Ana sayfa Bursa “KAPALI KÖY OKULLARI HEMEN EĞİTİME AÇILSIN”

“KAPALI KÖY OKULLARI HEMEN EĞİTİME AÇILSIN”

CHP MÝLLETVEKÝLÝ KEMAL DEMÝREL:“ADALETTEN KAÇMALARINA ÝZÝN VERMEYECEÐÝZ” (/Bursa-ÝHA)

Demirel: “Taşımalı sistemin kaldırılıp, köy okullarının yeniden açılması için yapılan yönetmelik değişikliği olumlu. Şimdi sırada, kapalı köy okullarının hızla elden geçirilip yeniden açılması var.

Milletvekilliği sürecinde ve sonrasında da taşımalı eğitimden vazgeçilmesi ve köy okullarının yeniden açılması için mücadele eden ve bu konuda mecliste araştırma önergesi veren 22 ve 23’ncü dönem CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Bakanlığın “Kurum açma, Kapatma ve Ad Verme” yönetmeliğinin 6. maddesi ve 2. fıkrasını değiştirerek kapalı okulların açılmasının önünü açmasını değerlendirirken, “yüz binlerce öğrencimizi ve ailelerini ilgilendiren bu değişiklik çok yerinde oldu” dedi.

Hatırlanacağı üzere, 2 Ekim 2020 tarihli Resmî Gazete’de de yayımlanan yeni düzenlemede “Birleştirilmiş Sınıf” vurgusu yapılarak, kapalı durumdaki köy okullarının açılışıyla ilgili ilk kararlı adım atılmıştı. Yeni düzenlemeye göre, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan ilkokullarda en az 1 derslik ve 1’inci, 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda toplamda en az 10 öğrenci bulunması gerekiyor. Öğrenci sayısının 10’un altına düşmesi halinde de, ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin çocuklarının taşıma yoluyla eğitime erişim kapsamında öğrenim görmelerini istememeleri hâlinde, öğrenci sayısına bakılmaksızın valilikçe uygun görülmesi durumunda bakanlıkça bu ilkokulların açık kalması sağlanıyor.

Aynı talebi yıllardır Türkiye’nin ve TBMM’ nin gündemine getiren  22 ve 23’ncü dönem CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, yapılan düzenlemenin Herhangi bir karara gerek kalmadan şartlar ne olursa olsun, kapanan binlerce köy okulunun  yeniden  açılması gerektiğini vurguladı.

DEMİREL’DEN KÖYLÜLERE ÇAĞRI!

Demirel, köy muhtarlarının en kısa zamanda yetkili mercilere başvurmalarını, 1,2,3 ve 4. sınıfa giden çocuklarının kendi köylerinde okumaları İçin taleplerini bildirmelerini istedi.

KAPATILAN KÖY OKULLARI FOTOĞRAF SERGİSİ OLDU

Kapatılan köy okullarını il il, köy köy gezerek fotoğraflayan CHP eski milletvekili Kemal Demirel, yüzlerce okulun çürümeye-yıkılmaya terk edilmiş görüntülerinden oluşan fotoğraf sergileri açmış, taşımalı eğitime son verilerek kapalı köy okullarının açılması talebini yinelemişti. Ocak 2015’te dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya, Şubat 2019 ve Ağustos 2020’de de şimdiki Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a mektup yazarak köy okullarının açılmasını isteyen Demirel, yönetmelik değişikliğiyle gelinen noktayı olumlu buldu. Taşımalı eğitimin bir an önce kaldırılması gerektiği defalarca dile getirdiğini hatırlatan Demirel, “Taşımalı eğitim kaldırılarak, daha önce kapatılmış olan köy okulları yeniden ve bir an önce açılmalıdır. Hem öğretmen istihdamı konusunda bir adım atılmış olacak hem de küçücük çocuklar köy köy dolaşmak zorunda kalmayacak. Gelinen noktayı çok olumlu buluyor ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a teşekkür ediyorum. Şimdi sırada, amasız-fakatsız olarak, kapalı köy okullarının hızla elden geçirilip yeniden açılması var. Keşke bu yönetmelik 6-7 ay önce çıkabilseydi. Pandemi dönemindeki boşluktan yararlanarak onarımlar bugüne kadar tamamlanabilir ve köylerde çocuklar yüz yüze eğitim görebilirdi. Daha fazla vakit kaybetmeden bir an önce harekete geçilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.