Ana sayfa Bursa İYİ PARTİ’DEN, BURSA’DA “SIRT SIRTA TOPLU ULAŞIM” TEPKİSİ

İYİ PARTİ’DEN, BURSA’DA “SIRT SIRTA TOPLU ULAŞIM” TEPKİSİ


Bursa’da pandemi patladı, Sağlık Bakanı bizzat uyardı. Buna karşılık halk sağlığının hiçe sayılması büyük tepki topluyor.

İYİ Parti Toplumsal ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Bursa İl Başkan Yardımcısı Semra Doğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bursa’daki vaka sayısının 3 katına çıktığını vurgulayarak ciddi bir uyarı yapmasına rağmen, Büyükşehir Belediyesi’nin ilave tedbirler almamasına tepki gösterdi.

Toplu taşıma araçlarında adeta balık istifi yolculuk etmek zorunda kalındığını, otobüs duraklarının, metro istasyonlarının, çöp konteynerlerinin, parklardaki bankların ve masaların yeterince dezenfekte edilmediğini, çöp toplanmasında da gerekli hassasiyetin gösterilmediğini belirten Semra Doğan, “Bursa’da halk sağlığı maalesef tehlikeye atılıyor. Büyükşehir Belediyesi’ni sorumlu ve duyarlı davranmaya çağırıyoruz” dedi.
“Hepsinden düşündürücü olanı ise bu konuda denetim ve incelemelerin neredeyse yok denecek kadar azlığıdır” diyerek tehlikenin boyutuna dikkat çeken Doğan’ın açıklaması aynen şöyle:

TOPLU ULAŞIMDA
DURUM ÇOK VAHİM!
“Sağlık Bakanı  Dr. Fahrettin Koca vakaların artması nedeniyle, geçtiğimiz gün Bursa’da yaptığı basın açıklamasında kentimizde vaka sayısının, bir ay öncesine göre 3 kart arttığına dikkat çekti ve Bursa’nın en kritik günlerini geçirdiğini de ekledi. Ne var ki böylesine ciddi bir uyarıya rağmen, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yapmadığını gözlemliyoruz.
Vatandaşlarımız, toplu taşıma araçlarında maalesef adeta balık istifi şeklinde seyahat ediyor. Şurası kesin ki, belediye otobüsleri başta olmak üzere tüm toplu taşıma araçlarında kapasite üstü taşıma yapılıyor.
Özel halk otobüsleri ile minibüslerde ise durum daha da vahim, insanlar resmen sırt sırta gidiyor. Özellikle kentin doğu yakasında hiçbir denetim ve kontrol yok, vatandaş işine, evine gidebilmek için adeta covid 19 belası ile savaş veriyor.”

SEMT PAZARLARINDA
DURUM İÇLER ACISI…
“Aynı şekilde Bursalılar, pazar alışverişlerini korku içinde yapıyor.
Özellikle kalabalık ve büyük semt pazarlarında belediye tarafından yapılması gereken kontrol ve
denetim oldukça yetersiz, dezenfektan ve maske tedariki de bir çoğunda ne yazı ki yok.
Belediyelere ait park ve bahçeler adeta covit 19 virüsü saçıyor. Buralarda da ne kontrol, ne denetim, ne de maske-mesafe-hijyen uyarısı var.
Bunala birlikte Metro istasyonlarındaki dezenfektanların sahte olduğu ile ilgili vatandaşlardan uzun süredir gelen yoğun şikayetler duymazdan gelindiği gibi belediyeler, asli görevi olan çöp toplamada ve çöp konteynerlerinin temizliğinde de yetersizler.
Pandemi nedeniyle çöp konteynerlerinin sık sık dezenfekte edilmesi gerekirken, bazı bölgelerde çöp toplamada bile yetersiz kalındığı  görülüyor.”

PANDEMİ YARDIMLARI
KİMLERE GİDİYOR?..
“Pandemi yardımlarının büyük çoğunluğunun ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmaması ise ayrı bir hazin durumu ortaya koyuyor.
Belediyelerin pandemi nedeniyle dağıttığı nakdi ve gıda yardımları,  gerçek ihtiyaç sahipleri yerine,
belediye çalışanlarından oluşan komisyon üyeleri ve AKP mahalle başkanlarının insiyatifi ile
kurgulanmış özel listelerdeki isimlere dağıtılıyor.
Başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere tüm yetkilileri, halk sağlığını daha fazla tehlikeye atmamak için görevini tam manasıyla yapmaya, vatandaşlar arasında adil davranmaya, denetim ve tedbir sorumluluğunu da acilen yerine getirmeye çağırıyoruz.”