını kurtarmak için ağaçlara tırmanmak zorunda kalan mevsimlik tarım işçilerini de ziyaret etti.