Ana sayfa Bursa İSMET KARACA’DAN ALİNUR AKTAŞ’A ‘BURULAŞ’ ELEŞTİRİSİ

İSMET KARACA’DAN ALİNUR AKTAŞ’A ‘BURULAŞ’ ELEŞTİRİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, BURULAŞ önünde düzenlediği basın toplantısında, AKP’li kadroların yönetimlerine çöktüğü belediye şirketlerinin devasa zararlarını gündeme taşıdı. Bursa’da konu bulunan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın da katıldığı basın açıklamasında AKP’li Bursa Büyükşehir ile Yıldırım, Orhangazi ve geçmiş dönem Gemlik belediyelerinin topluma gazeteci olarak tanıtılan Habertürk TV yöneticisi Veyis Ateş ve Türkiye Gazetesi Yazarı Süleyman Özışık’a ödedikleri paralar da eleştiri konusu oldu. Toplantıya İlçe başkanları, kadın ve gençlik kolları yöneticileri ile belediye meclisi üyeleri de katıldı.


“KARACA. “HANGİ SKANDAL DOSYASINI AÇACAĞIMIZI ŞAŞIRIYORUZ”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca da sözlerine başlarken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun son grup toplantısında söylediği “hangi skandal dosyasını açacağımızı şaşırıyor” sözlerine atıfta bulunarak, durumun gerçekten de böyle olduğunu vurguladı.

Burulaş ile ilgili bu toplantıya hazırlanırken, AKP’li Bursa Büyükşehir ve bazı ilçe belediyelerinin, topluma gazeteci olarak tanıtılan Veyis Ateş ve Süleyman Özışık’a para verdiğinin ortaya çıktığını belirten Karaca, “O konuya tüm detaylarını, belgelerini ortaya koyarak tekrar döneceğiz” diye konuştu.

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketlerinin yönetimlerinin AKP ilçe başkanları ve il yöneticileriyle doldurulduğunu ortaya çıkarıp, durumu 2020’nin kasım ayı başında kamuoyunun dikkatine sunduğunu hatırlatan Karaca, “Bugün Burulaş’ı konuşuyoruz, haftaya Jeotermal’i, bir hafta sonrasında da Burfaş’ı konuşacağız” dedi.

Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 3 milyar lira. Göz kamaştırıyor ama 5 milyar da borcu var. Batık durumda. Şimdi borçlara bakıyoruz, bu ancak kötü yönetilmekte olur, beceriksizlikle olur, iş bilmezlikle olur. Bursa’da savruluyor belediye. Burulaş, 213 milyon lira zarar etti. Burulaş yine AKP yönetiminde, 3 yıl önce kâr ediyordu. 2017 yılında kâr etmiş bu şirket, bakıyorsunuz yönetim değişikliğiyle birlikte alınan kararlarla burası tepetakla gidiyor. Hiçbir şey yapmayacağım, söz veriyorum, bana 2 yıl öncesine kadar kâr eden Burulaş’ın nasıl olup da 213 milyon zarar ettiğini anlatıp ikna etsinler. Söz veriyorum, muhalefet yapmayacağım.”

ALİ MAHİR BAŞARIR: “YOLSUZLUKLARLA MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’nin yolsuzlukluklar ülkesi haline getirildiğini savunan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, konuşmasında şunları söyledi:

“Sayın başkanım yüksek lisansımı kamu hukuku alanında yaptığımı söyledi. Maalesef doktoramı da yolsuzlukla mücadelede veriyorum. Böyle devam ederse, doçent ve profesör de olacağım bu konuda. Türkiye’nin her yerinde yolsuzluklar görüyoruz. Kamu bankalarında görüyoruz, kamu şirketlerinde görüyoruz. Eski milletvekili, eski bakan ya da sarayda görevli bürokratlar, birden fazla maaş almayı kendisine adet haline getirmiş. Oysa benim ülkemde milyonlarca genç ama yetenekli ama eğitimli ama birikimli ve işsiz var. Neden eden eski bir bakan Vakıfbank’ta yönetim kurulu üyesi olur? Neden milli bir güreşçi Vakıfbank’ta yürütüm kurulu üyesi olur? Neden saraydaki bir danışman aynı zamanda Halk Bankası’ndan da maaş alır?”

AKP hükümetinin CHP’li belediyelerdeki iştirak şirketlerindeki yönetici atamasına bile müdahale etmek istediğini kaydeden Başarır sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakın yeni bir yasa getirmek istiyorlar. Niye biliyor musunuz? Bu büyükşehirlerin şirketlerinin başkan ve yöneticilerinin atamasını Meclis çoğunluğuna göre yapalım diyorlar. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin’de Meclis çoğunluğu Cumhur ittifakında olduğu için oraya atama yapacaklar. Çünkü yolsuzluk çünkü kirlilik bu şirketlerde başlıyor. Bu şirketlerde devam ediyor. 213 milyon lira zarar, Bursa’nın parası, tüyü bitmemiş yetimin parası, halkın parası. Ben il başkanımıza, meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Bu yolsuzluklarla, bu kayırmacılıkla mücadele ettiği için.”

“BURSALILARIN ÖZIŞIK KARDEŞLERDEN ÖĞRENECEĞİ NE VARMIŞ?”

Bursa belediyelerindeki skandala da değinen Başarır sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben bu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve 3 tane de ilçe belediye başkanını hiçbir şeyden açığa almazsam, bir sebepten alırım. Bunlar bu Özışık kardeşlere, Daltonlar’a, burada Yazarlık Akademisi kurdurup yazarlık eğitimi verdirmişler, bir de onlara para vermişler ya, vallahi de billahi hiçbir şeyden olmasa, bu nedenle görevden alırdım. Bursa gibi aydın bir şehrin Özışık kardeşlerden öğreneceği bir şey olabilir mi? Yani yağcılık nasıl yapılır, yalakalık nasıl yapılır, iftira nasıl atılır gibi bir eğitim olsa verdirsinler. Ne yazmışlar bunlar da, ne öğretecekler Bursa’ya, gerçekten yazıklar olsun. O para da haram olsun