Ana sayfa Bursa İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi’nden, Cumhurbaşkanı Kararı ile çekilinmesini şaşkınlık ve büyük üzüntü ile karşıladıklarını söyledi.

BUSİAD Başkanı Türkay, her alanda kadının eşitliği için mücadele verilen, kadın cinayetlerine karşı daha fazla neler yapılabileceğinin konuşulduğu bir noktada, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilinmesini anlamakta güçlük çektiklerini belirtti. Türkay, adında İstanbul olan ve TBMM’nin onayladığı bir sözleşmeden, yine altına imza atan iktidarın devamı tarafından çıkılması yerine, uygun olmayan yerlerin değiştirilmesi için çaba harcanması ve bunun gerekçesinin kamuoyuna doğru anlatılması gerektiğini de söyledi. Türkay, “Kaygımız kadına yönelik şiddetin artması, kadının geri plana atılması, kazanımların ortadan kalkmasına ilişkindir. Kadının hayata eşit bir şekilde katılmadığı medeni bir toplum şansı yoktur. Umudumuz, 1934’de dünyanın çok önünde haklar elde eden kadınlarımızın haklarına sahip çıkacağı yönündedir. Kadın varsa hayat vardır. Bunu BUSİAD olarak son yıllarda tüm çalışma alanlarımızda özel olarak vurguluyoruz. Umarım, bu karar olumsuz sonuçlar doğurmaz” dedi.

Bu e-postanın içeriği gizlidir ve yalnızca mesajda belirtilen alıcıya yöneliktir. Bu mesajın herhangi bir bölümünü, gönderenin yazılı onayı olmaksızın herhangi bir üçüncü kişi ile paylaşmak kesinlikle yasaktır. Bu mesajı yanlışlıkla aldıysanız, lütfen bu iletiyi yanıtlayın ve daha sonra silin, böylece gelecekte böyle bir hatanın oluşmamasını sağlayabiliriz. Kişisel verileri korumak ve bu verileri sadece müvekkillerimizin bizden beklediği şekilde kullanmak en büyük önceliğimizdir. Bu kapsamda 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve alt mevzuatlarına uygunluk bizim için önemlidir.