Ana sayfa Bursa İYİ PARTİ BURSA İL BAŞKANI ”5 BİN ŞÇİYİ, ‘CANLA BAŞLA’ MAĞDUR ETMEYİN!..”DEDİ

İYİ PARTİ BURSA İL BAŞKANI ”5 BİN ŞÇİYİ, ‘CANLA BAŞLA’ MAĞDUR ETMEYİN!..”DEDİ

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, 2018 Yılında yayınlanan KHK ile kadroya geçirilen ‘geçici işçi’ statüsündeki 5 bin Büyükşehir çalışanının hak gaspına uğradığını, sözleşmelerinin 5 aydır yenilenmediğini vurguladı.

-Türkoğlu, “Canla başla hizmet anlayışınızı(!) zaten yakından takipteyiz. Bizi bir de emekçilerin hak ve hukuklarının canla başla üzerine yatmanızla uğraştırmayın. Vicdani sorumluluk alanınıza giren konulara da mı biz el atalım?  diye konuştu.

Sözleşmenin şartlarına ilk iki yıldan sonra uyulmadığını, 3 yıllık sürenin de Mart 2021’de dolmasına rağmen tam 5 aydır yenilenmediğini ifade eden Türkoğlu konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

HAK GASPI KUL HAKKINA GİRER
“Bursa Büyükşehir Belediyesi sadece kente dair hizmet üretme noktasında değil, çalışanlarının hak ve hukuklarının korunmasında da sınıfta kalıyor.
Daha önce binlerce personelin yemek paralarının üzerine resmen yattığı deşifre olan ve bu konuda kamuoyunda büyük bir prestij kaybı yaşayan Büyükşehir Belediye Yönetimi, şimdi de 5 binden fazla çalışanın, toplu sözleşmeden doğan haklarını görmezden geliyor.
2018 Nisan’ında KHK hükümlerine göre kadroya geçirilen ‘geçici işçi’ statüsündeki çalışanlarla 3 yıllık sözleşme imzalanıyor. İlk iki yıl, senede iki kez olmak üzere yüzde 4’erlik zam hakları uygulanıyor.
Ancak 30 Haziran 2020’den bu yana ise kadrolu işçilere sadece ‘10 kuruşluk’ zam uygun görülüyor.
Üstüne üstlük 15 Mart 2021’de yenilenmesi gereken toplu sözleşmenin, bu tarihe kadar adı bile edilmiyor.
Dolayısıyla, İYİ Parti Bursa Teşkilatları olarak, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a buradan seslenmek yine farz oldu.
Sn. Aktaş, canla başla uyguladığınızı iddia ettiğiniz hizmet anlayışınızı zaten yakından takipteyiz. Bizi bir de Büyükşehir Belediyesi emekçilerinin hak ve hukuklarının ‘canla başla üzerine yatmanızla’ bari uğraştırmayın. Vicdani sorumluluk alanınıza giren konulara da mı biz el atalım? O konuda da mı sizi harekete geçirecek katkı ve desteği bizden bekliyorsunuz?
Sözleşmelerini bir an önce yenileyin ve öyle TÜİK oranını baz alarak falan da değil, gerçek mutfak enflasyonuna uygun zamlarını verin.
İşçi hakkı kutsaldır ve hak gaspı kul hakkına girer, bunu da mı biz hatırlatalım.
Daha fazla mağduriyete yol açmadan gereğini bir an önce yerine getirin.
Aksi halde bilesiniz ki, çözüm sağlanıncaya kadar bu konunun da takipçisi olacağız.”