Ana sayfa Bursa İHALE MUAMMASI CHP BU İŞİN NERESİNDE?

İHALE MUAMMASI CHP BU İŞİN NERESİNDE?

KEMAL CANKAYA

CHP Genel başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal önceki gün “CHP’nin itibarsızlaştırılmasına izin vermeyeceğiz” başlığı altında basın açıklaması yaptı.

Açıklamanın içeriği bir belediye meclis üyesinin “ihale takipçiliği yaptığı” iddialarına cevap niteliğindeydi. Sarıbal, böylesine bir davranışın ahlaki olmadığını ve üstünün örtülemeyeceğini belirterek tepkisini dile getirdi.

Sarıbal’ın ortaya atılan rüşvet iddialarına karşı,”bir siyasi partinin ya da kurumun temsilcilerini rüşvet almakla suçlamak belge ve bilgileri ile ispata muhtaçtır.” ifadelerinin sonrası olayın mahiyetinin ne olduğunu araştırdım.

İHALEYE ÇIKMASIN DİYEN CHP!

Olay geçtiğimiz yıl Osmangazi Belediyesi tarafından yapılan otopark ihalesiyle başlıyor. İhaleye katılan taraflar arasında yaşanan sıkıntı sonrasında ortaya garip iddialar, suçlamalar çıkıyor.

Osmangazi Belediyesi’nde bahsi geçen mülkün ihaleye çıkması için AKP, MHP meclis grubu evet oyu kullanıyor. CHP meclis grubu ise belediye mülkiyeti olan alanın ihaleye çıkarılmayarak yine belediye tarafından otopark yapılmasını istiyor.

Konu Belediye meclisine gelince, bugün ihale takip ettiği iddiaları ile karşı karşıya kalan CHP Meclis Üyesi Ercan Korkmaz’da grup kararına uyarak mülkün ihaleye çıkmaması yönünde oy kullanıyor.

Buna rağmen AKP ve MHP grubunun çoğunlukta olduğu meclisten, bahsi geçen alanın ihaleye çıkarılması yönünde karar çıkıyor.

Yani sözü edilen arazi AKP ve MHP’li meclis üyelerinin kararı ile ihale ediliyor.

CHP ihaleye ret oyu verirken, CHP bu işin neresinde diye sormak gerekiyor!

BİR GARİPLİK VAR!

Bana garip gelen durum ise ihale tarihi (10.12.2019) üzerinden tam 6 ay geçmişken ve bu süre zarfında herhangi bir şikayet ve suçlama yokken böylesine iddiaların nereden çıktığı.

Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın dediği gibi, ortada rüşvet almak gibi bir suçlama var. Suçlananlar arasında ismi telaffuz edilmeyen bir il yöneticisinden de söz ediliyor.

İhaleye söz konusu olan Osmangazi ilçe sınırları içerisinde bulunan Sıcaksu mevkinde 3936 ada 1 sayılı parselin, Osmangazi belediyesi tarafından 15 yıldır B Plus Anonim Şirketi tarafından kiralandığını ve atıl bir otopark olarak uzun yıllardır bekletildiğini biliyoruz.

B Plus Anonim Şirketi’nin uzun yıllardır kiralık olarak uhdesinde bulunan otopark bitişiğinde kısa bir dönem alışveriş merkezi olarak çalıştırılan bir mülkiyet bulunuyor.

Karşılıklı olarak yapılan suçlamalara baktığımda ortada siyasi bir vaka görülmüyor!

MAHKEME KARARI HERŞEYİ DEĞİŞTİRİYOR

Otopark olarak yıllardır B Plus Anonim Şirketi olarak elde tutulan arazinin kamuya açık şekilde kullanılması için, CHP Büyükşehir ve Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Ercan Korkmaz tarafından açılan davanın, B Plus Anonim Şirketi aleyhine sonuçlanmasının ardından iddialar gündeme geliyor.

Line haber sitesinin yaptığı haberde çok ağır bir iddia itham görüyoruz.

“CHP’li belediye meclis üyesi mafya ile ihaleye girdi” başlığı ile haber servisi yapılıyor.

Oysa, otopark ihalesine giren taraflardan biri Line TV yani B Plus Anonim Şirketi.Sirket sahibi M. Celal Gökçen, diğer taraf ise Nilüfer Karaman Spor Kulübü. Kulübün başkanı ise Tayyar Türkeş.

Yani özet olarak kavganın bir tarafı Gökçen ailesi diğer tarafı ise Türkeş ailesi.

Yine soruyorum, bu kavgada tarafı olmayan CHP bu işin neresinde?

ERCAN KORKMAZ AVUKAT

Ercan Korkmaz isminin olayda geçme nedeni ise Türkeş ailesinin avukatı olması.

Ercan Korkmaz bir hukukçu olarak kendisine vekalet veren, savunma hakkı talep eden birilerinin davalarını alabilir.

Bunda sorgulanacak bir taraf görmüyorum.

Korkmaz için sıkıntılı olan ise kamu alanı içerisinde bir siyasetçi olarak partisini temsilen meclis üyesi olması. Bu nedenle kendi müvekkilleri olan kişilerin-kurumların işlerini bu kimlik altında takip etmesi etik değil.

İhalenin yapıldığı gün orada bulunmasının da doğru olmadığını belirtelim!

CHP MİKSERLERİ İŞ BAŞINDA!

Bu konu hakkında CHP İl Başkanı İsmet Karaca’yla da görüştüm.

Karaca, iddia sahibi ve suçlamalarla karşı karşıya kalan taraflarla görüşmeler yaptıktan sonra gerekli açıklamayı yapacağını belirtti.

CHP’de parti içi mikserler, sosyal medya üzerinden AKP’ye dolaylı trollük yaparak olaya katkılarını sunuyorlar.

İl Başkanı İsmet Karaca, Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal hakkında abuk subuk yorumlar yapıyorlar.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın açıklamasını, olayla ilgili taraflardan görüş alınmadan yapıldığını ve aceleci davrandığını dile getirenler var.

Konunun detaylı araştırılıp sonuca bağlandıktan sonra bir açıklama yapması daha doğru olunurdu deniliyor.

Sancak Gazetesinin ortaya attığı; Gökçen ailesine gidip,” Ercan Korkmaz’ın siyasi geleceğini engelleriz demek sureti ile para isteyen il yöneticisi, belediye meclis üyesi kim?”. İddiasındaki meclis üyesi ve il yöneticisini iddia sahibi açıklamalı veya kendisinden böyle bir talep olup olmadığına dair Gökçen ailesi cevap vermelidir!