Ana sayfa Bursa KADINLARDA MİYOM GEBELİĞE ENGEL OLABİLİR!

KADINLARDA MİYOM GEBELİĞE ENGEL OLABİLİR!

Kadınlarda miyom problemiyle ilgili bilgiler veren Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Merve Seyfi,“Rahimde miyom oluşumu, çoğunlukla hormon bozukluğundan dolayı ortaya çıkıyor. Miyom, gebeliğe de engel olabilmektedir. Miyomların çoğu zaman bir belirti vermemesi sebebiyle düzenli rutin jinekolojik muayeneler şart” dedi.

En sık ortaya çıkan kadın hastalıklarından sayılan miyomlar, rahmin kas tabakasından kaynaklanan genellikle iyi huylu tümörlerdir. Daha çok 30- 40 yaş arasında görülen bu hastalık, genç bireylerde daha nadir meydana gelmektedir.

Kadınlarda miyom problemiyle ilgili bilgiler veren Özel Esentepe Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Merve Seyfi, “Rahimde miyom oluşumu, çoğunlukla hormon bozukluğundan dolayı ortaya çıkıyor. Özellikle progesteron ve östrojen hormonlarının düzensizliği miyomlara sebebiyet verebilir. Buna ek olarak, genetik faktörler de miyom oluşumunu tetikleyebilmektedir” dedi.

Rutin jinekolojik muayene şart

Miyomların çoğu zaman bir belirti vermediğini vurgulayan Op. Dr. Merve Seyfi, “Bazı hastalarda yoğun kanamalar, ağrılı adet dönemi, ağrılı cinsel birleşme ve sırt ağrısı meydana gelebilmektedir. Miyomun boyutuna bağlı olarak, mesaneye baskı uygulaması sebebiyle mesane problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca miyom iç yüzeyinden gelişen miyom, gebeliğe engel olabilmektedir. Miyomların çoğu zaman bir belirti vermemesi sebebiyle düzenli rutin jinekolojik muayeneler şarttır” şeklinde konuştu.

Tedavisi mümkün

Miyom tedavisi hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Merve Seyfi, “Miyom herhangi bir belirti vermez ve hastalarda şikayetlere yol açmaz ise tedavi gerektirmemekle birlikte belirli aralıklarla takip edilir” dedi.

Belirtilere sebep olan miyomların genellikle cerrahi operasyon yardımıyla tedavi edildiğini söyleyen Seyfi şöyle devam etti: “Miyom ameliyatları için iki seçenek bulunur. Birincisi yalnızca miyomun kendisinin çıkarılması, ikinci seçenek miyom ile birlikte rahmin de alınması. Eğer kişi çocuk sahibi olmayı planlıyorsa ikinci seçenek söz konusu olmamaktadır.”

Farklı ameliyat seçenekleri mevcut

Miyomların tedavisinde farklı ameliyat seçeneklerinin olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Merve Seyfi, “Rahim iç yüzeyinden gelişen miyomlar, vajinal yoldan girilerek çıkarılır. Eğer miyom 4-5 cm’den büyük bir boyutta ise kapalı ameliyat yardımıyla laparoskopik veya robotik cerrahi uygulanır. Çok büyük boyutta bir miyom söz konusu ise açık cerrahi tercih edilmektedir” şeklinde konuştu.