Ana sayfa Bursa KAPANAN VE KISITLANAN İŞLETMELER : SABRIMIZ TÜKENDİ!

KAPANAN VE KISITLANAN İŞLETMELER : SABRIMIZ TÜKENDİ!

Pandemiden kaynaklı işyerleri kapanan işletmeciler her hafta şehrin farklı noktalarından seslerini duyurmaya çalışıyorlar. İş yerleri kapanan ve kısıtlanan işletme sahipleri bu hafta Nilüfer Arena AVM önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında konuşan İskender İskenderoğlu, “Açıklanan destekler birçok işletmeyi kapsamadığı gibi kapsadığı işletmeler için de yetersiz olmuştur. Bugüne kadar açıklanan destekler, sadece Türkiye Esnaf Sanatkar Odasına kayıtlı esnaflara olup, 3 ayı kapsayan 1000TL hibe, 500-750TL kira desteği ve alınmış olan kredilerin 6 ay ötelenmesi dışında bir destek verilmemiştir.” dedi.

Yeme-İçme sektörüne ait birçok işletmenin, sermaye şirketi vasfına sahip olduğunu ve Ticaret Odalarına kayıtlı olduğunu ifade eden İskenderoğlu, onbinlerce işletmenin açıklanan destekten faydalanmadığını söyledi.

Yetkililer durumu iyi analiz etmeleri gerekiyor

Yetkililerden durumu daha iyi analiz etmelerini ve sektör temsilcilerine kulak vermelerini talep ettiklerini söyleyen İskenderoğlu, “Aksi takdirde toplum yapısında geri dönülemez izler bırakacaktır. Ekonomik sıkıntılar yüzünden, hayatına son verenler her geçen gün artarken, aile bütünlüğü zarar görmeye ve boşanmalarla sonuçlanmaya başlamıştır. Bulunduğumuz noktadan bakıldığında sektörün aynı işletmeler ile tekrar ayağa kalkması mümkün değildir. Sektörün %30’una yakın işletmesi, hiç açılamayacak duruma düşmüştür. Sektörümüz istihdam temelli olup, mevcut durumdan toplumun geniş tabanı etkilenecektir. İşletmelerin açılması ile birlikte, işten çıkarmaların da önünün açılacağı için sektörümüz de yaklaşık 750 bin kişi işsiz kalacaktır.” şeklinde konuştu.

İskender İskenderoğlu, kapanan ve kısıtlanan işletmelerin taleplerini şu şekilde sıraladı; 

  • Salgın esnasında kapanan ve kısıtlanan işletmelerin maddi kayıplarını gidermek üzere, işletmelerin mali esasları dikkate alınarak hibe desteği verilmesini
  • Salgın sebebiyle iş yapamaz duruma gelmiş işletmelerin kira, vergi, sgk, tedarikçi borçları, için yasal takiplerinin acilen durdurulmasını
  • İşletmelerin açılması için 1 yıl geri ödemesiz, sıfır faizli işe başlama kredi desteğinin sağlanmasını
  • Kapanan ve kısıtlanan işletmeler, yapılandırdığı borçlarını ödeyemeyeceği için, mevcut yapılandırmaların ilk ödeme süresinin1 yıla uzatılmasını
  • Pandemi süresi içinde alınan tüm kredi ödemelerinin 1 yıl süre ile ötelenmesini 
  • Mevcut istihdamın korunması adına, işletmelerin ayakta kalabilmesi için 1 yıl boyunca; SGK, prim, vergi, stopaj, işgaliye vb. ödemelerin alınmamasını, 2 milyon aile ortalama 8 milyon kişi adına talep ediyoruz.

BursaMuhalif.com