Ana sayfa Bursa İYİ PARTİ ZEYTİN ZİRVESİNDE

İYİ PARTİ ZEYTİN ZİRVESİNDE

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı, Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, beraberlerindeki heyetle birlikte, Marmarabirlik Yönetimi’ni ziyaret ederek zeytin üreticilerinin sorunlarını dile getirdi ve taleplerini iletti.

İYİ Parti GİK Üyesi Müberra Çakır, İlçe Başkanları ile İl Yöneticilerinin de katıldığı ziyarette Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Başkanvekili Şevket Karagöz, Genel Müdür İsmail Acar, Genel Md. Yrd. Mehmet Ertaş, Muhasebe ve Finans Md. İlhan Bayram ve AR-GE Md. Mustafa Fındık hazır bulundu. Görüşmede İYİ Parti Heyeti’ne Marmarabirlik’in dünü ve bugünü ile ilgili sunum yapıldı.
TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, vatandaşla bire bir temas ederek, yüz yüze çalışmalarla halka bizzat dokunmayı tercih ettiğini belirterek, bu kapsamda, Bursa İl Teşkilatı’nın da sahada örnek faaliyetlere imza attığını vurguladı. İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu da, nerede sorun yaşanıyorsa orada olacaklarını belirtti.

FİYAT GÜNCELLEMESİ ŞART
Marmarabirlik ziyaretinin de bu çerçevede büyük önem taşıdığını ifade eden Meclis Grup Başkanı Tatlıoğlu, “Üretim girdileri ile ilgili maliyetlerin sürekli artması nedeniyle, piyasa şartlarına göre fiyat güncellemeleri yapılmalıdır. Değişen iklim koşulları ve beklenmedik hava şartları nedeniyle yaşanan ürün kayıpları bir şekilde karşılanmalı, kısa bir süre önce ürünlerini dolu vuran üreticilerin borçları ertelenmelidir” dedi. Prof. Dr. Tatlıoğlu şunları söyledi:
“Marmarabirlik ülkemizin değerli bir markası. Yatırım ve ürün çeşitliliği anlamında geldiği nokta da önemli. Tarımda sıkıntılı bir süreçteyiz ve zeytin üreticileri açısından da doğal olarak bir dizi sorunlar yaşanıyor. Söz gelimi 40 dönümlük bir arazi, asgari ücretli karı koca iki kişinin, ancak bir yıllık çalışmasına bedel bir getiri sağlayabiliyor. Bu durumda, Bursa’daki zeytin üreticisinin, ‘Benim ÇAYKUR veya FINDIK üreticisinden ne farkım var, onlara yapılan destekler, piyasa şartlarına göre fiyat güncellemeleri bizlere de yapılmalıdır’ demeye hakkı vardır. Bunlar, üyelerinizin devlete yaptığı eleştirilerdir ve bizler de muhalefet partisi olarak, bu eleştirileri özellikle Meclis’teki çalışmalarımız sırasında yüksek sesle dile getirmekle mükellefiz. Öyle de yapıyoruz. Tabi ki sizler de bunları her fırsatta yukarıya iletmelisiniz. Fransa ile neredeyse aynı oranda toprak büyüklüğüne sahibiz ancak maalesef tarımda dış ticaret açığı veriyoruz. Fransa’nın ise 85 milyar dolar ihracatı var. Tarım işletmelerinin asla zarar etmeyecekleri bir sistemi kurmalıyız. Marmarabirlik’i 1954 yılında kuranlar gerçekten çok öngörülüymüş, o nedenle bir kez daha kutluyorum. Devlet, birlikleri desteklemeli, resmi kurumlar alımlarını öncelikli olarak kooperatif birliklerinden yapmalı.”

SORUN NEREDE, BİZ ORADAYIZ
İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, Marmarabirlik Yönetimi’ne ev sahiplikleri için teşekkür ederken, Bursa Teşkilatı olarak alanlarda olmaya devam edeceklerini vurguladı.
Bursa’da yönetenler açısından çok uzun zamandır tek kale maç olduğunu ifade eden Türkoğlu, “Kongrede, bunu mutlaka çift kale maça çevireceğiz demiştik. Nitekim göreve gelir gelmez yaptığımız budur. Nerede hangi sorun yaşanıyorsa bizler orada olacağız ve vatandaşın derdini ilgili mercilere haykıracağız. Bu bağlamda zeytin üreticisinin derdi de bizim derdimizdir. Burada bulunmamızın amacı da üreticilerimizin sorunlarını konuşup, çözüm yolları aramaktır” şeklinde konuştu.
İYİ Parti’nin Marmarabirlik ziyaretinde,   İznik İlçe Başkanı Mustafa Küçük, Gemlik İlçe Başkanı Ertuğrul Yavuz, Mudanya İlçe Başkanı Hüseyin Hatipoğlu, Karacabey İlçe Başkanı Fatih Karabayır, Orhangazi İlçe Başkanı İsmail Kaya, Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü ve Tarım Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Fehim Çaptık da zeytin üreticilerinin sorun ve taleplerini detaylı biçimde aktardılar. İlçe Başkanları, “Barem uygulaması satış kriterlerine uygun olarak gruplandırılmalı ve özellikle bu yıl kota uygulaması yapılmamalıdır” diyerek somut talepte bulundular.

ASA’DAN ÜRETİCİYE DESTEK SÖZÜ
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ise doludan zarar görem üreticiye destek olacakları sözünü vererek şunları söyledi: “Bursa Milletvekilimiz Prof. Dr. Sn. İsmail Tatlıoğlu’na, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Sn. Selçuk Türkoğlu’na, İl Yöneticilerine ve İlçe Başkanlarına ziyaretlerinden dolayı Yönetim Kurulum ve Marmarabirlik Ailesi adına teşekkür ederim. Ürün alım fiyatlarını geçtiğimiz gün açıkladık. Marmarabirlik imkanları ölçüsünde üreticilerimize destek olduğumuza inanıyorum. Dolu nedeniyle zarar gören üreticilerimize de destek olacağımızı söylemek isterim. Biliyoruz ki, Marmarabirlik’in ayakta durması için önce satması gerekir. Alım önemli, ama satamadığınız ürünü aldığınızda stokları bozarsınız, ekonomik olarak da büyük zarar görürsünüz.”