Ana sayfa Bursa HİZMET SEKTÖRÜNDEN VALİ’YE İMDAT ÇAĞRISI

HİZMET SEKTÖRÜNDEN VALİ’YE İMDAT ÇAĞRISI

Cafe ve Restorancılar Derneği Başkanı  Şahin SEVİNÇ ,  Bursa  Valisi Canpolat’ı Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet ADEMOĞLU, Şaban BİNGÖLBALLI, Cemal  İNAN,  Hüseyin İÇLİ  ziyaret ederek, Cafe ve restoran işletmelerini yaşadığı   sorunlara ilişkin bilgilendirmede  bulundu.

Sevinç;  Pandemi sürecinin tek suçlusu insanların günlük yaşamını kolaylaştıran hizmet sektörü gösteriliyor.  Bu nedenle sektörümüz çok büyük mağduriyetlerle karşı karşıya kaldığını bu süreçte açık şekilde gördük. Bu mağduriyetler sektörümüzde yıkımı beraberinde getirdi.  Bu alanda yaşamlarını idame ettiren binlerce insan evlerine ekmek götüremedikleri için bu süreçte intihar ettiklerini gördük. Birçok işletmenin iflas etmesi nedeni ile iş yeri sahiplerinin işletmelerinin kapılarına kilit vurdu. Bilim Kurulu tarafından alınan çelişkili kararlar sonucu trajik vakalar yaşanmasına neden oluyor. Devamında Sevinç şunları söyledi.

“Uçakların, metroların v.s. birçok sektörün hınca hınç hizmet verdiği süreçlerde işletme sektörünün kapatıldığını şuan da saat 19.00’ da kapanışın doğru bir karar olmadığını düşünüyoruz. Korkulan o dur ki, şu süreçte Bursa’nın hızla kırmızı alana doğru ilerlediği ve tekrar işletme sektörüne yaptırım uygulanma düşüncesinin doğması hizmet sektörünün tam anlamıyla ölüm fermanını verilmesi demektir.  Bu süreçte sektörümüzde hizmet eden işletmecilerin bazıları ödenmesi gereken ödemelerini ödeyebilmek için evini satanlar, birikimlerini tüketenler oldu. En acı olan ise hizmet sektöründe hizmet veren müzisyenlerin intiharları, garsonları içler acısı hali toplumsal tramvaya neden oluyor. Alkollü mekânların hiç açılmamasının da başlı başına bir sorun olduğunu ifade etti.

Bursa Valisi Yakup CANPOLAT’ da sektörün sorunlarını yakında takipçisi olduklarını mekânların kapanması ile sorunların çözülemeyeceğini belirterek, sektörün rahat nefes alabilmesi için sektörün taleplerinin yerine getirilmesi için çözümler için çalıştıklarını belirtti